منو

اکثر معوقات بانکی به شرکتهای وابسته به بانکها تعلق دارد

رئیس شورای عالی کانون مشاوران اعتباری بانکها با انتقاد از اینکه بانکها خود اقدام به تأسیس شرکت‌هایی کرده اند، گفت:اکثر معوقات بانکی، متعلق به شرکتهای وابسته به بانکها هستند.

به گزارش تسنیم، سیامک صمیمی دهکردی در نشست خبری با اشاره به اینکه براساس قانون تسهیل اعطای تسهیلات مصوب سال ۸۶، بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف شدند تا نهادی برای ارایه خدمات مشاوره‌ای به طرح‌های سرمایه‌گذاری را ایجاد کنند، اظهار داشت: قرار بر این شد تا عمده طرح‌هایی که از منابع دولت تامین اعتبار می‌شدند اعتبارشان از طریق بانکها تامین شود و دولت مکلف شد تا شرکتهای مشاوره اعتباری و سرمایه‌گذاری را ایجاد کند تا وظیفه تضمین سلامت سرمایه‌گذاری بانکها را به عهده بگیرند.

وی افزود: بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی برای صحت عملکرد کانون مشاوران اعتباری و سرمایه‌گذاری بانکها، هیات نظارت را فعال کرده که هفت عضو از بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و بانکهای دولتی و خصوصی داشت که در واقع شورای نگهبان کانون به شمار می‌روند.

وی با بیان اینکه مشاوران این شورا در زمان بررسی طرح ها باید تعهد بدهند در آن طرح های ذی نفع نیستند، افزود: کمتر از ده درصد از طرح‌های پرداخت تسهیلات به مشاوران اعتباری و سرمایه‌گذاری بانکها ارائه می‌شود که از این رقم تنها ۵ درصد در فهرست معوقات بانکی قرار می‌گیرند. این در حالی است که بیش از ۵۰ درصد طرح‌های بانکی معوق می‌شود.

رئیس شورای عالی کانون مشاوران اعتباری و سرمایه‌گذاری بانکها افزود: درشرکت‌های مشاوره، ۵ هزار کارشناس، به بررسی طرح توجیه پروژه‌ها و نظارت بر آنها می‌پردازند و توان رشد سرمایه‌گذاری را مانیتور می‌کنند وامرمانع بروز زمینه‌های فساد می شود.

وی با انتقاد از اینکه در حال حاضر بانکها خود اقدام به تأسیس شرکت‌هایی کرده و مدیرعامل بانک نیز عضو هیات مدیره این شرکتها است، تصریح کرد: اکثر معوقات بانکی، متعلق به شرکتهای وابسته به بانکها هستند.

*هنوز درسرمایه‌گذاری صنعتی در بخش غیردولتی اتفاقی رخ نداده است

در ادامه این نشست صمیمی با اشاره به اینکه در حوزه سرمایه‌گذاری صنعتی در بخش غیردولتی هنوز اتفاقی رخ نداده است و بیشتر سرمایه‌های خارجی جذب شده مربوط به سرمایه‌گذاری در بخش دولتی است، گفت:بورس به یکسری از شرکتهای مشاور عرضه، مجوز داده که همان تامین سرمایه‌ها هستند، که به نظر می‌رسد این یک اشکال است

همچنین هماسادات گوشه به عنوان یکی ازاعضای شورای عالی کانون مشاوران اعتباری و سرمایه‌گذاری بانکها افزود: فرهنگ استفاده از مشاور در پروژه‌های معرفی شده به بانکها هنوز جا نیفتاده است و سیستم بانکی کشور هنوز به این نیاز که بر اساس آن دولت کانون را تشکیل داده، بها نداده است؛ این در شرایطی است که اگر طرح توسط مشاور با دقت مطالعه شود، جلوی بسیاری از سفارش‌هایی که برای وام‌دهی به سمت بانکها می‌آید، گرفته می‌شود.

وی اضافه کرد: اگر طرح به دلیل مطالعات امکان سنجی انجام شود، بانکها هیچگاه به مطالبات معوق نمی‌رسند و یا درصد آنها به حداقل خواهد رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0