منو

شفاف سازی رئیس مجلس درباره IPC

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ما در زمینه موضوعات FATF سه قانون در مجلس داریم و دولت باید در مذاکرات خود بر اساس این قوانین پیش برود. به گزارش خبرآنلاین، علی لاریجانی در جلسه علنی مجلس و در پایان بحث درباره FATF با حضور وزیر اقتصاد، اظهار کرد: در مذاکراتی که دوستان با FATF انجام داده اند، حتما ملاحظاتی داشته اند اما این ملاحظات باید بر اساس قوانین مصوب مجلس باشد. اصل این است که چارچوب های گفته شده رعایت شود. وی ادامه داد: اینکه مرکز پژوهش ها گفته باید در مجلس مصوب شود، درست است و دوستان هر جا لازم باشد مصوبه می گیرند. اما مهم این است که شما صرفا بر اساس سه قانون می توانید مذاکره کنید و نه چیز دیگری. تمام موضوعاتی که در مجلس گفته شده باید معیار شما باشد. لاریجانی تاکید کرد: اگر در این زمینه تعهدی به وجود آید که خارج از این سه قانون باشد باید به مجلس بیاید و جای دیگری برای تصویب ندارد. او گفت: آقای ذوالنور گفتند هماهنگی بیشتری باید انجام شود، حرف درستی است. شما هم تمکین کنید. البته من تایید می کنم که در گذشته این موضوع در شواری عالی امنیت ملی هم مطرح شده اما خوب بود که قبلا توضیح بیشتری می دادید. حالا امروز هر اقدامی که انجام می دهید را به اطلاع کمیسیون اقتصادی قرار دهید تا از این طریق مجلس در جریان اقدامات و مذاکرات شما قرار بگیرد. رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین در پاسخ به تذکر ناصر موسوی لارگانی اظهار کرد: مجلس در جریان الگوی جدید قراردادهای نفتی قرار گرفت و دولت هم طی دو مصوبه آن را ابلاغ کرد. وی ادامه داد: ۱۴-۱۵ مورد درباره IPC مطرح بود که از نمایندگان مجلس خواستیم نظرات خود را به هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین ارائه دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ما این نقطه‌نظرات نمایندگان را جمع‌بندی کرده و به دولت دادیم و دولت هم طی دو مصوبه IPC را اصلاح کرد. در همین راستا حسینعلی حاجی دلیگانی پس از پایان طرح موضوع در مجلس اخطاری را مطرح کرد مبنی بر اینکه جمع بندی صورت گرفت بدون اینکه گفته شود، اصل ۷۷ رعایت نشده است. همچنین ایرادات قراردادهای نفتی رفع نشده و هیات تطبیق هم ایرادات را از نمایندگان نگرفت.

لاریجانی اخطار را وارد ندانست و در پاسخ به او گفت: ماموریت این بوده که این افراد در چارچوب قانون مذاکره کنند.

رئیس مجلس درباره قراردادهای نفتی نیز سخنان نماینده مردم شاهین شهر را صحیح ندانست و گفت: من حرف شما را صحیح نمی دانم. اگر کسی نظر نداده که ما نمی توانیم به او اصرار کنیم. اما آن ۱۴ یا ۱۵ بندی که از دفتر مقام معظم رهبری داده بودند به تمامی اعمال شد و من حرف شما را تکذیب می کنم. من مسئول بررسی این ماجرا هستم، شما که مسئول نیستید.

وی اظهار کرد:‌آقای دکتر اسماعیلی، حقوقدان شورای نگهبان رسما به من نوشتند که تمام موادی که ما به هیات دولت داده ایم، اجرا کرده اند. حالا شما می گویید اجرا نکرده اند. هیات تطبیق مسئول نظارت بر آن است و رئیسش هم مشخص است. شما اگر اشکالی را وارد می دانید،‌ بروید و از آنها بپرسید، چرا پشت تریبون چیزی می گویید که خلاف واقع است؟

لاریجانی توضیح داد: اگر شما راجع به چارچوب قراردادهای نفتی، ملاحظات دیگری دارید، بحث دیگری است، نماینده مجلس هستید و می توانید طرحی تهیه کنید اما اگر بحث شما این است که آیا هیات تطبیق،‌ موارد مطرح شده در مجلس را به دولت اعلام کرد، من می گویم رسما و صددرصد اعلام کرد. بنده خودم امضا کردم و دادم. و اگر سوالتان این است که آیا هیات دولت، موارد ابلاغی را اعمال کرد؟ بنده به شما می گویم اعمال شده است. هیات تطبیق هم رسما اعلام کرده است.

رئیس مجلس خطاب به حاجی دلیگانی گفت: شما روز یکشنبه هم تذکری در این زمینه دادید، اما این حرف صحیح نیست.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0