منو

آینده بازار مسکن تهران، بیم رکود یا امید به رونق؟

بانک مرکزی در تازه ترین گزارش خود از رشد ۱۱٫۲ درصدی خرید و فروش در بازار مسکن پایتخت در هفت ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال خبر داده و تاکید کرده که در این مدت میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی تنها ۴ درصد رشد کرده است. گزارش امیدوار کننده از بازگشت رونق و نمایان شدن آثار رونق اقتصادی در بازار مسکن ایران بدون ایجاد التهاب قیمت. اما روی دیگر سکه بازار مسکن خطری است که ممکن است بازار مسکن را در تهران و البته دیگر شهرهای ایران مثل فنر رها شده با پرش شدید قیمت ها مواجه شود.

به گزارش تابناک، در گزارش بانک مرکزی، تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران از ابتدای فروردین تا آخر مهرماه ۱۳۹۵ بالغ بر ۹۳ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی برآورد شده که نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۴ افرایشی ۱۱٫۲ درصدی را به تصویر می کشد. رشدی که می تواند نشانه هایی از بازگشت رونق به بازار معاملات خرید و فروش مسکن در شهر تهران قلمداد شود و حتی می توان این رونق را به گونه ای به دیگر شهرهای ایران سرایت داد. این در حالی است که در در هفت ماهه منتهی به مهرماه سال ۱۳۹۵، در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران ۴۳ میلیون و ۷۰۰ هزار ریال بود که نسبت به دوره مشابه پارسال، چهار درصد رشد را ثبت کرد.

روی دیگر سکه بازار مسکن
با وجود رشد تعداد معاملات مسکن در هفت ماه نخست امسال در شهر تهران، نباید فراموش کرد که این میزان افزایش معاملات نسبت به معاملات صورت گرفته در هفت ماه نخست ۱۳۹۳ شاهد افتی ۹٫۴ درصدی خواهیم بود همان گونه که مقایسه تعداد معاملات خرید و فروش شده در هفت ماه نخست سال ۹۴ نسبت به مدت مشابه سال ۹۳ افتی ۱۸٫۵ درصد داشته است. به این ترتیب رونق در بازار خرید و فروش مسکن پایتخت هنوز به میزانی نبوده که بتواند از میزان خرید و فروش خانه در تهران در سال ۹۳ فراتر رود. دو تصویر زیر وضعیت بازار مسکن تهران را در ۳ مدت مشابه هفت ماه نخست سالهای ۱۳۹۳، ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ را به ترتیب از حیث تعداد معاملات و قیمت نشان می دهد:

x1

x2

تصویر فوق نشان دهنده این واقعیت به روایت رسمی بانک مرکزی است که متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی معامله شده در تهران ۴۱ میلیون و ۸۹۶ هزار ریال در هفت ماه ابتدایی سال ۹۳ برآورد شده که در سال بعد میانگین قیمت مسکن تنها ۲ دهم درصد رشد کرد و عملا نشانه ای از نمایان شدن رکود اقتصادی ایران در سال ۹۴ بر بازار مسکن ارزیابی می شود. چه اینکه میانگین قیمت هر متر مربع در هفت ماه نخست سال گذشته به ۴۱ میلیون و ۹۸۹ هزار ریال برآورد شده که رشدی ۹۳ هزار تومانی را نشان می دهد. امسال اما با افزایش تقاضا و رونق نسبی معاملات در بازار مسکن پایتخت، قیمت هر متر مربع مسکن خرید و فروش شده در هفت ماه نخست امسال با ۱۶۶ هزار و ۸۰۰ تومان افزایش نسبت به مدت مشابه پارسال به ۴۳ میلیون و ۶۵۷ هزار ریال رسیده است. رشد قیمتی ۴ درصدی در قیمت مسکن در هفت ماه که حتی نصف نرخ تورم رسمی کشور است.

چشم انداز بازار مسکن پایتخت تا آخر امسال
روند بازار مسکن در هفت ماه نخست امسال به گونه ای بوده که نشان از اوج گیری تعداد معاملات در تابسان امسال دارد. نمودار زیر نشان می دهد که تعداد معاملات مسکن در پایتخت با ثبت ۱۷ هزار و ۳۲ معامله در مردادماه مواجه شده که بالاترین میزان در مردادماه سالهای ۹۴ و ۹۳ بوده است. سمت خاکستری بازار مسکن امسال ثبت ۱۰ هزار و ۳۲۵ معامله در مهرماه امسال بوده که کمترین میزلن نسبت به مهر ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ ارزیابی می شود.
اگر روند هفت ماه نخست امسال در ماه های باقی مانده ۱۳۹۵ تکرار شود، بعید به نظر می رسد قیمت مسکن از نرخ تورم فراتر رود هرچند ممکن است تعداد معاملات به میزان بیش از سال ۹۴ و حای ۹۳ برسد. این اتفاق یعنی سبقت خرید و فروش مسکن در تهران در پایان امسال به نسبت سالهای ۹۳ و ۹۴ در شرایطی رخ خواهد داد به ترتیب دستکم ۶۱ هزار و ۱۵۸ و البته ۷۸ هزار و ۹۸۴ واحد مسکونی تا آخر سال خرید و فروش شود.

x3

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0