منو

توافق با اصناف برای عدم‌افزایش مالیات سال ۹۴

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: برای نخستین بار با اصناف برای مالیات عملکرد سال ۹۴ بدون هیچ‌گونه افزایشی به توافق رسیدیم.

به گزارش تسنیم، سید کامل تقوی‌نژاد در جمع نمایندگان هیئتهای حل اختلاف مالیاتی با بیان اینکه سیاست جایگزین شدن مالیات به‌جای نفت در بودجه، در ذهن همه برنامه‌ریزان کشور جای گرفته، گفت: شرایط اقتصادی کشور با مالیات تأثیر و تأثر متقابلی دارد و هرچه پایه‌های اقتصادی مقاوم‌تر و شاخص‌های اقتصادی رو به رشدتر باشد، طبیعتاً درآمدهای مالیاتی نیز افزایش خواهد یافت.

وی افزود: در حال حاضر اقتصاد کشور در حال یک جهش و خیزش متکی بر مالیات است و تحریم‏هایی که سال‌ها باعث فشارهای متعدد به اقتصاد کشور می‌شد، اکنون منجر به درون‌زا شدن و پایدار شدن منابع درآمدی کشور شده و درآمدهای مالیاتی از درآمدهای نفتی پیشی گرفته است.

تقوی‌نژاد با اشاره به پیش‌بینی درآمدهای مالیاتی سال جاری عنوان داشت: رقم پیش‌بینی شده درآمدهای مالیاتی در شش‌ماهه نخست امسال، با تلاش همکاران به‌شکل مطلوبی تحقق یافته است که در نیمه دوم سال نیز این روند باید با اهتمام و جدیت بیشتری تداوم یابد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: یکی از جهت‌گیری‌های اساسی سازمان، تعامل و تفاهم با مؤدیان است و در همین راستا، امسال برای نخستین بار با اصناف برای مالیات عملکرد سال ۹۴ بدون هیچ‌گونه افزایشی به توافق رسیدیم و در مقابل، شاهد اعتماد مؤدیان به دستگاه مالیاتی و مشارکت بالای مردم برای پرداخت مالیات به‌عنوان حقوق حقه دولت بودیم.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، مالیات را هم حق بیت المال و هم حق مردم عنوان کرد و گفت: ما حق نداریم در امر وصول مالیات که به بیت المال و مردم تعلق دارد کوتاهی کنیم و در وصول مالیات که از جنس عدالت نیز هست، نباید مرتکب ظلم یا بی‌عدالتی در حق مردم شویم.

تقوی‌نژاد، با بیان اینکه دریافت مالیات باید عادلانه و منصفانه باشد، تصریح کرد: سازمان امورمالیاتی به هیچ عنوان بنا ندارد تا با بی‌عدالتی و فشار بر مؤدیان یا افزایش نرخ مالیات‌ها، رشد درآمدهای مالیاتی را جبران کند.

وی با تأکید بر استفاده حداکثری از اختیارات مواد قانون مالیاتهای مستقیم در فرایند رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی و صدور آرا عنوان کرد: مدیران کل، رؤسای امور مالیاتی و نمایندگان هیئت‌های حل اختلاف مالیاتی به‌نحو شایسته‌ای از این اختیارات به‌منظور تفاهم و تعامل با مؤدیان استفاده کنند.

تقوی‌نژاد از سازمان امور مالیاتی کشور به‌عنوان یک سازمان پاک‌نهاد با کارکنانی شرافتمند و سالم یاد کرد و گفت: ما باید تلاش کنیم جایگاه نظام مالیاتی را نزد افکار عمومی ارتقا دهیم و این کار با ارتقای سلامت نظام اداری، اخلاق‌مداری، مؤدی‌مداری و مبارزه جدی با فساد و تخلفات اداری امکان پذیر است.

وی در ادامه به اجرای طرح جامع مالیاتی به‌عنوان عظیم‌ترین پروژه اقتصادی در کشور اشاره کرد و گفت: با اجرای این طرح، ضمن هوشمندسازی سیستم مالیاتی و امکان تعیین مالیات براساس اطلاعات واقعی و اسناد و مدارک به‌دست آمده، مراجعه حضوری مؤدی به ادارات مالیاتی به حداقل ممکن خواهد رسید.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور موضوع آموزش را نیز بسیار حیاتی برشمرد و گفت: همکاران سازمان باید چه در رابطه با مهارت و دانش تخصصی مرتبط با رشته شغلی و چه در رابطه با سلامت کاری، دوره‌های آموزشی را طی کنند و همچنین سازمان باید برای آگاهی مؤدیان از تکالیف و حقوق قانونی‌شان، برنامه‌های آموزشی را به اجرا درآورد تا دانش مالیاتی مردم ارتقا یابد که این امر باعث افزایش تمکین مؤدیان مالیاتی و اعتماد سازی بیشتر نسبت به نظام مالیاتی خواهد شد.

وی در خاتمه خواستار توجه بیش از پیش همکاران مالیاتی به مفاد اصلاحیه قانون مالیاتها و اجرای دقیق و مطلوب آن به‌منظور بهره‌مندی مؤدیان از تسهیلات جدید مالیاتی شد و افزود: مؤدی‌مداری، یک اصل کلیدی در نظام مالیاتی است، کارکنان سازمان باید در کمال احترام و با رعایت قوانین با مؤدیان رفتار کنند تا حقی از کسی ضایع نگردد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0