منو

واردات تجهیزات دیالیز از چین و هند تخلف آشکار است

«متاسفانه مسئولان وزارت بهداشت و درمان با واردات محصولات مورد نیاز برای دیالیز و بی توجهی به محصولات داخلی علیه تولید ملی فعالیت می کنند، ضمن اینکه درحال حاضر ۴ میلیون تجهیزات برای ارایه خدمت به بیماران دیالیزی نیاز است این درحالی است که ۱۰ میلیون تجهیزات در کشورتولید می شود که همه از سطح کیفیت قابل قبولی برخوردار هستند.»
به گزارش شفاآنلاین، نایب رییس فراکسیون کارگری مجلس ضمن بیان این مطلب با انتقاد از بی توجهی به تولید تجهیزات مورد استفاده برای دیالیز در داخل کشور، واردات اینگونه تجهیزات از چین و هند را تخلف آشکار در حوزه سلامت دانست.
نادر قاضی پور با بیان اینکه ۸۰ تا ۹۰ درصد تجهیزات و وسایل موردنیاز دیالیز در داخل کشور تولید می شود، تصریح کرد: در حال حاضر حتی تجهیزات تولید شده در داخل کشور به کشورهای دیگر مانند آلمان نیز صادر می شود این درحالی است که مسئولان کشور این تجهیزات را از چین و هند به کشور وارد می کنند.
وی افزود: متاسفانه مسئولان وزارت بهداشت و درمان با واردات محصولات مورد نیاز برای دیالیز و بی توجهی به محصولات داخلی علیه تولید ملی فعالیت می کنند، ضمن اینکه درحال حاضر ۴ میلیون تجهیزات برای ارایه خدمت به بیماران دیالیزی نیاز است این درحالی است که ۱۰ میلیون تجهیزات در کشورتولید می شود که همه از سطح کیفیت قابل قبولی برخوردار هستند.
نماینده مردم ارومیه درمجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در داخل کشور به دست تولیدکنندگان ۱۰ میلیون تجهیزات مورد استفاده برای دیالیز تولید می شود، افزود: این تجهیزات طبق استاندارد مورد تائید کشورهای پیشرفته تولید می شود و به لحاظ قیمت نیز در مناسب ترین شرایط هستند، بنابراین آیا سزاوار است که یک کارخانه ای در داخل کشور با فعالیت چندین هزار جوان به دلیل منافع برخی افراد در رانت خواری و فساد تعطیل شده و به واردات بیشتر از تولید ملی توجه ویژه شود. قاضی‌پور با انتقاد از واگذاری دیالیز به بخش خصوصی، گفت: متاسفانه مسئولان حوزه بهداشت و درمان کشور را به ۱۰ منطقه تبدیل کردند، در قراردادهای منعقد شده میان وزارت بهداشت و بخش خصوصی دیده شده بسیاری ازموارد درج شده که در نسخه ارسالی به مجلس شورای اسلامی برخی از آن موارد حذف شده که در اسناد و مدارک موجود است، همچنین در نسخه قراردادهای در دست ما هیچ موردی مبنی بر چگونگی واگذاری ارایه خدمات دیالیز به بخش خصوصی وجود ندارد اما در قرارداد اصلی با دانشگاه تعرفه ها و موارد بسیارجدیدی درج شده است. نایب رییس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: از سوی دیگر دولت برای واگذاری بخش دیالیز به حوزه خصوصی فراخوانی را به مدت یک هفته از تاریخ ۱۵ تا ۲۲ آبان برای اخذ مدارک دراین خصوص مطرح می کند، این درحالی است که یک شرکت در تاریخ ۲ آبان عنوان می‌کند که با واگذاری دیالیز به این شرکت و قبول واردات حاضر به تامین هزار تخت است؛ بنابراین رییس دانشگاه البرز درتاریخ ۵ آبان قبل از ابلاغیه به این شرکت مجوز واردات تجهیزات دیالیز را صادر کرده که البته امکان واردات ۳۵ درصد تجهیزات ذخیره هم برای این شرکت وجود دارد، ازاین رو آیا این خیانت به تولید داخل نیست؛ با واردات بی رویه که نمی توان کشور را اداره کرد. نماینده مردم در مجلس دهم گفت: انتظار می رود معاون اول رییس جمهور با این تخلف آشکار برخورد کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0