منو

دوباره راز سر به مهر، نفس خوزستانی ها را گرفت!

بار دیگر و با آغاز فصل بارش های پاییزی، حجم زیادی از شهروندان خوزستانی به دلیل مشکلات تنفسی پیش آمده، راهی مراکز درمانی شدند؛ بیمارانی که به رغم آمار بالای آنها مسئولان از ذکر دقیق تعدادشان امتناع و تنها به ارائه توصیه های درمانی بسنده می کنند؛ اما منابع غیر رسمی از ابتلای بیش از ۲ هزار نفر ظرف ۴۸ ساعته گذشته به بیماری تنفسی خبر می دهند.
همزمان با بارندگی های اخیر استان خوزستان، بار دیگر موضوع مشکلات تنفسی ایجاد شده برای شهروندان این استان خبرساز شد و موجبات بحث و تبادل نظر پیرامون دلایل آن را در فضاهای رسانه ای ایجاد کرد؛ مشکلی که بر اساس منابع غیر رسمی، در ۴۸ ساعته گذشته، بیش از ۲ هزار نفر را روانه بیمارستان کرده و مسئولان نیز در یافتن علت دقیق این بحران و پیشگیری از آن به توفیق قابل ذکری دست نیافتند.
فارس در این باره نوشت: قبل از بارش نخستین باران پاییزی، دانشگاه علوم پزشکی اهواز متنی به این مضمون روی موبایل شهروندان اهوازی ارسال کرد: «به منظور پیشگیری از بروز مشکلات تنفسی لطفاً پس از نخستین باران‌، تا حد امکان از منزل خارج نشوید! درب‌ها و پنجره‌ها را بسته نگه دارید، در صورت ضرورت خروج از منزل، از ماسک مناسب استفاده و اگر مشکل تنفسی دارید داروهایتان را به موقع مصرف کنید»؛ پیامی که از محتوای آن مشخص است که مسئولان در برطرف کردن مشکل چندساله ناکام مانده اند و تنها به توصیه بسنده کردند.
درباره دلایل متعددی از سوی مسئولان در سال های گذشته مطرح شده است که از جمله مهم ترین آنها می توان به آشفتگی محیط زیست منطقه، آلودگی های نفتی، گرده افشانی گیاهان، ریزگردهای معلق در هوا، انباشت زباله، آتش زدن مزارع نیشکر و… اشاره کرد؛ اما آنچه هست، هنوز هیچ مسئولی دلیل قطعی این موضوع را اعلام نکرده است.
مهم ترین موضوعی که سبب می شود، همه دلایلی که تاکنون در مورد علت ایجاد مشکل عنوان شده زیر سؤال برود و قابل اثبات نباشد، این است که همه این پدیده ها کم و بیش در مناطق دیگر کشور نیز وجود دارد، اما تنها در استان خوزستان و به ویژه شهر اهواز باعث تشدید مشکل شده است.
اما آنچه بر اساس شواهد کنونی مشخص است، اینکه مسئولان در سال جدید علاوه بر ناتوانی در حل بحران و پیشگیری از وقوع آن، در مورد آمار دقیق بیماران تنفسی نیز اطلاعات دقیق و مشخصی ارائه نمی دهند و در پاسخ به خبرنگاران به دادن اطلاعات کلی اکتفا می کنند.
برای مثال اسماعیل ایدنی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز در رابطه با این مشکل، تنها به ذکر کاهش آمار ۷۰ درصدی مراجعه بیماران تنفسی به مراکز درمانی بسنده کرده و از آنجایی که آمار دقیقی در این زمینه ارائه نمی دهد، امکان بررسی درستی و نادرستی این ادعا نیز در هاله ابهام می ماند.
مسئولان استانی خوزستان ضمن اشاره به تغییرات جوی و بروز بحران درباره راهکارهای کاهش هزینه های این مشکل توصیه می کنند، شهروندان استفاده از ماسک های تنفسی، استفاده از داروهای تجویزی برای بیماران و پرهیز از حضور در فضای باز در موارد غیر ضروری را در دستور کار خود قرار دهند.
بر اساس آنچه آمد، در سال جاری نیز به مانند چند سال گذشته، اولین باران پاییزی مشکلات تنفسی عدیده ای را برای مردم استان خوزستان ایجاد کرد و به رغم آمادگی کامل نیروهای امدادی و درمانی در ارائه خدمات به مردم، به دلیل حجم بالای مبتلایان به مشکل تنفسی خدمات رسانی رضایت بخش نیست.
جدا از مشکل کنونی مردم، نکته دیگر قابل ذکر اینکه همه تلاش ها، احتمال ها و هزینه های تا کنون مسئولان در ریشه کن کردن مشکل از جمله پاک سازی ۳۰ درصد از فضای سبز شهری شهر اهواز از گیاه «کنو کارپوس» و… هنوز مشکل جنوب غرب کشور حل نشده است و مردم منطقه نیازمند، توجه ویژه مسئولان هستند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0