منو

در حال حاضر کشور را با 23 میلیارد دلار درآمد نفت اداره می‌کنیم

دکتر محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت یازدهم، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه ضمن بازدید از نمایشگاه مطبوعات در غرفه «تابناک» حاضر شد و به سئوالات این سایت پاسخ داد. مشروح این گفتگو در ادامه می آید.
***
ما در فروش نفت و برگشت پول آن از نظر دلاری مشکلی داریم یا خیر؟
-نه. ما می توانیم الان امکان استفاده از منابع مان را داشته باشیم مشکل الآن ما در ارتباط با نفت عمدتاً بر می گردد به مشکلی که در چند ماه گذشته با آن مواجه بودیم چند ماه پایان سال ۹۴٫ افت شدید نفت در آن چند ماه پایان سال باعث شد که ما مجبور بشویم مقداری از نفت مان را پیش فروش بکنیم منابع آن را بگیریم و از آن استفاده کنیم تا امکان پرداخت حقوق و مسائل انجام بشود. چند ماه اول امسال عمدتاً مقدار فروش ما طبق آخرین آمار که ماه پیش ارائه شد به طور متوسط بیش از ۲٫۵ میلیون بشکه نفت و میعانات گازی بوده. خوشبختانه قیمت هر بشکه را هم ما در بودجه چیزی حدود ۴۰ دلار در نظر گرفتیم که در حال حاضر حدود ۴۳ دلار داریم می فروشیم. نرخ تسعیر هم چنان چه در بودجه پیشبینی اولیه مان بر محاسبات بود ۲۹۹۷ تومان بود که الان در حد ۳۱۰۰ تومان است برای اینکه بشود یکسان سازی نرخ ارز کرد. خوشبختانه الان وصول منابع نفتی ما خوب است اما چند ماه اول اصلاً وارد خزانه نشد. عمدۀ اینها در رابطه با پیش فروشی که کردیم آن جا برداشته شده، البته الحمدالله الان وضع ما بهتر است. ما در بودجۀ امسال ۶۸۵۰۰ میلیارد تومان پیش بینی فروش نفت دیدیم که وزیر نفت در پیش بینی هایشان معتقد است که صد در صدش را می تواند تأمین کند. ۶۸۵۰۰ را اگر ۵۰۰ بهش اضافه کنیم می شود ۶۹۰۰۰٫ اگر به ۳۰۰۰ تقسیم بکنیم می شود ۲۳ میلیارد دلار. یعنی ما در حال حاضر داریم درواقع کشور را با درآمد نفت ۲۳ میلیارد دلار اداره می کنیم. خب این را التفات دارید که این قیمت نفت حتی در زمانی که خود ما آمده بویدم حدود ۱۰۸ دلار بود. که خب افت شدیدی است که ما باید مدیریت کنیم.
ما خدمتان این را می گویم تا این را ثبت بفرمایید و بعد ما را کنترل بکنید. ما پیش بینی مان این است که ۲۳۷۰۰۰ میلیارد تومان تا پایان سال بتوانیم منابع کسب بکنیم. تسهیم این ۲۳۷۰۰۰ میلیارد تومان منابع چیزی حدود ۱۹۰۰۰۰ میلیارد تومان برای جاری خواهیم داد، ۳۷۰۰۰ میلیار تومان برای عمرانی خواهیم داد، ۱۰۰۰۰ میلیارد تومان اوراقی که سال های گذشته منتشر کردیم و پولش را دریافت کردیم، الآن سر رسیدش رسیده که باید بازپرداخت بکنیم.

بدهی دولت به بانک ها چه میزان بوده و چه محلی جبران شده است!؟
میزان بدهی دولت به بانک ها چیزی در حد ۴۵۰۰۰ میلیارد تومن هست. این ها بدهی هایی ست که حسابرسی شده است.

