منو

این بار هم مردم مقصر هستند که در موسسه مجاز سپرده گذرای کردند؟!

چندین سال است که بحران موسسات غیر مجاز در کشور بروز کرده و و هنوز هم این داستان با میزان و ثامن الحجج ادامه دارد. این دو موسسه به قول بانک مرکزی و مسوولان غیر مجاز بودند و مردم هم نباید در این موسسات سرمایه گذاری می کردند.این سخن کاملا درست است.حداقل در دو سال اخیر چندین بار بانک مرکزی اعلام کرده که مردم از سپرده گذاری در موسسات فاقد مجوز پرهیز کنند که بانک مرکزی قبول مسوولیت نمی کند. به گزارش اخبار بانک، در موضوع میزان و ثامن الحجج دانسته یا ندانسته مردم اشتباه کردند و تاوان این اشتباه خود را با معطلی چندین ماهه و کسر سود و دردسر های رفتن و آمدن پس دادند.
با اطلاع رسانی های صورت گرفته مردم مجاب شده اند که دیگر در موسسات غیر مجاز پول به امانت نگذارند و این رویه را می توان در ورود سرمایه های خرد به بانک های دولتی و خصوصی دید.
اما داستانی که در چند هفته اخیر در یک موسسه اعتباری پدید آمد مردم را شوکه کرده است.مردم با تکیه برسخنان مدیران ارشد بانک مرکزی و اطلاع رسانی های صورت گرفته به دنبال مکانی امن برای گرفتن سود سپرده بودند.برای همین بسیاری موسسه اعتباری کاسپین را انتخاب کردند. این موسسه از هشت تعاونی تجمیعی شکل گرفته بود و بانک مرکزی نیز در آخرین روزهای سال ۹۴ به شرط ساماندهی این هشت تعاونی به کاسپین مجوز رسمی اعطا کرد.
مردم هم با خیال آسوده از اینکه این موسسه مجوز دار و بانک مرکزی و رئیس کل پای مجوز را امضا کرده اند اقدام به سپرده گذاری در شعب مختلف کاسپین کردند. اما پس از سخنان دادستان تهران مبنی بر وجود زیان ۴ هزار میلیارد تومانی تعاونی فرشتگان(یکی از تعاونی های تجمیعی در کاسپین) این موسسه با هجوم مردم برای گرفتن وجه خود روبرو شد.
با بروز این مشکل موسسه سعی کرد با پرداخت اندک به متقاضیان وضعیت را آرام تر کند.اما مشکل اصلی عدم انتقال و ادغام نهایی هشت تعاونی تجمیعی در موسسه کاسپین بود. با این عدم انتقال عملا تعاونی های زیر مجموعه فقط تابلوی کاسپین را یدک می کشیدند ولی در عمل مستقل بودند. با ادامه مراجعه مردم به شعب و درخواست سپرده های خود، موسسه کاسپین رسما اعلام کرد که دیگر نمی تواند تا قبل از انتقال تمام تعاونی های تجمیعی پول بپردازد. همین موضوع کافی بود تا مردم در مقابل ساختمان مرکزی این موسسه تجمع کرده و خواهان پاسخگویی باشند. در همین حین بانک مرکزی در یک اطلاعیه با درج شماره های این موسسه خواستار پاسخگویی این موسسه شد.بانک مرکزی با این کار عملا توپ را به زمین کاسپینی ها انداخت.

چند نکته
اما در این بین چندین نکته مهم وجود دارد که باید بدان پاسخ داد؛
نخست:
به این سخنان سیف رئیس کل بانک مرکزی در اردیبهشت ماه سال ۹۵ که خبرگزاری مهر آن را منتشر و در روزنامه دنیای اقتصاد چاپ شده است توجه کنید: ”
لیست و مشخصات بانکها و موسسات غیر مجاز در سایت بانک مرکزی وجود دارد و مردم می توانند با مراجعه به این سایت نسبت به سپرده گذاری در بانکهای مجاز مورد تائید بانک مرکزی اقدام کنند.”
وی با بیان اینکه خطر سپرده گذاری در بانکها و موسسات غیر مجاز، از دست دادن تمامی سرمایه یک فرد است، افزود: مردم باید همیشه آگاه و مطلع باشند که سرمایه گذاری ها در موسساتی باشد که دارای مجوز رسمی از بانک مرکزی هستند و به این امر توجه کنند که سپرده گذاری در موسسات غیر مجاز خطر دارد و باید تبعات آن را قبول کنند. وی همچنین در مرداد ماه سال ۹۴ که خبرگزاری خانه ملت آن را نشر داده است گفته بود: “با بیان اینکه سپرده گذاری درموسسات مالی غیرمجاز با توجه به ریسک ها و خطراتی که منابع را تهدید می کند به صلاح نیست،تاکید کرد:لذا تاکید می کنیم مردم منابع خود را نزد موسسات مجاز سرمایه گذاری کنند. با این جملات رئیس کل می توان فهمید که با مراجعه به سایت بانک مرکزی مردم با دیدن نام موسسه کاسپین اقدام به سرمایه گذاری کرده اند و در نتیجه از اتهام و گناه سپرده گذاری در موسسه فاقد مجوز تبرئه می شوند.بنابراین در این مورد دیگر نمی توان مردم را به مانند میزان و ثامن الحجج مقصر دانست.
دوم:
رئیس کل در سخنان خود به وضوح مردم را به سرمایه گذاری در موسسات مجاز تشویق کرده و بنابراین مردم به سخنان یک مقام ارشد بانکی توجه کرده اند و در کاسپین که مجاز بوده پول به امانت گذاشته اند.بنابراین مردم به مانند موسسات فاقد مجوز به سخنان دیگران و افراد بی صلاحیت و تبلیغات گمراه کننده توجه نداشته اند.
سوم:
باید بانک مرکزی که این چنین مردم را از سپرده گذرای در موسسات غیر مجاز منع کرده و می کند حالا که مردم به گفته و سایت بانک مرکزی اعتماد کرده و در موسسه مجاز سپرده گذاری کرده اند، باید به میدان عمل وارد شده و از حیثیت مجوز رسمی و حقوق مردم دفاع کند.
چهارم:
چرا در طول حدود ۱۰ ماهی که موسسه کاسپین مجوز رسمی اخذ کرده است امور مهمی چون انتقال دارایی تعاونی های تجمیعی، انتقال حساب های بانکی به کاسپین و برگزاری مجمع عمومی را به سرانجام نرسانده و اکنون با فشار وارد شده با سرعت وارد گود انتقال شده است؟
پنجم:
سوال اصلی بسیاری از مردم این است وقتی موسسه ای دچار کسری چهار هزار میلیارد تومانی است و فرآینده ادغام نیز پس از ۹ هنوز نهایی نشده است، چرا بانک مرکزی به این موسسه مجوز رسمی داده است؟ همچنین سوال این است که آیا بانک مرکزی از کسری و زیان تعاونی زیر مجموعه کاسپین خبر نداشته است؟ با این تفاسیر در موضوع کاسپین مردم هیچ گناهی نداشته و کاملا براساس دستورات بانک مرکزی و سخنان مسوولان آن و تکیه بر مجوز رسمی سپرده گذرای کرده اند.بنابراین تقاضای پاسخگویی شفاف و سرعت عمل از مسوولان را طلب می کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0