منو

واکنش ها به ارتباط حسین فریدون با ابربدهکار بانکی

۸ تیر ماه امسال نیز ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در حاشیه همایش سراسری هفته قوه قضاییه درباره علی صدقی مدیر عامل سابق بانک رفاه گفته بود:” زمانی که مدیر عامل این بانک رئیس بانک ملی بود، پرونده سنگینی داشت که پرونده وی هنوز هم در دادسرا مطرح است. همان زمان آقای حسین فریدون اصرار کرد که ایشان بیاید و رئیس بانک رفاه شود حتی بنده مخالفت کردم و گفتم که وی پرونده سنگینی دارد، ولی متاسفانه با اصرار و لابی ایشان، وی رئیس بانک رفاه شد.”
با توجه به صحبت های قاضی سراج و موضع گیری سخنگوی دستگاه قضایی باید گفت حسین فریدون در سیستم مالی و بانکی کشوربدون آنکه مسولیتی داشته باشد نقش داشته و احتمال این که در آینده اطلاعات بیشتری از این ارتباطات آشکار شود وجود دارد.

رسول دانیال‌زاده کیست
روزنامه وطن امروز درباره رسول دانیال زاده می نویسد: دانیال‌زاده که از ایران خارج شده بود به محض بازگشت به کشور دستگیر و در اختیار دستگاه قضایی گذاشته شد. بدهی رسول دانیال‌زاده بیش از ۲ هزار میلیارد تومان است. گزارش‌ها از رانت‌های متعددی خبر می‌دهد که دانیال‌زاده از طریق برخی ارتباطات سیاسی با رؤسای بانک‌ها توانسته است نصیب خود کند. این مولتی‌میلیاردر سمنانی ابتدا در حوزه مسکن فعالیت می‌کرد اما طی سال‌های اخیر از طریق برخی مناسبات سیاسی توانسته است چند هزار میلیارد تومان وام بانکی غیرقانونی در اختیار بگیرد.
محسنی‌اژه‌ای درباره او گفته است: وی در ابتدا به اتهام ۱۰۰۰ میلیارد بدهی بانکی بازداشت شده بود که در روند رسیدگی به پرونده خودش به ۱۲۰۰ میلیارد تومان بدهی اعتراف کرده اما تاکنون بر اساس اطلاعات بانک‌ها وی بالغ بر ۲۰۰۰ میلیارد تومان معوقه بانکی دارد که تحقیقات از وی هم در مرحله انجام است. اژه‌ای تصریح کرد: باید دولت و بانک مرکزی اقدامی جدی درباره بدهی‌های بانکی انجام دهند ضمن اینکه قوه‌قضائیه هم باید با قاطعیت لازم در قبال بدهکاران بانکی احکام خود را صادر کند.

نوبخت: قوه قضاییه با هر کسی که جرمی مرتکب شود برخورد می کند
محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت امروز در نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چندی پیش شاهد تذکر ۴۶ نماینده مجلس به ریاست محترم جمهوری درباره مسائل مالی حسین فریدون و ارتباط وی با برخی متهمان و بدهکاران کلان بانکی از جمله آقای دانیال زاده گفت: صرف نظر از اینکه برای بسیاری از افرادی که در مظان اتهام قرار می‌گیرند حتی راجع به بابک زنجانی که تا چندی پیش هم به عنوان ب-ز در رسانه‌ها منعکس می‌شد و الان اینجور صریح ایراد اتهام وارد می‌شود.

نیازی نیست نمایندگان نامه بنویسند
وی با اشاره ضمنی به نامه تعدادی از نمایندگان به رییس جمهور درباره حسین فریدون ادامه داد: صرف نظر از این موضوع که قابل بحث است، تردید نداشته باشید قوه قضاییه، قوه مستقلی است و با هر کسی که جرمی مرتکب شود و هر فسادی را بخواهد انجام دهد قوه قضاییه با استقلال با آن برخورد می‌کند و هیچ تردید نکنید. نیازی به زحمت هیچ فرد و نماینده محترمی نیست که نامه‌ای بنویسد و درخواست کند.
سخنگوی دولت اضافه کرد: مطمئن باشید که قوه قضاییه به همه این موارد رسیدگی می‌کند، اما این قابل بحث است که به این شکل اتهام افکنی کنیم قبل از اینکه مواردی بخواهد در دادگاه به اثبات برسد، نمی‌دانم که اگر نتیجه دادگاه در هر موردی برخلاف آن اتهاماتی باشد که در کوتاه مدت اثر سوء آن را روی افکار عمومی می‌گذارد، اما بعد از اینکه قوه قضاییه به این نتیجه برسد که آن اتهامات درست نبود چه پاسخی به وجدان عمومی خواهیم داد، با این حال منتظر باشید قوه قضاییه با استقلال و قاطعیت به همه موارد رسیدگی کند.

عارف: با هر فردی که تخلف کرده باید برخورد شود
محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید مجلس و رئیس شورای عالی سیاست‌‌گذاری اصلاح‌طلبان نیز در نشست خبری خود در محل بنیاد امید ایرانیان، در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر محسنی اژه‌ای و تشکیل پرونده حسین فریدون و ارتباط وی با مفسدین اقتصادی ازجمله دانیال‌زاده اظهار داشت: در مورد تخلفات و به صورت کلی فساد، باید بگوییم که انقلاب ما نشان داد با هیچ‌کس عهد اخوت نبسته است و انتظار ما از همه رسانه‌ها این است که این مسائل را سیاسی نکنند.
وی افزود: هر کسی که تخلف کرده است باید با او برخورد شود و اصلاً ربطی به جناح ندارد و اگر جناحی شود مشکلی پیش خواهد آمد که امروز ما با آن روبرو هستیم. رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: همه پیش‌داوری‌های سیاسی خود را مطرح می‌کنند که اکنون هم فردی وابسته به جریان دولت مرتکب خطایی شده است.

