منو

ترفند کثیف مافیای گوشت

رییس شورای تامین کنندگان دام زنده کشور، قیمت فعلی گوشت قرمز را در بازار کاذب دانست و گفت: افراد سودجو به دنبال واردات ارزان قیمت هستند تا بتوانند این محصولات را با قیمت های بالاتری به فروش برسانند. به طور مثال هر کیلو لاشه گوشت وارداتی از ارمنستان با قیمت بره ایرانی به قیمت ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزارریال به فروش می رسد.
«منصور پوریان» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با تاکید براین که اکنون در بخش تولید دام زنده سبک و سنگین و تامین گوشت قرمز کشور کمبودی نداریم ، افزود: متاسفانه دامپرور تاکنون مجبور بود دام زنده را با قیمت پایین (با چک و سفته) که خریدار قدیمی یا سنتی به او تحمیل می کرد، بفروشد، اما اکنون که شرایط تغییر کرده و خریداران سنتی به حاشیه رفته اند، خریدار باید به شکل نقدی دام را از دامپرور خریداری کند.وی اظهار داشت: در واقع این شرایط به مذاق خریداران دام زنده خوش نمی آید و به هر ترتیبی به دنبال ایجاد شرایطی برای کسب سود بیشتر هستند.پوریان با بیان این که وضعیت تولید دام زنده از شرایط خوبی برخوردار است و افزایش قیمت در گوشت قرمز نداریم، تصریح کرد: امروز قیمت نقدی هر کیلوگرم لاشه بره نر ایرانی درب دامداری ۱۲۵ هزار ریال و برای میش ۱۰۰ هزار ریال است.به گفته وی، درحال حاضر وضعیت تولید دام زنده کشور از شرایط معیشتی خارج شده و به سمت اقتصادی شدن پیش می رود، به طوری که با افزایش زایش های ۱۳میلیونی به جمعیت دامی کشور باید به فکر صادرات باشیم.

گوشت قرمز وارداتی ۴۰۰ هزارریال
رییس شورای تامین کنندگان دام زنده کشور افزود: همچنین افراد سودجو به دنبال واردات ارزان قیمت هستند تا بتوانند این محصولات را با قیمت های بالاتری به فروش برسانند. به طور مثال هر کیلو لاشه گوشت وارداتی از ارمنستان با قیمت بره ایرانی به قیمت ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزارریال به فروش می رسد، درحالی که نرخ لاشه بره ارمنی در مرز کیلویی ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار ریال تمام می شود.

صادرات دام زنده کاهش یافت
وی با بیان این که صادرات دام زنده ایران کم و ناچیز است، گفت: با توجه به گرانی های اخیر بازار گوشت قرمز، صادرات دام زنده کاهش بیشتری یافته است.
پوریان افزود: صادرات دام زنده به دلیل قیمت بالای تمام شده این محصول در کشور برای ما مقرون به صرفه نیست و همچنین قیمت گوشت در بازار مصرف ایران گران تر از بازارهایی است که ما اکنون به آنها صادرات داریم.

صادرات ۲۰ هزارتن دام زنده در دو ماه
رییس شورای تامین کنندگان دام زنده کشور ادامه داد: مجموع صادرات دام زنده در ماه های آبان و آذر امسال حدود ۲۰ هزار تن از استان های شیراز، کرمانشاه و خوزستان انجام شده است.

توزیع گوشت قرمز ساماندهی شود
پوریان گفت: اکنون تولید و تامین گوشت قرمز از شرایط مناسبی برخوردار است، اما متاسفانه توزیع گوشت که در دست اتحادیه گوشت گوسفندی است نیازمند ساماندهی و اصلاح است.
به گفته وی، اکنون باید لاشه گوسفندی با قیمت حداکثر ۲۵۰ هزارریال به دست قصابی ها برسد. بررسی های میدانی بازار گوشت قرمز از افزایش مجدد قیمت آن در بازار مصرف خبر می دهد.
چندی پیش رییس شورای تامین کنندگان دام زنده کشور، قیمت منطقی هر کیلوگرم گوشت گوسفندی ۲۸۰ هزار ریال و گوساله ۱۸۰ هزار ریال اعلام کرده بود و نرخ های بیش از این را اجحاف در حق مصرف کنندگان می داند.
همچنین شیوه عرضه تفکیکی گوشت قرمز را در کشور اشتباه دانست و افزود: اکنون هر کیلوگرم دام زنده گوسفندی ۱۲۰ هزار ریال و گوساله ۱۲۴ هزار ریال از دامداران خریداری می شود که به صورت منطقی هر کیلوگرم گوشت گوسفندی باید ۲۸۰ هزار ریال و گوساله ۱۸۰ هزار ریال عرضه شود.به گفته رییس مجمع ملی صادرکنندگان دام ایران، فرایند کشتارگاه به شکلی نیست که هر کیلوگرم گوشت گوسفندی و گوساله با قیمت ۳۸۰ تا ۴۵۰ هزار ریال در بازار عرضه شود و این اقدام دلالان و سودجویان اجحاف در حقوق شهروندان است. وی تاکید کرد بازار کنونی گوشت گوسفندی دارای حباب بیش از ۲۰۰ هزار ریالی است. حال نیاز مصرفی گوشت قرمز کشور نزدیک به ۹۰۰ هزارتن در سال است که بیش از ۸۰۰ هزار تن آن از تولیدات داخلی و کمتر از ۱۰ درصد از راه واردات تامین می شود.
براساس آمارها، سرانه تولید گوشت قرمز کشور برای هر نفر ۱۰ کیلو و ۵۰۰ گرم و سرانه مصرف آن ۱۱ کیلو و ۵۰۰ گرم است؛ در حالی که سرانه مصرف جهانی گوشت قرمز به ازای هر نفر بدون احتساب گوشت خوک ۱۳ کیلوگرم است.اکنون ۷۵ کشتارگاه صنعتی و ۳۰۵ کشتارگاه سنتی در کشور فعالیت می کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0