منو

سود بانکهای بورسی ; تقریبا هیچ!!!

با طولانی‌شدن توقف نماد معاملاتی برخی بانک‌ها در بورس، فشارها برای کوتاه‌آمدن بانک‌ مرکزی درباره حساب‌سازی و شناسایی سودهای خیالی برخی بانک‌ها افزایش یافته و باید به مقامات بانک مرکزی هشدار داد تا در برابر فشارها و لابی‌های احتمالی جهت تایید صورت‌های مالی مبهم برخی بانک‌ها کوتاه نیاید. هرچند طولانی شدن توقف نماد معاملاتی بانک‌ها ممکن است وضعیت صنعت بانکداری در بورس را با ابهام‌هایی همراه سازد، اما اصلاح صورت‌های مالی و شفاف‌سازی نسبت دارایی‌ها و بدهی‌های بانک‌های کشور یک ضرورت است.

به گزارش تابناک، با وجود برگزاری مجامع عمومی برخی بانک‌های کشور و تصویب صورت‌های مالی سال مالی گذشته از سوی اکثریت سهامداران، هنوز بانک مرکزی حاضر به تایید این صورتهای مالی نشده و به همین دلیل نماد برخی بانک‌های بزرگ حاضر در بورس متوقف مانده است. از سوی دیگر برخی دیگر از بانک‌ها هم برای برگزاری مجامع سالانه خود با فشار سهامداران خود مواجه هستند و بانک مرکزی هم به صراحت خواستار اصلاحات جدی در صورت‌های مالی این بانک‌ها شده و برگزاری مجمع عمومی سالانه را مشروط به رعایت این اصلاحات دانسته است.

بانک‌ها و شرکت‌های بیمه‌ای از قاعده کلی شرکت‌ها و نمادهای بورسی مستثنی هستند، چه اینکه مهر تایید و تصویب اکثریت سهامداران بر صورت‌های مالی شرکت‌های بورسی به شفاف‌بودن وضعیت دارایی‌ها و بدهی‌ها و سود پیش‌بینی شده برای آینده و تایید سود پیشنهاد شده از سوی هیات مدیره برای تقسیم بین سهامداران تلقی می‌شود. اما در خصوص بانک‌ها این وضعیت حاکم نیست و هیات مدیره بانک‌ها و موسسات اعتباری موظف هستند صورت‌های مالی و ترازنامه سالانه خود را به تایید بانک مرکزی برسانند و نظرات نهاد ناظر بر بازار پول را اعمال کنند. شرکت‌های بیمه‌ای هم البته چنین وضعیتی دارند و تصویب صورت‌های مالی و ترازنامه آنها نیازمند مهر تایید بیمه مرکزی است و تصمیم سهامداران بانک‌ها و بیمه‌ها بدون تایید بانک مرکزی یا بیمه مرکزی فاقد ارزش تصمیم‌گیری خواهد بود.

فرشاد حیدری، معاون نظارتی بانک مرکزی در تازه‌ترین اظهارنظر دلیل متوقف بودن نماد چند بانک در بورس را تاکید بر ارائه صورت های مالی شفاف اعلام و تاکید کرده است: زمانی که می گوییم صورت های مالی باید شفاف باشد، باید تبعات آن را نیز بپذیریم. بر اساس اعلام سازمان بورس و اوراق بهادار تهران هم اکنون نماد بانک‌های ملت، تجارت، صادرات، سینا و پست بانک متوقف است و از این میان سه بانک تجارت، ملت، سینا مجامع سالانه خود را برگزار کرده‌اند و بازگشایی نماد آنها مشروط به اصلاحاتی است که بانک مرکزی پیش از برگزاری مجمع تعیین کرده بود.

نامه به ۲ بانک صادرات و پست‌بانک

بانک مرکزی امروز در دو نامه جداگانه به مدیران عامل بانک‌های صادرات و پست‌بانک به صراحت اعلام کرده که برگزاری مجمع سالانه آنها به شرطی ممکن خواهد بود که اصلاحات جدی در صورت‌های مالی خود اعمال کنند. هیات مدیره شرکت پست‌بانک برای پایان دادن به بن بست برگزاری مجمع سالانه خود دستکم باید ۵۷٫۴ میلیارد تومان از سود شناسایی شده را برگشت بدهد، مگر اینکه مراجع ذی‌صلاح و حسابرس مستقل  و بازرس قانونی سود شناسایی شده را تایید کنند. افزون براین شرکت پست بانک باید ۱۵ میلیارد تومان هم بابت کسری ذخایر مطالبات مشکوک الوصول خود کنار بگذارد و بدهی‌اش به صندوق ضمانت سپرده‌ها را تسویه کند. پیش‌بینی می‌شود که در صورت اعمال اصلاحات مورد نظر بانک مرکزی از سوی هیات مدیره و سهامداران شرکت پست بانک، زیان انباشته این بانک افزایش یابد و سودی هم نصیب سهامداران‌اش نشود.

نامه بانک مرکزی به شرکت پست‌بانک را اینجا بخوانید

بانک مرکزی در نامه‌ای به مدیرعامل بانک صادرات ایران هم اعلام کرده به شرطی حق دارد سهامداران را به برگزاری مجمع دعوت کند که سود شناسایی شده به میزان ۱۸٫۹ میلیارد ریال بابت واگذاری ۵۰ درصد از سهام این بانک در شرکت نیشکر و صنایع جانبی آن به شرکت آرمان صادرات سپهر( وابسته به این بانک) برگشت داده شود. افزون براین سهامداران و هیات مدیره بانک صادرات ایران به عنوان بزرگترین بانک بورسی در صورتی اجازه دارند درباره ترازنامه و صورتهای مالی این بانک تصمیم بگیرند که کسری ذخایر مطالبات معوق به میزان ۲۵۰ میلیارد تومان و بدهی‌های خود به صندوق بازنشستگان کارکنان بانک به میزان ۳۹۰ میلیارد تومان را در نظر بگیرند و پس از اعمال اصلاحات لازم درباره سود باقی مانده و تقسیم آن بین خود به جمع بندی برسند.

بانک مرکزی کوتاه می‌آید؟

هرچند تا حالا بانک مرکزی با نامه‌نگاری‌های متعدد مدیران بانک‌ها را ملزم به شفاف‌سازی ترازنامه‌ها و واقعی‌کردن دخل و خرج خود کرده، اما بیم آن می‌رود مقامات این بانک در برابر ایفای وظیفه نظارتی خود و احقاق حقوق سپرده‌گذاران و سهامداران در برابر فشارها و لابی‌های احتمالی، با دیده اغماض اجازه دهند تا امسال بانک‌ها با اصلاحات جزئی به جای اصلاحات واقعی مجامع سالانه خود را برگزار و به تالار بورس برگردند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0