منو

قول نوبخت به قالیباف برای پرداخت مطالبات شهرداری تا پایان سال

به‌گفته معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران، معاون برنامه‌ریزی رئیس‌جمهور در نشستی با شهردار تهران برای پرداخت مطالبات شهرداری از دولت تا پایان امسال قول مساعد داد.

به گزارش تسنیم، قدرت‌الله گودرزی در نشست خبری با تأکید بر ضرورت پرداختن بیشتر شهرداری به درآمدهای پایدار گفت: در سال ۸۶ در پی مصوبه شورای اسلامی شهر تهران در خصوص تصویب درآمدهای پایدار بر این نکته تأکید داشتیم که ۱۵ درصد از درآمدهای شهرداری از درآمدهای پایدار باشد. حالا می‌توانیم بگوییم در ماه‌های اخیر قریب به ۴۳ درصد از درآمدهای شهرداری درآمد پایدار بوده است. این یک نکته قوت در مباحث درآمدی شهرداری است و نشان می‌دهد شهرداری تهران توجهی ویژه به زیرساخت‌ها و سلامت محیط زیست داشته است.

وی در ادامه درآمد ناپایدار شهرداری از موارد ساخت‌وساز و مواردی از این دست عنوان و تأکید کرد: در سال ۸۶ درآمد ناپایدار شهرداری تهران سهم ۸۰ درصدی از بودجه شهرداری داشته و حالا درآمد ناپایدار شهرداری به حدود سالانه ۴۹ درصد رسیده است.

معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران این رشد در درآمد پایدار را در شرایطی دانست که کشور با رکود ساخت‌وساز مواجه است.

گودرزی با اشاره به مصوبات مجلس شورای اسلامی در سال ۶۲ برای توقف اعتبارات شهرداری‌ها از بودجه عمومی دولت گفت: در سال ۶۲ این کمک‌ها قطع شد و قرار شد لایحه بودجه خودکفایی شهرداری‌ها به مجلس برده شود اما همین یکی دو ماه اخیر این لایحه به مجلس ارائه شد.

وی قطع اعتبارات شهرداری از بودجه عمومی دولت را موجب بروز مشکلات مالی برای شهرداری‌ها دانست و افزود: در سال ۶۲ که اعتبارات قطع شد مفهوم آن این بود که شهرداری‌ها به‌سمت ساخت‌وساز بروند و هزینه‌های متعدد شهر موجب شد که شهرداری تهران و کلان‌شهرها با مشکلات جدی مواجه شوند.

معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران در ادامه سخنان خود اشاره داشت که از زمان تأسیس بلدیه و شهرداری تا امروز بررسی‌ها حاکی از آن است که ۴۵ درصد فعالیت‌ها و خدمات شهرداری مربوط به ۱۲ سال اخیر بوده است.

گودرزی همچنین درباره نشستی که روز گذشته با حضور محمدباقر قالیباف شهردار تهران و نوبخت معاون برنامه‌ریزی رئیس جمهور به‌منظور بررسی مطالبات شهرداری تهران از دولت تهیه شده بود، گفت که در این جلسه قالیباف با اشاره به اینکه از سال ۸۵ مطالبات شهرداری از دولت پرداخت نشده است، با وجود این، شهرداری تمام تلاش خود را به کار برده تا امور اجرایی شهر به‌نحو مناسبی انجام شود” گفت: آقای نوبخت در پی این صحبت‌ها گفت که اقداماتی بزرگ در شهرداری تهران رخ داده و باید دولت هم از این اقدامات حمایت کند.

وی در خصوص مباحث مطرح شده در نشست دیروز با معاون رئیس‌جمهور ابراز کرد: آقای نوبخت در این نشست در خصوص پرداخت مطالبات شهرداری از دولت قول مساعد دادند.

گودرزی راجع به برخی مطالبات شهرداری از دولت گفت: برآوردهای مالی شهرداری حاکی از آن است که شهرداری مبلغ ۵ هزار و ۱۲۳ میلیارد تومان از محل بودجه‌هایی که قانون‌گذار دولت را مکلف به پرداخت آن کرده از دولت به‌صورت ریالی طلبکار است و مبلغ یک‌میلیارد دلار هم به‌صورت ارزی از دولت بابت بدهی‌های تکلیفی دولت به شهرداری مطالبه دارد.

معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران در ادامه تأکید کرد که نوبخت برای پرداخت مطالبات به شهرداری تهران قول مساعد داده و براین اساس طبق مصوبات روز گذشته در این جلسه ۸۰ درصد مطالبات شهرداری بابت یارانه ۲۰۰ اتوبوس و مترو توسط دولت تا پایان دی‌ماه پرداخت خواهد شد.

وی پرداخت ۲۰ درصد الباقی این مطالبات را تا پایان سال ۹۵ اعلام کرد.

گودرزی همچنین سهم ۶۰ درصدی شهرداری تهران از محل جرایم راهنمایی و رانندگی را که از سال ۸۶ پرداخت نشده مبلغ هزار و ۱۳۹ میلیارد عنوان کرد که معاون رئیس‌جمهور قول مساعد پرداخت این مطالبات را نیز داده است.

معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران در خصوص مصوبات مثبت جلسه روز گذشته با معاون رئیس‌جمهور با اشاره به مشکلات عدیده دولت در مسائل مالی از معاون رئیس‌جمهور تقدیر کرد که مساعدت لازم را جهت پرداخت مطالبات شهرداری مبذول داشته است و این رویکرد دولت را رویکردی بسیار مثبت و قابل تقدیر دانست.

در ادامه وی به دیون شهرداری به پیمانکاران خرد و کلان پرداخت و گفت: شهرداری تهران در حال حاضر حدود ۵ هزار میلیارد تومان دیون دارد که در مقام اجرا نیز بخشی از آن اصلاح می‌شود و کاهش می‌یابد و روند پرداخت دیون در حال حاضر به‌سرعت در حال انجام است.

وی با تفکیک دیون شهرداری به پیمانکاران به ارقام ۱۰۰ و ۳۰۰ میلیون به بالا تأکید کرد که ارقام بدهی زیر ۳۰۰ میلیون به‌صورت نقدی با بدهکاران تسویه می‌شود و ارقام بالاتر از ۳۰۰ میلیون به‌صورت ۳۰ درصد نقد و ۷۰ درصد غیرنقد با روش‌های تهاتر انجام می‌شود.

گودرزی در خصوص نحوه تهاتر با طلبکاران شهرداری گفت: برخی از این تهاتر با املاک شهرداری انجام می‌شود و تأکید ما بر این است املاکی در این تهاتر مطرح شود که دارای سند می‌باشند و قیمت مناسب دارند.

معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران درباره برآورد قیمت کارشناسی در خصوص این املاک، معیار قیمت این‌گونه املاک را قیمت کارشناسی دانست.

وی در خصوص استخدام ۵ هزار نفر در شهرداری تهران نیز گفت: این استخدام‌ها با توجه به اینکه در حقیقت استخدام افراد جدید نیست و فقط تغییر وضعیت کارکنان شاغل در شهرداری است، بار مالی چندانی برای شهرداری نخواهد داشت و موجب ثبات شغلی بیشتر برخی کارکنان شهرداری خواهد شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0