منو

تحقیر هموطنان در اخذ روادید از سفارتخانه ها

خدمات صدور روادید برای ایرانی‌ها در سفارت ها با مشکلات عدیده ای روبروست که گاهی موجبات سرخوردگی و حتی توهین به اتباع ایرانی را فراهم می کند. مشاهدات پیرامون فرایند صدور روادید برای ایرانی هایی که درخواست صدور روادید کرده اند، حکایت از مشکلات اداری و روند وقت‌گیر فراوانی دارد.
به گزارش«تابناک»، به عنوان مثال یکی از مشکلات اصلی در دریافت روادید شنگن وجود افراد و موسسه‌های واسطه است که خدمات خرید و فروش وقت سفارت را هم انجام می‌دهند. در واقع این شهروندان نمی‌توانند مستقیما از طریق سایت اعلام شده از سوی سفارت‌خانه‌ها وقت بگیرند و افراد و موسسات واسطه تمام وقت‌ها را از قبل گرفته‌اند و به متقاضیان می‌فروشند و بعضا مبالغ هنگفتی از شهروندان دریافت می کنند.
این موضوع به قدری در این روزها افزایش پیدا کرده است که سخنگوی وزارت امورخارجه نیز در آخرین نشست خبری گذشته خود به آن واکنش نشان داد و بیان کرد که مدتی است که شاهدیم شبکه پیچیده‌ای در اطراف برخی سفارتخانه ها وجود دارد که با طرح این مساله که می توانند در اخذ ویزا با سرعت بیشتری اقدام کنند، پول های هنگفتی را از شهروندان می گیرند و ایرانی ها را دچار مشکل می کنند.
البته این مسئله فقط بخشی از مشکلات مردم در گرفتن ویزا می باشد. شرایط سخت از جمله پرینت حساب، دعوت نامه و … از دیگر مشکلاتی است که روند دریافت روادید را با مشکلات فروان و زمانبر روبرو کرده است. این در حالی است که برخی سفارت خانه های خارجی در صورت کامل نبودن مدارک درخواست متقاضی را رد می کنند و جالب از اینکه مبلغ پرداختی برای صدور ویز را هم بر نمی گردانند.
روند دریافت روادید از برخی کشورهای عربی منطقه از این هم سخت تر است. به خصوص بعد از تیره شدن روابط با عربستان کشورهای دوست این کشور شرایط بسیار سختی را برای اعطای ویزا وضع کرده اند و تا می توانند روند صدور را طولانی و خسته کننده می کنند.به عنوان مثال در آخرین اقدام به اصطلاح مثبت مصر اعلام کرده است که ضوابط سفر گردشگران ایرانی به مصر همان ضوابطی است که برای ورود گردشگران عراقی و الجزایری برای سفر به مصر در نظر گرفته است و به آنها ویزای یک ماهه توریستی داده می‌شود و گذرنامه گردشگران ایرانی در فرودگاه قاهره تحویل گرفته می‌شود و سپس هنگام خروج به آنها داده می‌شود! این اقدام مصر در حالی رخ داده است که چند سال پیش گرجستان، عمان، اندونزی، مصر و مالزی روندی منفی در روابط گردشگری خود با ایران پیش گرفتند.البته این روند برای کشورهایی که در ایران سفارت خانه ندارند دو چندان است و ایرانی ها باید برای دریافت روادید به کشور سومی هم سفر کنند.
همه این مشکلات برای ایرانی ها در مراحل دریافت روادید در حالی است که کشور ما به همه شهروندان کشورها به جزء نزدیک به ده کشور ویزای فرودگاهی اعطا می کند. در واقع هنگامی که اتباع سایر کشورها برای ورود به کشورمان با هیچ مشکلی مواجه نیستند و به تبع آن سفارت ها نیز دلیلی برای تغییر رفتار خود نمی بینند. به همین دلیل باید هر روز در خیابان ها شاهد صف های طولانی ایرانی ها و التماس آنها به ماموران سفارت ها حتی برای اجازه ورود باشیم.
البته باید گفت که برخی از کشورها از جمله چین و روسیه خدمات مناسبی برای اعطای روادید به ایرانی ها ایجاد کرده اند و عموم ایرانی هایی که قصد سفر به این کشورها را داشته اند با مشکلات عمده ای روبرو نبوده اند و راضی بوده اند که می تواند به عنوان الگویی برای سایر سفارت خانه ها مورد استفاده قرار گیرد.
این همه مشکلات نشان می دهد که مسئولان مربوطه در کشور باید تمام سعی خود را برای حل این گونه مشکلات و فشار به برخی سفارتخانه ها برای تسهیلات بیشتر را آغاز کنند. چرا که ادامه روند موجود به هیچ وجه زیبنده ایران و ایرانی نیست!

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0