منو

۹عامل ایجاد فساد در ایران

مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران در همایش مبارزه با فساد که به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد برگزار شد، گفت: امروز دومین اجلاس مبارزه با فساد برقرار می‌شود و در طول یکسال گذشته اتفاقات خوبی در مجموعه افتاده است.
وی با بیان اینکه عوامل مختلفی در ایجاد فساد در کشور مؤثر هستند،‌ گفت: یکی از عوامل اصلی در بحث اقتصاد که منجر به فساد می‌شود، بزرگ بودن دولت است. به گزارش فارس، رئیس اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد:‌ دخالت بیش از اندازه دولت و اقتصاد دستوری عامل دوم فساد در کشور و وجود مجوزهای غیرضروری و امضاهای طلایی عامل بعدی ایجاد فساد در کشور است.
خوانساری تصریح کرد: وجود دستگاه‌های متعدد نظارتی و وجود شرکت‌ها و بنگاه‌های دولتی وابسته به حاکمیت که می‌توانند ایجاد رانت کند دو عامل بعدی ایجاد فساد در کشور هستند.
وی تصریح کرد:‌ اقتصاد بسته عامل ششم فساد در کشور و رعایت نکردن قانون که در تأمین اجتماعی و همچنین مالیات به چشم می‌خورد عامل هفتم ایجاد فساد در کشور است. خوانساری بیان داشت: چند نرخی بودن قیمت ارز عامل بعدی فساد در کشور و نهمین و مهمترین عامل فساد بحث فعال نبودن رسانه‌ها و مطبوعات است که به صورت باز نمی‌توانند مسائل را مطرح کنند. رئیس اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: یکی از عوامل اصلی توسعه‌یافتگی بحث مبارزه با فساد است. وی تصریح کرد: در شاخص‌های جهانی رتبه ایران در شفافیت و فساد مالی خوب نیست و در ته جدول قرار دارد.
وی بیان داشت: در شاخص‌های داخلی هم وضعیت ما در رابطه با تعداد زندانیان، طلاق، حاشیه‌نشینی، جرم و بزه وضعیت خوبی نداریم و در چند سال اخیر تعداد این موارد روبه افزایش است و این موضوع دلالت بر این دارد که یک جای قضیه مشکل دارد و اگر آسیب‌شناسی درستی انجام نشود، آینده خوبی نخواهیم داشت.
رئیس اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: در اتاق تهران این موضوعات آسیب‌شناسی شده و به این نتیجه رسیده‌ایم که ساختارهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جامعه دچار مشکل است و تا اینها حل نشده است، بحث مبارزه با فساد امکان‌پذیر نیست.
خوانساری با اشاره به اینکه سال گذشته بیش از ۲۰۰ هیأت تجاری به ایران آمدند، گفت: اولین عاملی را که آنها با ما برای سرمایه‌گذاری مطرح می‌کردند، بحث عدم شفافیت و فساد مالی در ایران بود.
وی اظهار داشت: برای رشد اقتصادی ۸ درصدی در اقتصاد و حل معضل بیکاری، قطعاً باید سرمایه‌گذاری خارجی جذب کنیم.
رئیس اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: از سال ۹۰ تاکنون رشد سرمایه‌گذاری منفی است و تا امروز حتی نتوانسته‌ایم یک سرمایه‌گذاری بزرگ جذب کنیم و راه‌حل آن هم شفافیت اقتصادی و مبارزه با فساد است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0