منو

درآمد میلیاردی حاصل از حذف یارانه پردرآمدها به کجا می رود؟

علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ارسال پیامک به سه گروه برای حذف یارانه ۳ میلیون نفر دیگر از پردرآمدها خبر داد. پیگیری ها نشان می دهد که این پیامک‌های جدید با عنوان حذف یارانه در روزهای گذشته به برخی خانوارها ارسال شده و این خانوارها در صورت معترض بودن، باید پس از حذف، مستندات درآمدی برای ادامه واریز یارانه ارائه کنند.
به گزارش«تابناک»، با احتساب این سه میلیون نفر و چهار میلیون قبلی که دولت اعلام کرده بود، مشخص می شود، قطعا یارانه نزدیک به هفت میلیون تن از ایرانیان قطع شده است. البته هنوز مشخص نیست که آمار واقعی ایرانیان خارج از کشور و یا افرادی که فاقد کارت ملی بوده اند و قرار بود، یارانه آنها نیز قطع شود، چند نفر است. در واقع هنوز آمار دقیقی از یارانه بگیران و یا کسانی که یارانه آنها قطع شده است، وجود ندارد.
البته این روزها موضوع یارانه فقط به این حذفیات خلاصه نشده است، بلکه جدال سختی نیز میان دولت و مخالفان عملکرد دولت بر سر نحوه هزینه درآمد دولت از محل هدفمندی یارانه ها شکل گرفت. جایی که برخی از نمایندگان مجلس مدعی شدند، باید سرنوشت ۳۳ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها که مازاد بر اعتبار مربوط به پرداخت یارانه نقدی بوده و به خزانه‌داری واریز نشده و اطلاعات آن ثبت نشده مشخص شود.
البته نوبخت در پاسخ به این اظهارات در جلسه سخنگوی دولت بیان داشت: « از بابت فروش گاز و برق و صادرات فرآورده های نفتی که مجموعا چیزی حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان می شود، به سازمان هدفمندی یارانه ها تحویل می شود؛ اما قانون برای همین رقم تکالیفی تعیین کرده که ۵ درصد از رقم فروش بنزین به نوسازی لوله ها در شرکت نفت، حدود هفت هزار میلیارد تومان برای بهینه سازی انرژی، هزار میلیارد تومان برای تولید قیر و جاده سازی ، ۱۴ و نیم درصد از این رقم به خود تولید نفت اختصاص می یابد که مجموعا حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان می شود. چیزی که می ماند، حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان است که ما باید از خزانه طبق قانون مقداری هم به آن اضافه کنیم تا بتوانیم، ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان را در ماه بین خانوارها توزیع کنیم.»
بنابراین دولت میزان درآمد خالص برای پرداخت نقدی را ۳۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرده است که با احتساب یارانه نقدی ۴۵۵۰۰ تومان، دولت به نزدیک به ۶۶ میلیون یارانه نقدی پرداخت می کند. در همین زمینه، امروز نیز با تصویب نمایندگان مجلس مقرر گشت که با حذف خانواده‌های پردرآمد از شمول افراد یارانه‌بگیر منابع آزاد شده را به توانمندسازی و پرداخت مستمری مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی اختصاص دهند.
اما پرسش مهمی که در این زمینه وجود دارد و باید دولت به آن پاسخ دهد، این است که درآمد حاصل از حذف یارانه ۷ میلیون نفری که دولت اعلام کرده است به کجا می رود؟ از این پس دولت با حذف حداقل هفت میلیون نفر در ماه نزدیک به ۳۱۵ میلیارد تومان صرفه جویی خواهد کرد که باید آن را در جایی دیگر هزینه کند.
بنا بر مصوبه اخیر مجلس، باید ۲۰ درصد از این درآمد ناشی از حذف به توانمندسازی و پرداخت مستمری مددجویان تعلق بگیرد که در ماه با احتساب هفت میلیون نفر حذف رقمی حدود ماهیانه ۶۰ میلیارد تومان می شود که رقم کمی نخواهد بود.
هرچند اقدام دولت در اجرای قانون مبنی بر حذف یارانه بگیران پردرآمد اقدامی قابل توجه است، اینکه منابع آزاد شده حاصل از این حذف به کجا تعلق می گیرد نیز از موضوعاتی است که باید پاسخ مستندی به آن دهد. چرا که هدف اصلی طرح هدفمندی یارانه ها ایجاد عدالت اقتصادی و کاهش فاصله طبقاتی بوده است. هدفی که تاکنون برآورده نشده است. در واقع اگر بخواهد حذف یارانه بگیران پردرآمد نیز تأثیری در کاهش فاصله میان دهک های پردرآمد و کم درآمد نداشته باشد، هدف حذف پردرآمدها نیز با علامت سؤال جدی مواجه می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0