ولی بانک ها بیشتر مدعی اند!؟
خب بانک ها تمام این ارقام را ۲۵ درصد ۳۰ درصد سود هم سرش می آورند . همه را کُنتر می‌زنند. منتها ما بر این اساس آن چه که حسابرسی شد سازمان حسابرسی تأیید کرد چیزی در حد ۴۵۰۰۰ میلیارد تومان است که سال ۱۳۹۲ که این بحث تسعیر پیش آمده بود دولت در آن زمان اسنادی را که منتشر کرد معتقد بود که ۳۸۰۰۰ میلیارد تومان بدهی به نظام بانکی دارد ما از دو محل می خواستیم این بدهی دولت به نظام بانکی را تقلیل بدهیم که بانک ها امکان بیشتری داشته باشند که بتوانند به افراد متقاضی تسهیلات اعطا بکنند و این یکیش مربوط به افزایش سرمایۀ بانک ها بود و دیگری تادیه این بدهی ها. دو مکانیزم ما در تبصرۀ ۳۵ و ۳۶ گذاشتیم. در تبصرۀ ۳۵ گفتیم همین ۴۵۰۰۰ میلیارد تومان را که به تفکیک بانک ها مشخص بود ما بتوانیم از آن ۷۴۰۰۰ میلیارد تومان ردیفی که برای نرخ تسعیر داشتیم آن را عمل بکنیم. از ۷۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰ تا را بدهیم. از آن تبصرۀ ۳۶ ، ۱۰۰۰۰ میلیارد تومان ان شا الله طی هفته های آینده ما به صورت اسناد خزانه، یک تا ۵ ساله، با سودی که در حد جبران نرخ تورم باشد، قدرت خرید را حفظ بکند، به نظام بانکی خواهیم داد. این ها نیز می تواند صورت حساب های بانک ها را اصلاح بکند به خصوص بانک های خارجی که می خواهند بیایند وضعیت بانکهای داخلی را نگاه می‌کنند. ۱۰۰۰۰ میلیارد تومان دیگر را هم می توانیم از طریق آن افزایش سرمایه عمل کنیم.

برای بدهی دولت به پیمان کارها را چه تدبیری دارید؟
نکته ای که حضرت عالی فرمودید ما برای بدهیمان به پیمان کاران ۱۵۵۰۰ میلیارد تومان دیدیم و الآن از همین مکانیزم تبصرۀ ۳۶ استفاده می کنیم. ما چندتا این مصوبه ای که از مجلس گرفتیم می خواستیم اقدام کنیم.

تصدیق می‌فرمایید که این اولویتش نسبت به بدهی بانک ها هم بیشتر است.
حتماً بیشتر است.‌ابتدا برای ما گندم کارها مهم اند. ما ۱۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان از بابت خرید تضمینی گندم به گندمکار ها پرداخت کردیم.
چیزی حدود ۱۱٫۵۰۰٫۰۰۰ تن ما الان اول خواستیم گندم کارها را انجام بدیم که دادیم،الان یک طلبکار هم در حوزۀ گندم نداریم!
الان یک نفر شما به من نشان بده همین الان به شما پرداخت کنیم! از کجا دارید میگید؟ دارید میگید تا خلافش ثابت بشه!! من در شبکه دو اعلام کردم و به آقای قالیباف گفتم اگر تا دوشنبۀ دیگه یک نفر پیدا بشود و بگوید ماها بدهکاریم و حتما رسیدگی می کنم!!
دوم ۸۰۰۰ میلیارد تومان برای تعبیه بدهی ها مان به بیمۀ سلامت و امور دارویی و درمانی بیمارستان ها داروخانه ها داریم ۵۰۰۰ میلیارد تومن برای آموزش و پرورش و بازنشستگان داریم که این ها الآن در حال انجام است .سیب زمینی را هم از طریق تشویق صادرات حدود ۱۰۰ میلیارد تومان تخصیص دادیم هم برای گندم و هم برای سیب زمینی، پیاز الان در ذهن من نیست و حتی برای میوه هایی که از جمله سیب مرکبات که امسال خوشبختانه با افزایش تولید مواجه شدیم برای کمک به تشویق صادرات و عمدتا برای کشمش این کار را می کنیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0