منو

تخفیف ۵۵ میلیارد تومانی از جیب سهامداران پالایشگاه لاوان

پیش از این گزارش هایی با عنوان ” قرارداد فروش نفت ایران به ویتول سوئیس با تخفیف و در ازای دریافت وام” و “جزئیات بیشتر از قرارداد دلالی فروش مرغوب‌ترین فراورده‌های نفتی ایران/ اختیار دوره تعیین قیمت پایه فراورده به شرکت ویتول داده شد” منتشر شد که نشان می داد شرکت ملی نفت ایران – از طریق یک دلال سوئیسی- قراردادی را با شرکت ویتول سوئیس منعقد کرده است تا برای یک دوره طولانی و در ازای دریافت وامی با بهره ده درصد، انواع فراورده‌های نفتی و نفت‌ خام و میعانات گازی را با تخفیف های بی سابقه به آن شرکت بفروشد.

به گزارش فارس، بررسی ها نشان می دهد که نفتگاز(گازوئیل) شیرین پالایشگاه لاوان یکی از فرآورده هایی است که قرار است برای یک دوره یکساله و با تخفیف قیمت یک دلار و نود سنت در هر بشکه (معادل ۲۵٫۱۴ دلار در هر تن) و از طریق دلال سوئیسی به شرکت ویتول فروخته شود.

این تخفیف در حالی به این دلال تعلق می‌گیرد که خرید و فروش نفتگاز ۵۰۰ppm (یا ۰٫۰۵%) در منطقه خلیج فارس و خاور میانه بر اساس گزارش پلاتس، با سی سنت حق مرغوبیت در هر بشکه (یا ۲۵٫۲ در هر تن) انجام می شود. به این ترتیب در قرارداد یکجانبه با شرکت ویتول، نفتگاز شیرین تولیدی پالایشگاه لاوان،در مقایسه با بازار منطقه، با۲۰٫۲ دلار در هر بشکه یا ۵۰٫۱۶ دلار تخفیف در هر تن فروخته شده است. شرکت پالایشگاه لاوان موظف است طی یکسال ۴۸۰ هزار تن نفتگاز (۱۶ کشتی هر یک به مقدار ۳۰ هزار تن) از طریق دلال سوئیسی به شرکت ویتول تحویل دهد. ضرر و زیان این قرارداد برای پالایشگاه لاوان صرفا از محل تخفیف قیمت فروش در حدود ۸ میلیون دلار است.

همچنین با توجه به واگذاری انتخاب دوره قیمت‌گذاری به ویتول، و با توجه به نوسانات بازار معاملات آتی، پیش بینی می شود ۱۵ دلار در هر تن نیز از این محل به پالایشگاه لاوان زیان وارد گردد که در طول مدت قرارداد و برای ۴۸۰ هزار تن برابر با ۲٫۷ میلیون دلار است که با احتساب زیان قبلی ، در مجموع ۱۵ میلیون دلار یا حدوداً ۵۵ میلیارد تومان خواهد بود که نهایتا از جیب سهامداران پالایشگاه لاوان پرداخت می‌شود.

از آنجا که سهام عمده پالایشگاه لاوان متعلق به تامین اجتماعی و سهام عدالت استانی است عملا هزینه وام شرکت ملی نفت ایران،به صورت پنهانی به این دو سهامدار عمده پالایشگاه لاوان باز می گردد. بنابراین باید گفت بیمه شدگان، بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی و خیل کثیر صاحبان سهام عدالت که عمدتاً از کم‌­درآمد­ترین اقشار جامعه هستند بدون آنکه از ماجرا خبری داشته باشند،متحمل این زیان خواهند شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *