منو

ادامه مجادلات مقامات دو قوه بر سر پرونده زنجانی

پس از آن که رئیس قوه قضائیه در سخنانی تند، اتهاماتی را درباره پرونده بابک زنجانی متوجه قوه مجریه ساخت، رئیس قوه مجریه درصدد پاسخ برآمد. روحانی در دیدار با اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی
گفت: از اهداف اصلی دولت در سه سال گذشته، ایجاد «آرامش» در جامعه و اقتصاد بوده است. ایجاد ناآرامی و عمیق کردن شکاف‌ها در جامعه و فضای سیاسی کشور زیانبار است. برای گسترش نشاط و تلاش در جامعه، لازم است مردم در اقتصاد و سیاست جامعه، آرامش و ثبات را ببینند و دولت تمام توان خود را مصروف آن کرده است که آرامش به اقتصاد کشور برگردد و فضای سیاسی جامعه از تنش و التهاب فاصله بگیرد. به گزارش ایرنا، وی افزود: هدف دیگر دولت، «گشایش» در فضای اقتصادی و سیاسی جامعه و ارتباطات بین‌المللی بوده است که آثار آن در نشاط سیاسی و فرهنگی، شکوفایی و رشد اقتصادی نمایان شده است. رییس‌ جمهوری تأکید کرد: لازمه مشارکت مردم در فعالیت‌های اقتصادی و سیاسی جامعه «شفافیت اطلاعات» است. اگر مردم ببینند که آنچه به حقوق مردم مربوط می‌شود بدون ابهام و پرده‌پوشی به اطلاع آنها می‌رسد، با اعتماد و دلگرمی بیشتر، برای پیشرفت کشور و حمایت از نظام تلاش می‌کنند. اگر در موردی خیانت به بیت‌المال صورت گرفته است، باید به سوالات مردم پاسخ داده شود. در پرونده بابک زنجانی و همکارانش که حدود ۲٫۷ میلیارد دلار از بیت‌المال به یغما رفته – و اکنون با سود متعلقه به بیش از ۳٫۵ میلیارد دلار رسیده است – حق مردم است که بدانند در مورد این حجم عظیم از اموال متعلق به مردم چه کسانی و چگونه تصمیم گرفته‌اند و این حجم عظیم پول چگونه در اختیار یک فرد قرار گرفته و این اموال الان کجاست؟ دکتر روحانی افزود: از آغاز کار دولت، وزارت نفت شاکی و پیگیر وصول این مطالبات بوده و وزارت اطلاعات پرونده را دنبال کرده است. موضع دولت همواره این بوده است که برای تکمیل پرونده رسیدگی، باید متهم در اختیار وزارت اطلاعات قرار می‌گرفت که با کسب همه اطلاعات، پیگیری لازم در همه ابعاد صورت می‌پذیرفت و زمینه برای اقدام سریع و قاطع قضایی فراهم می‌شد. رییس شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: افزایش اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی در کشور، نیازمند همکاری همه قوا و نهادها است. با فرافکنی و بی‌تدبیری، منافع مردم حراست نمی‌شود و هر دستگاه باید در حیطه اختیارات و وظایف خود عمل کند و به افکار عمومی پاسخ دهد. قوه قضائیه هم در این زمینه مسؤولیت بسیار سنگینی را بر دوش دارد و باید پاسخگو باشد.لازم است با حفظ آرامش و با همکاری و هماهنگی بیشتر قوا، از موانع و مشکلات عبور کرد و به مسایل اصلی مردم پرداخت.
رییس جمهور ابراز امیدواری کرد که با کمک نمایندگان محترم مجلس، تصویب برنامه ششم با حفظ شاکله و بار مالی در حد لایحه دولت صورت پذیرد و با ایجاد فضای مساعد اقتصادی و سیاسی، رونق تولید و کسب و کار با سرعت و ثبات ادامه یابد.
این اما پایان ماجرا نبود. امروز سخنگوی قوه قضائیه در همایش تخصصی معاونین و روسای ادارات مبارزه با سرقت پلیس آگاهی به این سخنان پاسخ داد. محسنی اژه ای گفت: اگر علل وقوع سرقت رها شود، هرچه کشفیات پلیس افزایش یابد هم مجددا باعث سرقت های دیگر می شود چراکه علت وقوع از بین نرفته است. از جمله مواردی که باعث بازدارندگی از وقوع جرم می شود معرفی مجرم به مردم است و الان کسی که بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان با کلک از اموال عمومی گرفته دستگیر می شود مجبور می شویم برای معرفی‌اش بگویم مثلا جیم میم؛ خب مردم مسخره‌مان می کنند؛ لذا اگر قانون اجازه می‌داد دادگاه‌ها علنی برگزار شود هم به نفع دستگاه قضایی بود هم به نفع مردم و البته به ضرر مجرم؛

