منو

یک آقایی در ازای سفر نکرده و جلسه نرفته، پول گرفته است

رئیس قوه قضاییه گفت : توقع مردم از قوه قضاییه در موضوع حقوق های نجومی رسیدگی سریع است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، آیت الله صادق آملی لاریجانی در نشست مسئولان قضائی افزود: اینکه این مسئله چگونه پدید آمد و اینکه عده ای خواستند از آن بهره برداری سیاسی کنند یا نه، بحث دیگری است و امروز توقع و انتظار مردم، رسیدگی دستگاه قضایی است.
وی با اشاره به اینکه رسیدگی دستگاه قضا باید خالی از شعار و جانبداری سیاسی باشد بر رسیدگی قضایی این پرونده تاکید کرد و گفت: این پرونده در دادستانی در جریان است و امیدواریم هرچه سریع تر رسیدگی شود.
آیت الله آملی لاریجانی افزود: گاهی اوقات گفته می شود که رسیدگی های مالی به قوه قضاییه ربطی ندارد و عملکرد مالی دولت به قوه قضاییه مربوط نیست درحالیکه در این مساله خلطی وجود دارد به این معنا که عملکرد مالی قوه مجریه به معنای تفریغ بودجه ربطی به قوه قضاییه ندارد و مربوط به دیوان محاسبات است اما رسیدگی به اتهامات و گزارش هایی که در آن اتهام باشد، کار قوه قضاییه و سازمان بازرسی کل کشور است.
وی گفت: اگر اینطور باشد پس سازمان بازرسی نباید به امور مالی رسیدگی کند و یا به دنبال کشف تخلفات باشد و قوه قضاییه و دادستانی هم نباید ورود کنند که اینها حرف های غلطی است.
رئیس دستگاه قضا افزود: ما به جهت اتهامی به این موضوع رسیدگی می کنیم و به جهت تخلف مالی که باید به بیت المال بازگشت داده شود رسیدگی می کنیم.
آیت الله آملی لاریجانی گفت: ما قرار نیست تفریغ بودجه کنیم که مثلا فلان بودجه در مسیر و چارچوب اعتبارات مصوب هزینه شده است یا نه؟ و با آن کاری نداریم و آنچه به قوه قضاییه ارتباط دارد موضوع رسیدگی به اتهامات است.
وی افزود: عده ای متهمند که اتهامشان هم بسیار قوی است و مبالغ گزافی را به عنوان حقوق و پاداش و مزایا گرفته اند؛ مبالغی که واقعا قابل قبول نیست.
رئیس قوه قضاییه گفت: ممکن است برخی افراد که این پول ها را گرفته اند از حیث اینکه براساس مصوباتی بوده است مجرم نباشند اما اگر مجرم هم محسوب نشوند باید این پول ها را برگردانند و اگر برنگردانند مجرم محسوب می شوند چراکه تصرف در اموال عمومی است.
آیت الله آملی لاریجانی با طرح این سوال که مگر هر مصوبه ای که نهادی انجام داد قانون می شود؟ افزود: این هم مبحث مهمی است و اکل مال به باطل عنوان شرعی است و اگر فلان صندوقی که اختیار تصویب داشت به جای ۵۰ میلیون، یک میلیارد ماهانه تصویب می کرد ما باید بپذیریم.
وی گفت: در مصوبات باید عقل و شرع ملاک باشد نه هرچه دلشان خواست؛ اینکه حالا به صندوقی که خودش تصویب کند چه مقدار بگیرد بخواهیم واگذار کنیم و خودشان دور هم جمع شوند و بگویند ما ماهی فلان قدر بگیریم و فلان قدر پاداش داشته باشیم حرف های غلطی است.
آیت الله آملی لاریجانی افزود: برخی ها هم در رسانه ها گفتند که این حقوق های نجومی در سه قوه بوده که حرف خلافی است و ما در قوه قضاییه حقوق های نجومی نداریم و به صراحت می گویم اینکه یک قاضی با بیش از ۳۰ سال سابقه فلان قدر حقوقش بالاتر باشد طبیعی است.
وی گفت: در جهان و نه فقط در کشور ما به اینکه به متخصصی مبلغ قابل قبولی و البته نه به هر میزان بدهند طبیعی است و ما نمی گوییم که چرا به متخصصانتان در ازای تخصص چیزی پرداختید و نمی گوییم فلان مهندس شرکت نفت که در دمای ۵۰ درجه کار می کند فلان مقدار داده اید؛ اگر در چارچوب عرف باشد کسی ایرادی نمی گیرد و نمی گوییم چرا به فلان پزشک متخصص جراح فلان مبلغ پرداخت شده است؟ این طبیعی است.
رئیس قوه قضاییه افزود: بحث سر این است که مدیری که تخصص چندانی ندارد و با حضور چند ساعت سر یک صندوق بیاید مبلغ گزاف و پاداش کذایی بگیرد قابل قبول نیست و اینها باید آن میزانی را که از عرف بیشتر گرفتند برگردانند.
آیت الله آملی لاریجانی گفت: البته در میان این افراد برخی ها هم مجرم هستند؛ یک آقایی در ازای سفر نکرده و جلسه نرفته، پول گرفته است و اینکه نمی شود گفت جرم نیست و باید پاسخگو باشند.
آیت الله آملی لاریجانی ابرازامیدواری کرد: دادسرا به این موضوع به سرعت رسیدگی کند چراکه توقع و انتظار مردم هم همین است.
وی افزود: این موضوع باید به سرعت جمع شود و ما به کش دادن آن هیچ علاقه ای نداریم و قبول هم نداریم که سیاسی شود و باید رسیدگی دقیقی صورت بگیرد.
رئیس دستگاه قضا گفت: حالا که با اعتماد مردم بازی شده است باید مساله به صورت قضایی و دقیق حل و فصل شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0