منو

من، رضا یک پایان‌نامه فروشم!

قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، ضمن تایید تخلف صورت گرفته در مقالات علمی ایرانی، از تشکیل جلسه اضطراری این وزارتخانه برای برخورد با متخلفان خبر داد. «سخنگوی این وزارتخانه نیز، تقلب‌ها را مایه شرمندگی دانست.»
به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر شاهین آخوندزاده، ضمن «اشتباه بزرگ» خواندن این تقلب، گفت: افرادی که در تهیه این ۵۸ مقاله نقش داشتند عمدتا دانشجو و غیر هیات علمی بودند اما این موضوع آنها را از اشتباه بزرگی که داشته‌اند مبرا نمی‌کند.
چندی پیش تعدادی از نشریات وابسته به نیچر ۵۸ مقاله دانشمندان ایرانی را به‌خاطر دستکاری توسط نویسندگان تعلیق کرد. بر اساس مقاله‌ای که در سایت هفته نامه علمی nature، به چاپ رسیده، در ۵۸ مقاله که توسط ۲۸۲ پژوهشگر ایرانی نوشته شده، نشانه‌هایی دال بر وجود تبانی در روندهای ارزیابی علمی و انتشار آنها یافت شده است.
آخوندزاده ادامه داد: ما این مقاله‌ها را بررسی کردیم و تیم متخصصی آنها را رصد کرده است و متوجه شدیم که این ۵۸ مقاله همگی از طریق یک شرکت نشر غیرقانونی که در زمینه خرید و فروش مقاله و پایان نامه فعالیت می کند در این انتشارات خارجی به چاپ رسیده است.
قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: به همه دانشگاه‌های علوم پزشکی که این افراد در آنجا حضور داشته‌اند نامه‌ای ارسال شده است که در صورتی که فردی به وسیله این مقالات ارتقاء پیدا کرده است، آن ارتقاء لغو می‌شود و اگر پرونده عضو هیات علمی در دست بررسی ارتقاء است آن ارتقاء متوقف می‌شود. کمیته‌های اخلاقی دانشگاه‌ها جلسه تشکیل خواهند داد و با دانشجویان و استادانی که در این مقالات نقش داشته‌اند برخورد می‌کنند.
وی درباره شناسایی این شبکه خرید و فروش مقالات علمی در خارج و داخل گفت: این شبکه اکنون شناسایی شده و بخش‌های مختلف قضایی و حقوقی در حال کار بر روی آن هستند و به زودی برخوردهای شدیدی با این افراد صورت می‌گیرد. ما به وزارت علوم هم اعلام کردیم که چه برخوردهایی را با این افراد که این ۵۸ مقاله را منتشر کرده اند، خواهیم داشت.
خبرگزاری ایرنا در این‌باره از قول ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت، نوشت: «برخی از این تقلب‌ها مایه شرمند‌‌‌‌گی است، همه این متقلبان به کمیته‌های تخلفات معرفی و اگر پاد‌‌‌‌اش یا ارتقا گرفته باشند‌‌‌‌ از آنان پس گرفته می‌شود‌‌‌‌.»
قائم‌مقام وزیر بهد‌‌‌‌اشت د‌‌‌‌ر خصوص انواع تقلب‌های صورت گرفته د‌‌‌‌ر این مقالات توضیح د‌‌‌‌اد‌‌‌‌: «برخی تقلب‌ها کاملا واضح بود‌‌‌‌ه است، تقلب‌های متوسط آنها کپی کرد‌‌‌‌ن بود‌‌‌‌ه است، د‌‌‌‌ر برخی اسم فرد‌‌‌‌ د‌‌‌‌یگری را به عنوان د‌‌‌‌اور مقاله معرفی کرد‌‌‌‌ه‌اند‌‌‌‌ و از یک ایمیل که خود‌‌‌‌شان ساخته‌اند‌‌‌‌، خود‌‌‌‌شان نظر و جواب د‌‌‌‌اوری را ارایه کرد‌‌‌‌ه‌اند‌‌‌‌ و واقعا برخی از این تخلفات مایه شرمند‌‌‌‌گی است. البته برخی موارد‌‌‌‌ تقلب نیز ناشی از ناآگاهی و غیرحرفه‌ای بود‌‌‌‌ن مقاله‌نویس بود‌‌‌‌ه است. عمد‌‌‌‌ه این تخلفات را کسانی انجام د‌‌‌‌اد‌‌‌‌ه‌اند‌‌‌‌ که اد‌‌‌‌عای کار حرفه‌ای د‌‌‌‌اشته‌اند‌‌‌‌ و می‌خواستند‌‌‌‌ به نویسند‌‌‌‌گان مقاله کمک کنند‌‌‌‌ و وقتی معیار علمی و اخلاقی د‌‌‌‌ر کار نباشد‌‌‌‌، گاهی برخی افراد‌‌‌‌ قربانی می‌شوند‌‌‌‌.»
در این زمینه از معاونان وزیر و مسئولان رده‌بالا وزارت بهداشت به عنوان افرادی که در این تقلب دست داشته‌اند، نام برده ‌می‌شود. حریرچی در این‌باره گفت: «هیچ‌یک از مسوولان ارشد‌‌‌‌ وزارت بهد‌‌‌‌اشت، کوچک‌ترین ارتباطی با موضوع مقالات تقلبی ند‌‌‌‌اشته‌اند‌‌‌‌ و به طور کلی هیچ‌یک از متقلبان د‌‌‌‌ر هیچ زمانی پست مد‌‌‌‌یریتی د‌‌‌‌ر وزارت بهد‌‌‌‌اشت ند‌‌‌‌اشته‌اند‌‌‌‌ و اسامی آنها د‌‌‌‌ر وزارت بهد‌‌‌‌اشت وجود‌‌‌‌ د‌‌‌‌ارد‌‌‌‌.»

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0