منو

پول مفت به کسی نمی‌دهیم/قراردادهای جدید با محوریت افزایش بازیافت مخازن

وزیر نفت با بیان اینکه پرداخت پول به پیمانکار در قراردادهای جدید منوط به میزان تولید است گفت: قراردادهای HOA تماما در راستای افزایش ضریب بازیافت وبرداشت به امضا می رسد. به گزارش میزان بیژن نامدار زنگنه در مراسم امضای HOA معاون شرکت ملی نفت ایران وشرکت توسعه صنعت نفت وگاز پرشیا در راستای توسعه میدانهای یاران،‌مارون و کوپال اظهار کرد: در روز جاری مفاهیم اصلی قراردادی به امضا خواهد رسید و متن نهایی قرارداد آماده نشده است. وی تصریح کرد: برای تسریع کار امضای پایه قراردادی انجام خواهد گرفت وچهارچوبهای کلی قرارداد همچون مبلغ کلی،‌سود ودستمزد پیمانکار وزمان کار به تایید دوطرف خواهد رسید. وزیر نفت با بیان اینکه تکلیف کلی برای پیمانکار مشخص است گفت: آنچه که وزارت نفت از ابتدا به دنبال آن بود ایجاد شرکتهای E&P در ایران است که متاسفانه در کشور شرکتهای اکتشاف واستخراج نفت وجود ندارد. وی با تاکید بر اینکه ایجاد شرکتهای E&P که با سیاستهای کلی مقام معظم رهبری همخوانی دارد هیچگاه شرکت ملی نفت ایران را تضعیف نخواهد کرد افزود: کشورهای بسیاری به واسطه اکتشاف و برداشت نفت ایران درآمد بسیار خوبی داشته اند. زنگنه خاطر نشان کرد: باید شرکتهای GC در ایران به شرکتهای E&P تبدیل شوند تا شرکت ملی نفت ایران را در انتقال تکنولوژی همراهی کنند. وی تاکید کرد: اگر شرکتهای E&P ایرانی بالغ شوند می توانند در خارج از کشور درآمد مناسبی داشته و صادرات خدمات صورت گیرد. زنگنه با اشاره به اینکه درقرارداد روز جاری شرکت ایرانی رهبری کار را برعهده دارد گفت: شرکتهای E&P که توانایی بالایی دارند می توانند در قراردادهای جدید نفتی رهبری کار را برعهده گیرند وتوصیه می شود در مراحل مختلف اجرای قرارداد از شرکتهای ایرانی وخارجی برای پیشبرد اهداف استفاده شود زیرا در اجرای چنین قراردادهایی پول مهم نیست واصل اساسی انتقال،‌ حفظ وماندگاری تکنولوژی است. این عضو هیأت دولت با تاکید بر اینکه امضای قراردادهای جدید تماما با محوریت افزایش بازیافت مخازن است خاطر نشان کرد: میدانهای مشترک ثروتی است که باید به موقع از آنها استفاده شود وطرح های افزایشی بازیافت نیز همچون میادین مشترک دارای اهمیت بوده واگر کوتاهی صورت گیرد ثروت ملی کشور از دست می رود. زنگنه خاطر نشان کرد: در طرح های جدید وزارت نفت هیچ کسی جای دیگری را تنگ نکرده ونیاز به ۱۰۰میلیارد دلار سرمایه گذاری احساس می شود از این رو برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی و انتقال تکنولوژی استاندارد جای کار وجود دارد. وی با اشاره به اینکه میدان آزادگان ۵ درصد توان بازیافت دارد گفت: در حال حاضر توسعه و برداشت گاز ونفت از میادین مشترک به یک خاص عمومی بدل شده وامید می رود افزایش ضریب بازیافت و برداشت نیز برای مردم دارای اهمیت شود. این عضو هیأت دولت گفت: تلاش بر آن است تا از تمام ظرفیتهای ملی کشور در راستای توسعه آن استفاده شود.
زنگنه در رابطه با پرداخت دستمزد به پیمانکار در مدل جدید قراردادهای نفتی اظهار کرد: پیمانکار تنها با توجه به میزان تولید نفت وگاز پول دریافت می کند و دراین قراردادها حداقل ۷۰ درصد کار برعهده ایرانی ها است.
وی از امضای قراردادهای HOA در راستای افزایش بازیافت میادین ومخازن خبر داد و تاکید کرد: تمام شرکتهای ایرانی که صلاحیت آنها تایید شود می توانند وارد عمل شده وازمنابع انتقال تکنولوژی خارجی ها استفاده کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0