منو

مافیای پولشویی در اقتصاد بیمار

در ایران علی رغم تصویب قانون مبارزه با پولشویی و ابلاغ آیین‌نامه‌های اجرایی، هنوز چالش ها و عوامل بازدارنده فراوانی برای مهار پولشویی دیده می شود. هماهنگی ضعیف بین نهادهای مربوطه نیز مبارزه با پولشویی را بیش از پیش دشوار نموده است. وزارت امور اقتصاد و دارایی در گزارشی با اشاره به گستردگی اقتصاد غیررسمی به عنوان اصلی ترین مانع در این میان، همکاری بین نهادهای مرتبط را لازمه موفقیت در امر مبارزه با پولشویی می داند. از این رو به بررسی موانع موجود بر سر راه مبارزه با پولشویی و راهکار حل این موانع می پردازیم.

“اقتصاد پنهان و غیررسمی” مهمترین سد مبارزه با پولشویی
به گزارش روزنامه هدف و اقتصاد، مسعود دانشمند، دبیر کل خانه اقتصاد ایران می گوید: در حال حاضر گسترش اقتصاد پنهان و غیررسمی به عنوان مانع مهمی بر سر راه مبارزه با پولشویی است. وی ادامه می دهد: تا زمانی که تمامی معاملات ما شناسنامه دار نشوند سایه اقتصاد غیر رسمی بر کشور باقی است و همه معاملات پنهان و زیرزمینی در جریان هستند. مهدی تقوی، اقتصاددان دیگر نیز چنین توضیح می دهد: اقتصاد غیررسمی و زیرزمینی موجب فساد اقتصادی می گردد و کشور را ازپیشرفت و توسعه اقتصادی باز می دارد، از این رو برای مقابله با پولشویی ابتدا می بایست اقتصاد غیررسمی را محدود نماییم و در جهت شناسایی پول های کثیف گام برداریم. مسعود امجدی پور، کارشناس اقتصادی دیگر می گوید: ایران دارای اقتصاد زیرزمینی قوی است و باید برای این امر هر چه زودتر علاجی پیدا کند.
وی اضافه می کند: قاچاق به عنوان یکی از مصدایق مهم اقتصاد زیرزمینی، مهمترین معضل اقتصادی کشور ما است که باعث بروز مشکلات دیگر در زمینه های اشتغال، تولید ناخالص ملی، صادرات و فرارهای مالیاتی می شود.

ضعف در اجرای قانون، مانع دیگر برای مبارزه با پولشویی
امجدی پور یکی دیگر از موانع موجود بر سر راه مبارزه با پولشویی را ضعف در اجرای قانون می داند و بیان می کند: ما در وضع قانون مشکلی نداریم بلکه معضل اصلی ما اجراییات است.
وی ادامه می دهد: در اجرای قانون مبارزه با پولشویی که در سال ۸۶ به تصویب رسیده است چندین نهاد درگیر هستند، از این رو عدم هماهنگی نهادهای مربوطه و تقسیم نادرست وظایف بین نهاد ها موجب شده که قانون پولشویی به درستی اجرا نشود. وی می افزاید: گاهی ممکن است قانونی که در مجلس گذاشته می شود اجرایی شدنش توسط چندین نهاد صورت بگیرد که این روند اجرایی شدن را کمی دشوار می نماید.
دانشمند نیز اظهار می کند: علی رغم این که بانک مرکزی، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سایر سازمان های نظارتی موظف به اجرای قانون مبارزه با پولشویی عمل هستند، اما متأسفانه هماهنگی های لازم در اجرای این قانون بین بخش های مربوطه دیده نمی شود.

عدم شفافیت باید از بین برود
امجدی پور توضیح می دهد: عدم شفافیت در چرخش های مالی، از جمله موانعی است که مبارزه با پولشویی را محدود کرده است. از این رو اگر بتوانیم شرایطی را فراهم نماییم که این شفافیت حاکم شود و اگر پولی جا به جا می شود مبدأ و مقصدش مشخص باشد، می توانیم اقتصاد باروری داشته باشیم.
دانشمند نیز متذکر می شود: فضای دوگانه حاکم بر اقتصاد باعث می شود که شفافیت لازم در معاملات ایجاد نشود و این عدم شفافیت خود منجر به ایجاد فسادهای اقتصادی بسیاری می گردد.

شناسنامه دار کردن معاملات، عامل تسهیل کننده مقابله با پولشویی
دبیر کل خانه اقتصاد ایران معتقد است: برای این که بتوانیم خودمان را مانند بسیاری از کشورهای دیگر به قانون مبارزه با پولشویی پیوند دهیم باید تمام معاملاتمان شناسنامه دار شوند. به عنوان مثال اگر فردی یک اتومبیل به دیگری می فروشد باید این معامله در مرکزی ثبت شود و به اندازه قیمت اتومبیل از حساب فرد کسر و به دیگری افزوده شود.
وی می افزاید: لازمه شناسنامه دار شدن تمامی معاملات این است که در وهله اول شرکت ها، مؤسسات و بنگاه های اقتصادی شناسنامه دار شوند. اگر این سیستم ایجاد شود کالای قاچاق هم مهار می شود.
دانشمند خاطر نشان می سازد: در حال حاضر روندی آغاز شده است که بر مبنای آن به همه شرکت ها و مؤسسات مالی، تولیدی و.. ثبت شده شناسه ملی می دهند تا بتوانند بر این مبنا دارایی و فعالیت های آن ها کنترل کنند، که این حرکت خوبی است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0