منو

مسکن قسطی در حد حرف باقی ماند

رئیس انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران گفت : مسکن قسطی در حد حرف بوده و هیچ اقدامی برای واگذاری و فروش واحدها صورت نگرفته است. حسن محتشم در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت : انبوه سازان پارسال ایده فروش اقساطی مسکن را مطرح کردند تا تعدادی از واحد های اماده خود را به فروش برسانند.
وی ادامه داد: در این طرح بانک مسکن به ازای دریافت ۵ درصد کارمزد تعهدات خریدار و فروشنده را تا سقف ۱۵۰ میلیون تومان تضمین می کند که اگر قسطی را خریدار پرداخت نکرد بانک پرداخت کند.
محتشم گفت: یکی از مشکلات این طرح کارمزد بالای بانک مسکن است و ایراد بعدی ان سقف تضمین واحدهاست به طوری که اگر متوسط قیمت یک واحد آپارتمان در تهران را ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان در نظر بگیریم ۱۵۰ میلیون ان را خریدار به صورت قسطی پرداخت می کند و خریدار برای بقیه مبلغ نقدینگی ندارد و عملا این طرح در بازار مسکن نقشی را ایفا نمی کند.
وی تصریح کرد: برای فروش اقساطی مسکن نباید سقف وام تعیین می کردند چون مسکن در گرو بانک است و اگر خریدار به تعهدات خود عمل نکرد بانک اقساط را پرداخت وبراساس قوانین برخورد می کند.
وی افزود: در طرح فروش اقساطی هنوز زنجیره اتصال بین خریدارو فروشنده وجود ندارد تا وارد معامله شوند.
رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران با اشاره به اینکه اگر قرار بود با این طرح تحرکی در وضعیت بازار مسکن بوجود بیاید ، گفت :به دلیل نبود مرکز تخصصی هیچ تحرکی صورت نگرفت.
محتشم گفت : قرار است سامانه ای فعال شود و انبوه سازان واحدهای مورد نظر برای واگذاری را در سامانه ثبت کنند تا فروشنده ، خریدار را پیدا کند.
رئیس انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران افزود: در شرایط فعلی که امکان تامین معاملات نقد وجود ندارد یکسری انبوه سازان آمادگی دارند واحدی را واگذار کنند و این طرح ۱۰۰ درصد خوب است اما باید شرایط ان فراهم شود.
محتشم تصریح کرد: بازار مسکن زمانی تغییر می کند که گردش نقدینگی و چرخه اقتصاد به سرعت رشد کند و تا زمانی که درآمد مردم بالا نرود ، نقدینگی فراهم نمی شود و بازار در رکود بسر می برد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0