منو

ثبت سند خودرو؛ چالش پلیس و سردفتران

معاون حقوقی پلیس راهور با اشاره به طی همه مراحل قانونی در مراکز تعویض پلاک: برای نقل و انتقال خودرو نیازی به دو سند نیست. نایب رئیس کانون سردفتران: ماده ۲۹ تصریح کرده است ثبت سند خودرو باید در دفترخانه ها انجام شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سرهنگ محمد ترحمی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما با بیان اینکه نباید پول و حق التحریر اضافی از مردم برای نقل و انتقال خودرو در دفترخانه ها گرفته شود، افزود: در مراکز تعویض پلاک مشروعیت معامله، اصالت وسیله نقلیه و جرایم و مالیات لحاظ و دریافت می شود و نباید مردم دوباره حق کانون سردفتران را در دفترخانه ها بپردازند.

وی گفت: در بررسی اصالت وسیله نقلیه و مشروعیت معامله در سال ۹۴ از سه میلیون خودرویی که در مراکز تعویض پلاک، نقل و انتقال شد ۱۶۰۰ وسیله نقلیه دو تکه بود که باید اوراق می شدند.

ترحمی افزود: ماده ۲۹ کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس که سردار مؤمنی با آن مخالفت کرد این بود که نقل و انتقال خودرو باید در دفترخانه ها ثبت سند می شد.

وی با طرح این سؤال که چرا اموال منقول در دفترخانه ها ثبت سند می شود؟ گفت: دفترخانه ها ۳۰ سال حضور غیرقانونی در نقل و انتقال خودرو داشته اند.

معاون حقوقی پلیس راهور افزود: نمایندگان مجلس در سال ۸۹ بر تصویب ماده ۸۹ گفته اند نقل و انتقال خودرو بر اساس سند رسمی است و مشخص نکرده اند که سند رسمی در کجا تنظیم شود.

ترحمی گفت: باید درباره مذاکرات ۸۹/۱۰/۲۶  نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اطلاعات نادرست به مردم ندهیم.

محمد عظیمیان نایب رئیس کانون سردفتران نیز در این برنامه گفت: ماده ۲۹ صراحت دارد ثبت سند خودرو باید در دفترخانه ها انجام شود.وی افزود: ماده یک قانون اسناد رسمی اشاره می کند مرجع تنظیم و ثبت اسناد در دفترخانه هاست.

عظیمیان گفت: بر اساس قانون سال ۱۳۵۴، پلیس مسئول تعویض پلاک است اما معاملات مردم با تعویض پلاک زمین تا آسمان تفاوت دارد و ثبت معاملات فقط در صلاحیت دفترخانه هاست.

وی افزود: در سند تعویض پلاک پلیس شرایط معامله از جمله ثمن معامله نیامده است.

نایب رئیس کانون سردفتران گفت: سند مالکیت راهنمایی و رانندگی رسمی نیست.

عظیمیان افزود: دولت باید برای جلوگیری از سند گریزی مردم عوارض و مالیات نقل و انتقال خودرو را کاهش دهد.

داوود محمدی رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی نیز در این برنامه با اشاره به جلسه عصر امروز این کمیسیون درباره شکایت کانون سردفتران و دفتریاران مبنی بر الزام تنظیم سند خودرو بر اساس ماده ۲۹ در دفترخانه ها گفت: نظرهای متفاوتی در این جلسه مطرح و قرار شد همه طرف های مرتبط به این موضوع استدلال ها و مدارک خود را در یک هفته آینده به کمیسیون اصل ۹۰ برای تعیین تکلیف ارائه دهند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0