دهقان: یک مجموعه انسان‌های ناسالم به کارهای بزرگ بانکی گماشته شده‌اند
محمد دهقان، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس نیز در گفت‌وگویی رسانه‌ای به ابعاد مهم دیگری در رابطه با این پرونده اشاره و تصریح کرده است: به نظر ما قوه قضائیه نباید اغماض کند. باید رو دربایستی را کنار بگذارد و وقتی فردی متهم است، روابط مشکوکی بین او و یکی از متهمان فساد اقتصادی وجود دارد و همانطور که رئیس سازمان بازرسی کل کشور نیز گفت، برخی انتصاب‌ها مستقیماً با نظر این فرد نزدیک به رئیس جمهور صورت گرفته و بعضا انسان‌های ناسالم به کارهای بزرگ بانکی گماشته شده‌اند و حتی بحث‌هایی وجود دارد که روابط بسیار ناسالمی برای پست فروشی وجود داشته و حتی در قضیه بانک ملت که فساد بانکی و ارزی صورت گرفته بود و مدیرعامل بانک دستگیر شد؛ اینکه آن مدیرعامل ناسالم به آنجا منصوب شده و چه کسی پشت صحنه بوده که ایشان را نصب کرده و چه روابطی موجب نصب ایشان شده و چه اثری داشته در وام‌های مفسده‌آلودی که بعداً توسط بانک به آن کسانی که مدیرعامل سابق بانک ملت را بر آن کار گمارده بودند داده بودند؛ اینها مسائلی نیست که قوه قضاییه نسبت به آن شکیبایی نشان دهد.

حاجی دلیگانی: در گذشته بدهکاران بانکی تعیین‌کننده مدیران عامل بانک‌ها نبودند
حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده شاهین شهر پیش از ظهر امروز در پاسخ به سئوالی درباره صحبت‌هایی که مبنی بر نقش حسین فریدون در پناهندگی شب‌دوست مالامیری مطرح شده است، بیان کرد: اطلاعات این مورد خاص را کسب نکرده‌ام اما از این گونه موارد بسیار داریم، آیا می‌دانستید شرکتی که سیستم جدید ریل‌آهن را وارد کرده بود چه شرکتی بود، هیئت مدیره شرکت چه کسانی هستند؟ همه افراد از مدیران راه آهن هستند که همه این‌ها فساد‌آور است.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: به‌هر حال متاسفانه شب‌دوست مالامیری یکی از افرادی است که به‌دلیل اشکالات و زد و بندها به خارج فرار کرد و اگر ایشان در داخل کشور بود، می‌توانست موثر واقع شود، او صندوقی از اطلاعات بود که اگر در کشور بود و آن‌ها را بیان می‌کرد بسیاری از مسائل روشن می‌شد، مسائلی مانند اینکه چه کسانی در رانت‌خواری از جیب بیت‌المال دخیل هستند و این اتفاق رخ نداد و او به نوعی از کشور فرار کرد.
وی افزود: کسی را مانند مالامیری در بدهکاران بانکی سراغ داریم که در سال، ۳۰ میلیارد تومان سود تفاوت این جا به جایی پول را اخذ می‌کرده، در بخش‌های مختلف برخی از افراد به جان این ملت افتاده‌اند و در حال چپاول هستند و دستگاه‌های مسئول نیز اراده‌ای برای برخورد با این افراد ندارند مانند وزارت اقتصاد که بیشترین خلاف حقوق‌های نجومی از این وزارت‌خانه آغاز شده است.

ابوترابی: دانیال‌زاده چک‌های میلیاردی در وجه همسر حسین فریدون کشیده است
ابوالفضل ابوترابی ، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با بیان اینکه مبلغ میلیاردی چک‌هایی که بابت خرید منزل به نام همسر حسین فریدون پرداخت شده موجود است، عنوان کرد:‌ آقای دانیال‌زاده تمامی این چک‌ها را در وجه همسر حسین فریدون کشیده و مدارک آن کاملا موجود است.
ابوترابی همچنین تصریح کرد: همچنین مالامیر تحت عنوان خیریه‌ای سوء استفاده می‌کرده و اکنون متاسفانه به خارج از کشور فرار کرده است؛‌ او کسی است که بدهکار بزرگ بانکی بوده و مبلغ سنگینی وام با فشار آقای فریدون از بانک ملت از آقای «رستگار سرخه‌ای» گرفت و در بانک‌های کشورمان سپرده گذاشت که با سود خود مبلغی را بابت اقساط بانک می‌داد و مبلغی هم خودش برمی‌داشت.
نکته مشترک اظهار نظرها درباره حسین فریدون درخواست رسیدگی به اتهامات وی از سوی رییس جمهور در مرحله اول وپیگیری قضایی توسط قوه قضاییه است . هر دو اقدام می تواند مانع کاهش اعتماد مردم به دولت باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0