منو

افشای اطلاعات بانکی اشخاص فقط با مجوز مراجع قضایی

 

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد؛ افشای اطلاعات مالی و بانکی اشخاص ،جز با دستور مراجع قضایی، ممنوع است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ولی اله سیف با انتشار نامه ای خطاب به مدیران عامل بانک ها و موسسات اعتباری تاکید کرده است؛ با استناد به اصل ۲۲ قانون اساسی، ماده ۱۵۳ قانون آیین دادرسی کیفری، ماده ۶۴۸ قانون مجازات اسلامی بانک ها و موسسات اعتباری مکلف هستند که اطلاعات حساب های بانکی اشخاص را جز در مواردی که به صراحت قانون مکلف به ارائه اطلاعات هستند،محرمانه تلقی نمایند و از ارائه اطلاعات حساب های بانکی اشخاص خودداری کنند.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی ؛پیش از این در سال ۸۷ بانک مرکزی با مدنظر قرار دادن اینکه اطلاعات بانکی و پولی اشخاص حقیقی و حقوقی در بانک ها از قبیل نوع حساب و میزان موجودی، از جمله اطلاعات خصوصی اشخاص محسوب می شود و ارائه این گونه اطلاعات از سوی بانک ها بدون دستور قضایی ممنوع است، بانک ها را مکلف کرد از اعلام وضعیت پولی و مالی دارندگان حساب، بدون وجود و ابلاغ دستور مقام قضایی به مراجع مختلف خودداری کنند.
این گزارش حاکی است ،در باره اسناد سری دولتی نیز اجازه رئیس قوه قضاییه لازم است و متخلف از این ماده، محکوم به انفصال از خدمات دولتی از ۶ ماه تا یک سال خواهد بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0