وی افزود: دادگاه علنی که نه صدا و سیما و رسانه ها حق پخش ندارند و نه می شود اسم متهمان را گفت، چگونه می‌شود آن را علنی دانست؟
معاون اول قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت تکمیل قرائن و شواهد یک پرونده پیش از ارسال به مرجع قضایی گفت: ماموران و کاراگاهان باید توجه داشته باشند در مدارک و تشکیل پرونده یک متهم، نباید فقط به اقرار وی اکتفا کرد بلکه باید جزییات و قراین دیگر که به علم قاضی منجر می شود ضمیمه پرونده باشد چراکه متهمان بعد از اقرار در نیروی انتظامی، وقتی پیش قاضی می‌آید منکر اقرارش می‌شود و اقرار را بر اثر فشار می داند؛ خب در چنین شرایطی که قراین و شواهد ضمیمه پرونده نیست و اقرار عندالقاضی هم انجام نمی شود. دست قاضی بسته است.
محسنی‌اژه ای با اشاره به رضایت گرفتن برخی مجرمان حرفه‌ای از شکارشان با زور و تهدید گفت: در مواردی که شکات با تهدید مجبور به رضایت از مجرم می شوند نباید به سادگی از کنار آن گذشت چراکه این تهدید شکات نیز خود جرم دیگری است که قابل پیگیری است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه در برخی موارد، شاهد اطاله دادرسی هستیم ولی سعی کردیم در پرونده هایی که باعث جریحه دار شدن افکار عمومی می شود آنها را به صورت خارج از نوبت، مورد بررسی قرار دهیم. این روزها یک مطلب را می شنویم که از یک جهت بسیار خوب است و برخی موارد برخورد ابزاری می شود مثلا می گویند باید شفاف بود ولی باید توجه کرد شفافیت با شفافیت نمایی فرق دارد. اگر مردم را محرم می دانیم در همه چیز است یا مرز دارد؟ متاسفانه در ایام انتخابات از شفافیت به عنوان ابزار استفاده می کنند. مثلا وقتی راجع به خودمان است توجیه می‌آوریم ولی وقتی مربوط به دیگری می‌شود موضوع را به اوج می‌بریم.
وی با اشاره به موضوعات امنیتی گفت: آیا دولت همه قراردادها را به صورت شفاف مطرح می‌کند قطعا نه؛ مثلا در برجام خیلی چیزها را نگفتند ولی وقتی افشا می‌شد و یا امریکاییها می‌گفتند مجبور به اطلاع‌رسانی می‌شدند. یا اینکه جواب بدهند همه بانکها سودده هستند؟ حتما اینطور نیست. پس چطور پاداداش های چندین میلیونی داده می شد؟
سخنگوی قوه‌قضاییه با اشاره به عدم انتشار برخی مطالب به دلیل مسایل امنیتی گفت: اگر می‌خواهیم بگوییم شفافیت، فریبکاری نکنیم و با تفکیک کردن موضوعات محرمانه و امنیتی برای مردم، موضوعات را شفاف کنیم لذا اگر تنها برای جلب آرا است موضوع فرق دارد. من از قول ایرنا شنیدم که رییس‌جمهوری نوشته‌اند حساب‌های قوه قضاییه باید شفاف شود؛ لذا من اینجا می‌گوییم به مردم و همه کسانی که دانسته این حرف را می‌زنند که این حسابها کاملا شفاف است و جمع کثیری از دولتمردان و نمایندگان مجلس طی بیست ساله گذشته در جریان موضوع هستند؛ تحلیل من این است که از مدتی پیش یک فشار مضاعفی علیه قوه و برخی نهادها وارد کردند و تا انتخابات ادامه می‌دهند چراکه قوه با دانه درشتها و آقازاده ها و صاحب منصبان در حال برخورد است. شما ببینید هفته‌های گذشته چه کسانی بازداشت شدند؟
سخنگوی قوه قضاییه افزود: در این چند روز کسانی بازداشت شدند که ۶۰۰ میلیارد و ۱۰۰۰ میلیارد بدهی داشتند و متأسفانه من نمی‌توانم اسم ببرم در حالی که باید به مردم معرفی شوند، خوب، چرا اینها را شفاف‌سازی نمی‌کنید؟ چرا بدهی بانک‌ها به دولت و دولت به بانک مرکزی را شفاف اعلام نمی‌کنند؟ اینها می‌خواهند قوه را تحت فشار قرار دهند تا دست از مبارزه با دانه‌درشتها برداریم؛ شما اگر ۱۰۰۰ سارق معمولی را بگیرید صدای هیچ کسی در نمی‌آید ولی وقتی یک بدهکار ۶۰۰ یا ۱۰۰۰ میلیاردی را می‌گیرید قضیه فرق می‌کند.
محسنی‌اژه‌ای گفت: این فشارها از داخل و خارج بیشتر خواهد شد و احتمالاً تا انتخابات ادامه خواهد داشت. خوب؛ شما گفته‌اید حاضرید یک سامانه برای دخل و خرج‌ها راه‌اندازی کنید؛ خوب بکنید؛ یا دیگری اعلام کرده «حاضریم منابع انتخاباتی‌مان را شفاف کنیم به‌شرط شفاف کردن دیگری»؛ خوب، اگر راست می‌گویید چرا شرط می‌گذارید؟ آن‌وقت معلوم می‌شود پولها از کجا آمده است. الآن از شما می‌پرسم: برای ستاد انتخاباتی ریاست جمهوری یک نفر چقدر پول لازم است؟ قطعاً بالاتر از ۲۰ میلیارد؛ خوب، شما بگویید؛ این پول از کجا آمده است؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0