منو

تصویب تحقیق از دو تابعیتی ها

گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی مبنی بر رد تقاضای تحقیق و تفحص از بررسی وضعیت افراد دو تابعیتی و دارای گرین کارت در حوزه مسئولان و مدیران ارشد و شناسایی خلاءهای قانونی در این موضوع ، در دستور کار روز گذشته مجلس بررسی شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، پس از توضیحات سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و یکی از نمایندگان ، گزارش کمیسیون مبنی بر رد تقاضای تحقیق و تفحص به رأی گذاشته شد و نمایندگان مجلس با ۶۵ رأی موافق ، ۱۳۳ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموعه ۲۳۸ نماینده حاضر در جلسه علنی با تصویب گزارش کمیسیون مخالفت کردند.
به عبارتی اصل گزارش تحقیق و تفحص از بررسی وضعیت افراد دو تابعیتی و دارای گرین کارت تصویب شد. علی لاریجانی که ریاست جلسه را بر عهده داشت گفت: گزارش کمیسیون مبنی بر رد تحقیق و تفحص تصویب نشد و این به معنای تصویب اصل تحقیق و تفحص است. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در جلسه عصر روز سه شنبه ۱۳ مهر خود موضوع تحقیق و تفحص از بررسی وضعیت افراد دو تابعیتی و دارای گرین کارت در حوزه مسئولان و مدیران ارشد و شناسایی خلاءهای قانونی را با حضور وزیر اطلاعات بررسی و آن را رد کرده بود و گزارش کمیسیون از این موضوع در دستور جلسه علنی مجلس قرار داشت که در جلسه علنی امروز بررسی و تکلیف آن مشخص شد. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در جلسه علنی امروز ضمن ارائه گزارش کمیسیون امینت و سیاست خارجی مجلس مبنی بر رد تقاضای تحقیق و تفحص از بررسی وضعیت افراد دو تابعیتی و دارای گرین کارت در حوزه مسئولان و مدیران ارشد و شناسایی خلاء های قانونی در این موضوع افزود: این مسئله در جلسه علنی روز سه شنبه ۱۳ مهر با حضور وزیر اطلاعات مورد بررسی قرار گرفت . وی تصریح کرد:‌ استدلال نمایندگان برای تقاضای تحقیق و تفحص از دو تابعیتی ها و دارندگان گرین کارت در حوزه مدیریت ارشد نظام این بود که در شرایط فعلی حضور مدیران دو تابعیتی مشکلاتی ایجاد می کند و زمینه جاسوسی فراهم می شود چرا که دو تابعیتی ها مورد طمع سرویس های جاسوسی هستند و ممکن است مشکلات مدیریتی ایجاد کنند همانطور که نمونه هایی از این قبیل داشتیم. نقوی حسینی افزود: وزیر اطلاعات در این جلسه توضیح دادند که در کلیه استعلاماتی که صورت می گیرد بر روی تابعیت مضاعف توجه داریم و موضوع را مورد بررسی قرار می دهیم.
وی به نقل از وزیر اطلاعات اظهار داشت: ‌طی استعلام هایی که صورت گرفته است از ۷۹ مسئول پیشنهاد شده برای تصدی پست های مختلف که مشکوک به دو تابعیتی و داشتن گرین کارت بودند ۳۵ مورد آنها تابعیت مضاعف داشتند و صلاحیت ‌آنها رد شده است.
سنخگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به نقل از وزیر اطلاعات گفت:‌ مشکل در استعلام ها و نظارت نیست بلکه در خلاء های قانونی است و اگر مشکل خلا های قانونی رفع شود موضوع قابل کنترل و نظارت است.
نقوی حسینی درباره علل رد تحقیق و تفحص از افراد دو تابعیتی و دارندگان گرین کارت ها در حوزه مدیریت ارشد نظام گفت: بر اساس توضیحات وزیر اطلاعات به این جمع بندی رسیدیم که به جای تحقیق و تفحص یک کمیسیون مشترک از کمیسیون های برنامه و بودجه ، ‌حقوقی و قضایی، ‌شوراها و امینت ملی و سیاست خارجی تشکیل و خلاء های قانونی احصا شود.
وی گفت:‌ بنابراین گزارش به صحن علنی مجلس ارسال شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0