منو

بیانیه جمعی از دانش آموختگان کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف در مورد سانحه قطار

باسمه تعالی
جناب آقای عباس آخوندی
وزیر محترم راه و ترابری

با سلام و احترام

همانگونه که میدانید، ضایعه فقدان جمعی از هموطنان عزیزمان در حادثه تصادف قطار، شیرینی افتتاح سامانه جدید کنترل و مدیریت و کنترل ترافیک ( موسوم به ATC ) را به کام مردم ایران تلخ کرد.

جنابعالی در دیدار با مقام معظم رهبری اشاره کردید که در اجرای این پروژه از مشارکت نهادهای علمی و مردم نهاد استفاده شده است . شاید این علاقه شخصی شما باشد ولی چنین اتفاقی نیفتاده است. متاسفانه نه تنها آن وزارت خانه بلکه بسیاری از سازمانها و نهادهای عمومی و دولتی به این مساله به اندازه لازم توجهی ندارند. به رغم تاکیدات زبانی، بنظر میرسد وزارتخانه متبوع شما نیز مانند سایر سازمانهای دولتی، تمایل چندانی به نهادینه شدن این فرهنگ نداشته باشند. لذا به همان اندازه که استعفای ریاست راه آهن را گامی مثبت در مسوولیت پذیری میشمریم، بررسی و تحلیل عملی و دقیق موضوع و انتشار عمومی و شفاف نتایج آن را با همکارهای انجمن های علمی و مردم نهاد برای نهادینه کردن فرهنگ پاسخگویی و شفاف سازی با اهمیت میدانیم.

هرچند بهره گیری از آخرین فناوریهای روز در ناوگان ریلی کشور جزو برنامه های ادعایی وزارت متبوع جنابعالی بوده و هست اما وقوع چند باره این حوادث نشان دهنده عدم توجه کافی به استفاده از ظرفیت‌های علمی و اجتماعی کشور در اجرای پروژه های این چنینی است. به علاوه، به رغم ابلاغ قوانین مربوط به شفافیت، روند واگذاری قراردادهایی مانند پروژه ATC راه آهن مبهم و غیر شفاف است و متاسفانه مطابق روال معروف سازمانهای دولتی، نظارت صحیحی در تدوین گزارش درخواست طرح پیشنهاد (RFP) و فرآیند انتخاب و مراحل اجرای پروژه صورت نگرفته است که بعضا با بروز چنین حوادث تلخی، منابع مالی و انسانی هنگفتی به هدر میرود که جبران ناپذیر است.

از سوی دیگر، مقصر قلمداد کردن کارمندان ساده دور از انصاف بوده و تقریبا تمامی حوادث مشابه، به این سرانجام غیر منطقی ختم شده است. در پیش گرفتن این رویه در سانحه اخیر بسیار غیر منطقی تر جلوه میکند چرا که قبلا ادعا شده بود این سامانه حتی در صورت سکته لکوموتیو ران نیز بدرستی عمل کرده و امکان بروز تصادف را به صفر میرساند.

بنابراین از جناب عالی درخواست مینماییم اکنون که در یک اقدام مناسب ، مدیر عامل محترم راه آهن مسولیت این ناکامی را برعهده گرفته گرفته است، جنابعالی نیز بعنوان مسئول اصلی در انجام وظیفه قانونی خویش در پاسخگویی و شفاف­سازی این اقدام، دستور دهید زمینه اطلاع رسانی تخصصی تر فراهم شود تا با ارزیابی مراحل اجرای این پروژه و بررسی و تحلیل تخصصی داده ها و ارزیابی عمیق ریشه ها و اسباب فنی سانحه، گزارشهای علمی و فنی منتشر گردد و زمینه سازی برای هم افزایی عزم ملی در جلوگیری از ویژه خواریها و مفاسد اقتصادی کشور فراهم گردد.
جمعی از دانش آموختگان کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0