منو

توضیح سوال برانگیز ناجا در خصوص حذف نام خاوری از لیست اینترپل

به رغم آنکه جست‌وجو در سایت اینترپل حکایت از خروج نام مدیر مشهور و فراری یکی از بانک های کشورمان از فهرست متهمان تحت تعقیب این پلیس دارد، سخنگوی نیروی انتظامی کشورمان بر حضور نام وی در جمع این متهمان تاکید دارد.
به گزارش «تابناک»، هرچند از رقم خوردن فساد مالی بزرگ در مجموعه‌های تحت امر مه‌آفرید امیرخسروی (یا همان امیرمنصورآریا) و محاکمه وی در دادگاه مدت زیادی می‌گذرد، اما ظاهرا قرار نیست به این زودی‌ها حواشی این پرونده تمام شده و پرونده‌ای که متهم ردیف نخست آن مدت ها پیشتر به دار مجازات آویخته شده، به بسته شدن نزدیک شود.
یکی از دلایل این موضوع، عدم حضور برخی متهمان پرونده در کشور و گریختن آنها از دست محاکم قضایی کشورمان است. از جمله محمودرضا خاوری، مدیرعامل سابق بانک ملی که نام وی به عنوان یکی از متهمان این پرونده معرفی می‌شود اما چندسالی است که به منزل گران قیمتش در کانادا گریخته و ظاهرا از ابعاد تخلفات خود به خوبی آگاه است.
متهمی که حتی نحوه فرار وی از کشور و ابعاد تخلفاتی که در وقوعشان دست داشته نیز حاشیه هایی آفریده و نه تمایلی به بازگشت به کشورمان و محاکمه دارد و نه هیچ اظهار نظری در خصوص اتهامات سنگین وارد شده به وی. رویکردی که موجب شده از دید افکار عمومی کشورمان، مجرم به نظر برسد، نه متهم پرونده.
این در حالی است که از ابتدای طرح عمومی مسائل مرتبط با این پرونده، مسئولان بر جست‌وجو برای یافتن متهمان فراری پرونده، بازداشت و انتقالشان به کشور تاکید داشتند. رویکردی که پس از مشخص شدن محل اختفای خاوری در کانادا، رنگ و بویی جدید گرفت و با درج نام این متهم در سایت پلیس اینترپل، این امیدواری را به وجود آورد که هرچه سریع تر شاهد حضور این مدیرفراری در کشور و محاکمه وی در دادگاه باشیم.
اتفاقی که نه تنها روی نداد، بلکه پس از مدتی خبر رسید که این متهم فراری در کانادا تبدیل به بساز و بفروش شده و حتی با شریکش اختلافات مالی گسترده پیدا کرده، تا جایی که کار به شکایت رسیده است. اخباری که برای بسیاری از ایرانیان ناامید کننده بود و حکایت از آن داشت که قرار نیست این متهم دستگیر شده و بابت تخلفات پرشمارش در کشورمان محاکمه شود. وضعیتی که این سوال را به وجود می‌آورد که پس معنای حضور نام و تصویر این متهم در سایت پلیس اینترپل چیست؟!
البته این سوال دیگر اعتبار ندارد، چراکه می‌بینیم پلیس اینترپل نام و مشخصات این متهم را از سایتش حذف کرده است. اتفاقی که درک آن با توجه به شناسایی محل سکونت این متهم در سالهای گذشته و حتی انتشار تصاویر ملک بزرگ و گران قیمت وی در شمال قاره آمریکا، کار دشواری به نظر نمی‌رسد و حکایت از وقوع فعل و انفعالاتی در پرونده این فرد دارد که ظاهرا از آن بی خبریم.
این در حالی است که مقامات پلیس کشورمان نظر دیگری دارند. آنقدر که سخنگوی نیروی انتظامی کشورمان، خروج نام خاوری از لیست اینترپل را تکذیب می‌کند و در این باره می‌گوید: «اعلان قرمز خاوری به قوت خود باقی است و از لیست اینترپل حذف نشده است و از نظر قانونی و حقوقی در سیستم های داخلی پلیس اینترپل که با یکدیگر ارتباط دارند تحت تعقیب بودن ایشان پابرجا است.»
و در توضیح این موضوع می‌افزاید: «متهمینی که تحت تعقیب بوده و محل اقامتشان معلوم نیست از سوی سازمان اینترپل برای آنها اعلان قرمز صادر و مشخصات آن ها بر روی پورتال عمومی سازمان اینترپل ثبت می شود و به محض اینکه محل اقامت آن ها مشخص و بین پلیس اینترپل دو کشور ارتباط برقرار شد، بطور خودکار نام این افراد از روی پورتال عمومی برداشته می شود.»
توضیحاتی که با توجه به سپری شدن ۵ سال از سکونت این متهم مشهور در کانادا و شروع کسب و کار با ثروت های مشکوک (اگر نگوییم نامشروع!)، قانع کننده به نظر نمی‌رسد. بماند که از دید برخی وکلا و حقوق دانان مسلط به قوانین بین المللی، خروج نام یک متهم از فهرست اینترپل (حتی در سایت پلیس بین الملل) تنها با حکم دادگاه ممکن است.
گزینه‌ای که با توجه به آنکه خاوری اقامت کانادا را داشته و اکنون شهروند آن کشور است، محتمل تر به نظر می‌رسد، تا این سوال به وجود آید که براستی چرا نیروی انتظامی کشورمان به حذف نام این متهم از سایت پلیس اینترپل واکنش نشان می‌دهد؟ مگر کسی قصوری متوجه ایشان دانسته که سریع به موضوع واکنش نشان می‌دهند؟ اصلا چگونه است که نام این متهم حذف شده و توضیحی مبنی بر تغییر رنگ وضعیت اعلان وی یا شناسایی مکان او و سپردن پرونده اش به مراحل دیگر منتشر نشده؟
نکند آن گونه که ایشان از هماهنگی کامل میان پلیس اینترپل کشورها خبر می‌دهند، از چرایی خروج نام خاوری از فهرست اینترپل آگاهند که نسبت به انتشار خبر آن واکنش نشان می‌دهند؟ واکنشی که هیچ اظهار نظری درباره چرایی دستگیر و مسترد نشدن وی به کشورمان را شامل نمی‌شود تا بر ابهامات آن افزوده شود و این ظن را تقویت نماید که مبادا قرار نیست این متهم مشهور هرگز دستگسر شده و با تحویل به کشورمان به مجازات برسد و مسئولان از این موضوع آگاهند؟!

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0