منو

سوگند نامه مدیران دو تابعیتی/ با آنها چه باید کرد؟

الف / غلامرضا انبارلویی

در اقدامی عجیب طرح تحقیق و تفحص از تابعیت مضاعف، گرین کارت، و اقامت مدیران و مسئولین ارشد دولتی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بعد از رای‌گیری رد شد و اظهارات وزیر اطلاعات در این جلسه قابل توجه بوده است. (۱) اظهارات وزیر محترم اطلاعات در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد مدیران دو تابعیتی مبنی بر اینکه وزارت اطلاعات روی مدیرانی که بعد از مسئولیت اقدام به تابعیت مضاعف، یا گرین کارت و اقامت کرده و آن را دنبال می‌کنند حساسیت دارد و به آنها گفته شده بین مسئولیت و تابعیت مضاعف و گرین کارت و اقامت یکی را انتخاب کنند!! به نظر می رسد این اظهارات و رفتار مجلسی که باید ناظر بر عملکرد مدیران وزارتخانه‌ها باشد در انطباق با مصالح ملی کشور نیست لذا با قوانین و مقررات موضوعه به دلایل زیر منافات دارد.

۱- داشتن تابعیت ایرانی یک امتیاز در گزینش و استخدام در دستگاه‌های دولتی نیست بلکه یک شرط و یک قید الزام‌آور است چرا که استخدام اتباع خارجی در دستگاه‌های دولتی طبق قانون اساسی ممنوع است. (۲)

۲- اخذ تابعیت ثانویه به صورت سیتی‌زن، گرین کارت و اقامت در دیگر کشورها توسط هر فرد مستلزم طرد تابعیت اولیه است. چرا که هر شخص حقیقی برای اخذ چنین تابعیتی مکلف به اقرار و امضا سوگندنامه مربوطه می‌باشد بدین نحو که؛ برای شهروند آمریکایی شدن به شرح زیر است:

The Oath of Citizenship
I hereby declare, on oath, that I absolutely and entirely renounce and abjure all allegiance and fidelity to any foreign prince, potentate, state, or sovereignty of whom or which I have heretofore been a subject of citizen; that I will support and defend the Constitution and laws of the United States of America against all enemies, foreign and domestic; that I will bear true faith and allegiance to the same; that I will bear arms on behalf of the United States when required by law; that I will perform noncombatant service in the Armed Forces of the United States when required by the law; that I will perform work of national importance under civilian direction when required by the law; and that I take this obligation treaty without any mental reservation or purpose of evasion; so help me God

۳- انگلیسی‌دان‌های دولت یازدهم معنای متن سوگندنامه فوق را می دانند .
و مدیران دو تابعیتی ما هم که آن را دانسته یا ندانسته امضا کرده‌اند، هم بعداً فهمیده‌اند اما برای آگاهی وزیر محترم نفت و همچنین سایر مسئولان وزارتخانه‌هایی که مدیران چند تابعیتی را در خدمت دارند مطالعه ترجمه متن فوق الزامی است.

متن سوگندنامه یک شهروند آمریکایی
بدینوسیله سوگند می‌خورم کلا و تمامی وفاداری خود به هر پادشاه یا دولتمرد و دولت و حکومت و مملکتی که تاکنون شهروند آن بوده‌ام را طرد کرده و در برابر کلیه دشمنان داخلی و خارجی به دفاع و حمایت از قانون اساسی و قوانین ایالات متحده آمریکا پرداخته و به آن ایمان و وفاداری واقعی بورزم و هنگامی که قانوناً لازم باشد برای دفاع از ایالات متحده تفنگ به دست خواهم گرفت… من این تعهد را آزادانه و بدون هیچگونه تحفظ یا نیت طفره روی می‌پذیرم. خداوندا به من کمک کن.

۴- متن فوق نشان می‌دهد سیتی زن دو تابعیتی آمریکایی ـ ایرانی سوگند می‌خورد اولا تابعیت قبلی خود را طرد نماید و برای دفاع از آمریکا تفنگ به دست گیرد.
۵- تفنگ را برای چه به دست می‌گیرند؟ معلوم است برای جنگ، جنگ با چه کسی؟ با دشمن آمریکا، دشمن آمریکا کیست؟ ایران اسلامی! آیا این حماقت محض نیست که ما به مدیر دو تابعیتی حقوق و مزایا بدهیم که شهروند آمریکایی شود و بعد اموال ما را بدزدد و به خارج از کشور فرار کند و به آمریکایی‌ها بگوید من به تعهد خود عمل کردم و آنها هم از وی حمایت کنند؟!
۶- از حوزه آمریکا خارج ‌شویم و وارد انگلیس و اقمار آن کانادا یعنی همان کشوری که مأمن محل تحصیل برخی آقازاده‌ها و مدیران آینده است و خیلی از مدیران دوتابعیتی است که سوگندنامه سیتی زن آن به شرح زیر است.

