منو

ت4

احمد توکلی نماینده سابق مجلس با بیان اینکه صندوق توسعه ملی درآمدی نداشته و منابع آن امانت است و باید صرف توسعه کشور شود، گفت:دولت در اصلاحیه قانون بودجه سال ۹۵ می خواهد مالیات ۱۰ هزار میلیاردی از صندوق توسعه ملی دریافت کند که تخلف است.
توکلی، با اشاره به اینکه دولت یازدهم در برخی مواقع برای تأمین بودجه خود از راه‌هایی که قبلاً مورد انتقاد بود استفاده می کند، اظهار داشت: دولت می خواهد منابع ارزی صندوق توسعه ملی را به ریال ارزیابی کرده و با این استناد که نرخ ارز افزایش یافته و منابع صندوق زیاد شده است اقدام به اخذ مالیات ۱۰ هزار میلیاردی از این بخش کند که این موضوع خلاف قانون است.
وی با بیان اینکه صندوق توسعه ملی درآمدی نداشته و منابع آن امانت است و باید صرف توسعه کشور شود، افزود: دولت مدعی است که نرخ دلار افزایش یافته و صندوق باید به ازای اضافه درآمد خود مالیات پرداخت کند، حتی جریمه ۴ هزار و ۸۰۰ میلیاردی را هم از سال های ۹۱ تا امروز محاسبه کرده که صندوق باید آنها را هم به دولت پرداخت کند.
توکلی تصریح کرد: نمایندگان مجلس نهم در اصلاحیه بودجه امکان اجرای این موضوع را از دولت دهم گرفتند اما دولت یازدهم ۳ بار این موضوع را به مجلس آورد که نمایندگان سابق مانع اجرا شدند. ولی متأسفانه در اصلاحیه قانون بودجه سال ۹۵ تصویب شده که اضافه قیمت ریالی ارز‌های صندوق توسعه ملی باید در قالب مالیات به دولت پرداخت شود این در حالی است که مالیات براساس قانون از تولید گرفته می شود و منابع صندوق توسعه نباید مشمول پرداخت مالیات شود.
وی تأکید کرد: این اقدام دولت نشان می دهد که صندوق توسعه ملی باید ۴ و نیم میلیادر دلار از ارزهای خود را در بازار تبدیل به ریال کرده و تقدیم دولت کند که این امر غیر قانونی و مخالف قانون اصل ۴۴ ،سیاست کلی رهبری و توسعه سرمایه گذاری و اشتغال است.

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0