منو

برف پیری بر سر مدیران کشور

تجربه انقلاب اسلامی و مدیران تربیت شده در فضای انقلاب، موجب شد تا مدیران جوان و جهادی آن روزها، حرکت های ارزشمندی را در عرصه مدیریتی برای کشورمان رقم زدند اما این روزها جای جوان ها در عرصه مدیریتی خالی است.
به گزارش الف، نیروی انسانی یکی از مهم ترین منابع قدرت در هر کشوری است، حالا این نیروی انسانی هرچه جوان تر باشد نشاط، شادابی، انرژی و قدرت ریسک پذیری بیشتری خواهد داشت و همانطور که اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور گفته یکی از مشکلات کشور عدم ورود جوانان به سطوح کلان مدیریتی است.
معاون اول رئیس جمهور از سهم اندک جوانان در مدیریت کشور انتقاد کرده و از طرف دیگر سورنا ستاری معاون اول رئیس جمهور هم می گوید که تجربه مدیریت زیر سی سال در جهان همیشه موفق بوده که در کشور ما به ان توجه نمیشود.
اسحاق جهانگیری در این خصوص گفته است: یکی از مشکلاتمان عدم ورود جوانان به سطوح مدیریتی است و یه محض اینکه وزارتخانه یا معاونت وزارتخانه ای خالی میشود، به دوستان می گوییم فردی پیشنهاد بدهید، سریع افرادی که پیشنهاد داده میشود همانی است که در ذهن همه می آید یا به وزرای سابق بر میگردد یا به معاونین آنها، تقربیا نمیشه گفت که ما در یک موردی سوال کنیم همه دوستان به اتفاق روی افراد محدودی انگشت نگذارند که در این صورت دامنه مدیریت کشور توسعه پیدا نمی کند.
از سوی دیگر، چند ماه پیش وزیر نفت گفته بود که انتخاب مدیرانی که نشسته و بلند می شوند و یک جایی شان درد می‌گیرد درست نیست. همچنین زنگنه سن مدیران از پیش باز نشسته شده اش را مجبور شد به طور میانگین ده سالی پایین بیاورد. اما میانیگن سنی در میان مدیران به خصوص بالا نشین‌ها همچنان بالا بوده و برف پیری بر سرشان نشسته است. به طور مثال هیات دولت از وزیر هفتاد ساله دارد تا سورنا ستاری چهل و سه ساله که معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری است و حرفای قابل تاملی از آسیب استفاده نکردن از جوانان به مدیریت کشور میزند.
وی در خصوص عدم استفاده جوانان در مدیریت اظهار داشت: دانشجویی داشتم که سال اول دکترا بود، یک روزی پیش من آمد و گفت که می خواهد از کشور برود. چشمانم پر از اشک شد، همیشه از خودم می پرسیدم من چه چیزی کم گذاشتم. بچه های ما بهترین بچه هایی هستند که در دنیا وجود دارند و زمانی که ما به بچه هایمان به عنوان سرمایه نگاه نمی کنیم چه جوری است که از ان طرف اب آنها را جذب می کنند ولی ما آنها را نمی بینیم. ما همواره جوانان را سرمایه ندانسته و با ادم بیسواد یکی می دانیم.
ستاری با اشاره به اینکه تجربه مدیران زیر سی سال در کشورهای دنیا تجربه موفقیت آمیزی بوده است گفت: ما اینده‌مان در اختیار شرکت هایی است که مدیر عامل زیر سی سال دارند و اتفاقی که در دنیا افتاده است. تمام شرکت هایی که به اوج رسیدند مدیرانشان زیر سال بودند این را باید قبول کنیم که در اقتصاد ما باید چنین اتفاقی بیفتد تا ما بتواینم به بچه هایمان اهمیت بدهیم. باید قبول کنیم که سرمایه اصلی مملکت فرزندان ونیروی انسانی است و هیچ چیز دیگر سرمایه نیست. همه چیزها دست یافتنی است ولی فرزندان کشور دست یافتنی نیستند، اگر درست به این موضوع فکر کنیم به نتیجه ای که میخواهیم میرسیم.
رضا گودرزی استاد دانشگاه در حوزه مدیریت با اشاره به اینکه باید از نوگرایی، ریسک پذیری و پویایی جوانان در مدیریت کشور استفاده کرد، گفت: باید بین مدیران جوان و با تجربه تعادل ایجاد کرد، تعادلی که این روزها در کشور مشاهده نمیشود و کفه پیرمردها در مدیریت کشور سنگین تر از جوانان است.
وی ادامه داد: موضوع استفاده جوانان در مدیریت موضوع مهمی است چراکه جوان هم نیروی فعال تر و هم فکر خلاق تری دارد و هم انرژی آن کار را دارند و از طرفی هم تجربه موضوع مهمی است که نباید فراموش شود و بایستی در مدیریت کشور کنار افراد با تجربه باشد.
سال‌های پس از انقلاب، جنگ تحمیلی و بعد از آن همه با مدیریت جوانان انقلابی پیش رفته است. میراثی که این روزها نشانه ای از آن دیده نمی شود.
حسین علی آبادی مدیرعامل گروه مبنا دلایل موفقیت این شرکت را استفاده از توان فنی و مدیریتی جوانان می داند.
وی در این خصوص اظهار داشت: از حیث توانایی و قابلیت برای دستیابی به ستوه بالای علمی به تردید نیروی جوان و ظرفیت های فوق العاده ای نسبت به نیروی سالمند وجود دارد به خصوص اگر چنانچه فعالیت شما بخواهد در لبه فناوری و تکنولوژی باشد چون به هرحال یادگیری و تشکیلات فناوری های جدید برای نیروی سالمند به میزانی که برای نیروی جوان میسر هست باید سالمند امکان پذیر نیست.
امروز در مبنا استفاده از نیروی جوان بوده و اگر منفعتی هم به دست امده حاصل این طرز تفکر بوده است، گرچه من فکر می کنم که تجربه ارزشمند انقلاب اسلامی و مدیران تربیت شده در فضای انقلاب اسلامی که مدیران جسور و جهادی بودند با این ویژگی هایی که در نیروی جوان اموزش دیده است وقتی تجمیع میشود حرکت های ارزشمند تری را می تواند رقم بزند.
نیروی انسانی، موتور محرک پیشرفت در کشور است حالا هرچه این موتور جوان تر و چابک تر باشد می تواند حرکت به سمت پیشرفت و تعالی را سرعت بخشد که آن هم به لطف نگاه نو، توان نو که در افراد نو یعنی جوان ها به دست می اید البته در کنار مدیران جوان گذشته.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0