منو

تعطیلی برخی واحدهای تولیدی صحت دارد

وزیر صنعت گفت: در۷ماه گذشته حدود۵ میلیون تن محصولات فولادی صادرکردیم که نشان میدهد قابلیت صادرات این محصولات را داریم. محمدرضا نعمت زاده در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه متالورژی افزود: این درحالیست که در دو سه سال گذشته کمتر از یک میلیون صادرات محصولات فولادی داشتیم. وی گفت: به دنبال کامل کردن زنجیره تولید محصولات فولادی هستیم که یکی از سیاست های اقتصاد مقاومتی نیز ایجاد ارزش افزوده است.
نعمت زاده افزود: طرح هایی که جای آنها خالیست و یا ظرفیت کافی نداریم سرمایه گذاران را تشویق به سرمایه گذاری در این بخش ها می کنیم تا حلقه مفقوده یا ضعیف از معدن تا محصول نهایی فلزات مختلف تکمیل شود.
وی گفت: یکی از این حلقه های مفقوده نیز ریخته گری است که در آن خالص سازی و آلیاژسازی برای کاربردهای مختلف انجام می شود.
وزیر صنعت با اشاره به افتتاح نمایشگاه متالورژی افزود: تعداد شرکت کنندگان نسبت به سال های گذشته بیشتر است و محصولات جنبی صنعت ریخته گری که ارزش بسیار زیادی دارند در جهت خودکفایی آن تلاش می کنیم.
نعمت زاده گفت: این نمایشگاه مشوقی برای پیشرفت بیشتر نسبت به سالهای گذشته است و صنعت ریخته گری یک صنعت پایه است که از هزاران سال قبل به صورت سنتی شکل گرفته و امروز به رغم وجود مواد پلیمری نقش آن در صنعت بیشتر می شود چون هیچ چیز جای فلزات را نگرفته است.
وی افزود: ایران به عنوان کشوری که دارای معادن نسبتا خوب در زمینه فلزات است باید تلاش کنیم تا یکی از صادرکنندگان این محصولات باشیم که این کار هم دانش بنیان و هم اقتصادی است.
وزیر صنعت گفت: در نمایشگاه متالورژی انواع محصولاتی که به ریخته گری مربوط می شوند مانند فولاد، مس، برنج، سرب و روی در این نمایشگاه وجود دارد و محصولاتی که از این فلزات ساخته می شود عبارتند از شمش فولاد، قطعات آلومینیوم و سایر محصولات به نمایش گذاشته شده است.

تعطیلی برخی واحدهای تولیدی صحت دارد
وزیر صنعت، معدن وتجارت با اشاره به وجود ۹۰ هزار واحد صنعتی در کشور تصریح کرد ، تعطیلی برخی از این واحدها صحت دارد.
محمدرضا نعمت زاده در پاسخ به این سوال که برخی خبرها حاکی از تعطیلی هزاران واحد تولیدی در کشور گفت: تعطیلی واحدهای تولیدی صنعتی واقعیت دارد اما بیش از ۹۰ هزار واحد صنعتی داریم که بعضی از اینها ممکن است تعطیل شود و ممکن است چند برابر آن نیز راه اندازی شود.
وی افزود: در طول سه سال گذشته در جهت راه اندازی واحدهای تولیدی تلاش کرده ایم و اغلب واحدهایی که تعطیل شده اند نیز کوچک اما تعداد آنها کمتر از سه سال قبل است.
وی در زمینه طرح های اقتصاد مقاومتی در حوزه صنعت که درحال اجراست، گفت: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ۷ طرح را برای توسعه صنعت، معدن تعریف کرده که آنها را پیگیری می کنیم.
نعمت زاده افزود: یکی از این طرح ها صنایع کوچک و متوسط است که با کمک بانکها در چند ماه اخیر طبق برنامه پیش می رود تا زنجیره صنعتی تکمیل شود و تعدادی از طرح ها نیز ملی و عمده است که آنها را نیز پیگیری می کنیم.
وی گفت: ۳۳ طرح دیگر هم درحال پیگیری هستیم که تعدادی از آنها به نتیجه رسیده و تعدادی دیگر نیز امسال به نتیجه خواهد رسید.
وزیر صنعت افزود: رقابت پذیر کردن صنایع کوچک طرح دیگری است که سازمان صنایع کوچک در این زمینه فعال است.
نعمت زاده توسعه صادرات را یکی دیگر از طرح های اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: البته چند ماه از اهداف پیش بینی شده عقب تریم که امیدواریم در ماه های آینده سال جبران شود و نیز موانعی وجود دارد که هنوز برطرف نشده است.
وی اضافه کرد: از دستگاه های اقتصادی خواستیم و پیگیری می کنیم که کمک کنند صادرکنندگان در این زمینه بیشتر امیدوار شوند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0