منو

بیشترین واردات گندم در چه سالی اتفاق افتاد؟

حجم واردات گندم در چهارده سال گذشته به بزرگترین مصرف کننده نان در جهان اعلام شد. به گزارش خبرآنلاین،بررسی‌ها نشان می دهد از سال ۱۳۸۰ تاکنون، به طور متوسط هر سال در حدود ۳ میلیون تن گندم وارد ایران شده است .
ایران سال هاست برنامه خودکفایی تولید گندم را در دستور کار دارد و در برخی سال ها نیز موفق شده است نسبت به کاهش قابل توجه واردات گندم اقدام کند، اما از میان رفتن شرایط مناسب اقلیمی و افزایش خشکسالی ها سبب می شود وضعیت مجددا به حالت سابق بازگردد .
بر اساس این گزارش بررسی وضعیت واردات گندم به ایران از ابتدای سال ۱۳۸۰ تا پایان مهر ماه سال ۱۳۹۵ نشان می دهد در این دوره زمانی بیش از ۴۲ میلیون تن گندم وارد ایران شده است . ارزبری ورود این حجم گندم به کشور برابر با ۱۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار گزارش شده است . به این ترتیب در این مقطع زمانی هر سال اندکی کمتر از یک میلیون دلار صرف واردات گندم در کشور شده است .
نان قوت غالب ایرانیان محسوب می شود و اهمیتی استراتژیک در سبد غذایی ایرانیان دارد. هر چند ایرانیان را نان خورترین ملت جهان لقب می دهند اما بررسی ها نشان می دهد حجم دور ریز نشان نیز در ایران بسیار بالاست و اتخاذ تدابیری برای بهبود کیفیت نان ، خود می تواند مانع از خروج ارز از کشور شود . سرانه مصرف نان در ایران حدود ۱۵۰ تا ۱۶۰ کیلو در سال برآورد شده است.
بررسی ها نشان می دهد رکورد کاهش واردات گندم در سال ۱۳۸۴ شکسته شده است و در این سال در حدود ۱۰۵ هزار تن گندم وارد ایران شد.
از سوی دیگر رکورد افزایش واردات گندم در سال ۱۳۹۳ شکست و در این مقطع زمانی بیش از ۷ میلیون و ۲۴۹ هزار تن گندم وارد کشور شده است . با این حال از منظر هزینه دلاری بابت واردات گندم ، ایران بیشترین هزینه را در سال ۱۳۹۱ صرف کرد . در این سال به ازای ورود ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندم ۲ میلیارد ۵۸۰ میلیون دلار ارز از کشور خارج شد این در حالی است که در سال ۱۳۹۳ واردات ۷ میلیون و ۲۴۹ هزار تن گندم هزینه ای برابر با ۲ میلیارد و ۳۷۹ میلیون دلار در بر داشت.
نمودار زیر وضعیت واردات گندم را از سال ۱۳۸۰ تا پایان مهر ماه سال ۱۳۹۵ نشان می دهد . این نمودار بر حسب وزن گندم وارداتی به کشور طراحی شده است . وزن گندم بر حسب هزار تن است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0