The Oath of Citizenship
I swear (or affirm)
That I will be faithful and bear true allegiance To Her Majesty Queen Elizabeth the Second Queen of Canada
Her Heirs and Successors And that I will faithfully observe
The laws of Canada and fulfill my duties as a Canadian citizen.

من قسم می‌خورم (یا تایید می‌کنم) که با ملکه الیزابت دوم، ملکه کانادا، و وارثان و جانشینانش باوفا باشم و در وفاداری باقی بمانم و با وفاداری، قوانین کانادا را رعایت کنم و تمام وظایفم را به عنوان یک شهروند کانادایی اجرا کنم.
۷- وفاداری به ملکه انگلیس، سر خم کردن در برابر قوانین کانادا و دولا راست شدن برای ملکه الیزابت کجا با وفاداری به کشور ایران و نظام جمهوری اسلامی جور درمی‌آید که یک مدیر دو تابعیتی ایرانی را در ساختار اداری کشور بپذیریم و بیت المال مسلمین را به آن بسپاریم و همه گونه تشخیص و تعهد و تسجیل منابع و مصارف کشور را در شرکتها و بانکها و موسسات دولتی چونان گوشتی جلوی همچو گربه‌ای بیندازیم؟
۸- برمی‌گردیم سر اصل مطلب ، اصل مطلب چه بود، دو کلمه حرف بی‌حساب که در جلسه کمیسیون امنیت ملی از لسان وزیر محترم اطلاعات مطرح شده است و آن اینکه مدیران دوتابعیتی مخیر شده‌اند نه مکلف که بین مسئولیت و تابعیت مضاعف یکی را انتخاب کنند!!
۹- با توجه به مراتب فوق رد طرح تحقیق و تفحص از مدیران دو تابعیتی و مخیر شدن مدیران بین دو انتخاب ماندن یا رفتن به معنای دادن چراغ سبز به حضور مدیرانی است که ادامه حضورشان در ساختار اداری کشور در هر رده محمل قانونی نداشته و ندارد و مراجع نظارتی از جمله دیوان محاسبات کشور موظف هستند جلوی پرداخت هر گونه وجهی تحت عنوان حقوق و مزایا به آنان را گرفته و از ادامه حضورشان در پست‌، سمت یا هر شغلی که شرایط اولیه استخدام و تصدی آن را ندارند جلوگیری کنند چرا که آنها به موجب سند مسلم الصدور امضا شده در واحدهای کنسولی کشور پذیرنده تابعیت مضاعف فی الواقع تابعیت ایرانی را از خود طرد کرده‌اند به همین دلیل مورد حمایت دول خارجی هستند بهترین سند این ادعا جناب خاوری در تورنتوی کانادا می‌باشد.
۱۰- ختم کلام آنکه سپردن هر رده از رده‌های اداری کشور به مدیران دون پایه و میان پایه و رده بالا در حوزه‌های مختلف بانکی، نفتی و سایر وزارتخانه‌ها و شرکت‌ها و موسسات و نهادهای عمومی و عدم تصفیه و پالایش آنها از هزار توی ساختار اداری کشور معنا و مفهومی به جز فراهم نمودن تسهیل در اتلاف بیت المال و قانون‌گریزی و هر گونه سوء جریان مالی و اداری در حوزه تصمیم‌گیری‌های خرد و کلان کشور ندارد و به معنای سپردن امانت به غیر اهل آن می‌باشد و کسانی که امروز با طرح تحقیق و تفحص از مدیران دو تابعیتی مخالفت می‌کنند یا آنها را مخیر به حضور در مسئولیت می‌نمایند فردا باید عواقب حضور آنها در زیانی که به منافع ملی می‌زنند را بپذیرند.

پی‌نوشت‌ها:
۱- کیهان مورخ ۱۵/۷/۹۵
۲- اصول ۱۴۵و ۸۲ قانون اساسی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0