منو

آتشی که دودش به چشم هموطنان شمالی خواهد رفت

 

احمدرضا هدایتی / الف

 

 

چند سال قبل بنا بر دعوت یکی از بستگان فرصتی پیش آمد تا سفری به روستای با صفای لاویج در ۱۸ کیلومتری جنوب چمستان در شمال کشور داشته باشم، این روستای زیبا در میان دره‌ نسبتاً وسیعی واقع شده که اطراف آن را ارتفاعات سر به فلک کشیده با انبوه درختان جنگلی احاطه کرده است، اما متأسفانه در بدو ورود بیش از هرچیز، خانه‌های ویلایی خوش آب و رنگ موجود در محیط روستا نظر گردشگران را جلب می‌کند، اماکنی که با ذبح و قربانی کردن درختان منطقه، همچون قارچ‌های سمی در حاشیه روستا و بعضاً در لابه‌لای درختان جنگلی جا خوش کرده‌ بودند.
امسال وقتی برای بار دوم و در همان ایام به این منطقه سفر کردم، از آنچه دیدم بسیار متعجب شدم، جنگل با سرعت شگفت‌آوری از روستا فاصله گرفته بود و به شکل محسوسی از خنکای هوای منطقه نیز کاسته شده بود، ظاهراً هنوز قانون نتوانسته بر زیاده‌خواهی افراد فرصت ‌طلب و بعضاً خوشگذرانِ بی‌دردی که با تخریب محیط ‌زیست، مصالح مردم و منافع جامعه و کشور را فدای لذت‌جویی و منافع شخصی خود می‌کنند فائق آید و جنگل‌خواری همچنان به مانند یک اپیدمی فراگیر، در حال تیشه زدن به ریشه محیط ‌زیست کشور است.
صدای گاه ‌و بی‌گاه اره‌های برقی که همچون آفتی ویرانگر و مخرب به جان جنگل افتاده‌اند، روح انسان را آزرده ساخته و همانند خوره، ارتفاعات سالخورده منطقه را گرفتار طاسی ناخواسته و زودهنگام کرده ‌است، ردپای این آفت خطرناک را می‌توان تا اعماق جنگل و حتی در بالاترین نقاط ارتفاعات جستجو کرد، اکنون قارچ‌های رنگارنگ و سمی(خانه‌های ویلایی) با سرعت در حال اشغال جای درختان هستند و بیم آن می‌رود که اگر گسترش آنها متوقف نشود و همچنان به پیشروی خود ادامه دهند، تا یکی دو سال آینده، دیگر اطلاق روستای جنگلی به لاویج و بسیاری از دیگر نقاط شمال کشور ممکن نباشد.
این معضل فقط مشکل مردم لاویج نیست، بلکه سایر نقاط جنگلی شمال ایران و چه‌بسا سایر نقاط خوش آب و هوای کشور نیز با آن دست به گریبانند، البته باز این ناهنجاری تنها به تخریب مناطق جنگلی محدود نمی‌شود، بلکه آبزیان و پرندگان مهاجر و غیر مهاجر نیز از شر انسان‌های بی‌فکر و فرصت‌طلبی که منافع کوتاه‌مدت خویش را به منافع بلندمدت خود و فرزندانشان ترجیح می‌دهند، در امان نمانده‌اند، برای اثبات این مدعا کافیست در فصولی که صید ماهی و پرندگان ممنوع است به بازار روز و یا بازار ماهی فروشان در شهرهای شمالی سری بزنید و حاضر شوید ماهی یا شکار موردنظرتان را با چند برابر قیمت ابتیاع نمایید.
بررسی این وضعیت نشان می‌دهد که متأسفانه هنوز برخی از افراد جامعه به آن حد از بلوغ فکری و عقلی نرسیده‌اند که بفهمند با اقدامات جاهلانه و غیر قانونی خود چه خطراتی را برای خود، خانواده و نسل‌های آینده به ارمغان می‌آورند، تأسف انسان وقتی بیشتر می‌شود که می‌بیند، مرفهین بی‌درد و سودجویان محلی در یک تبانی آشکار، چگونه با سوءاستفاده از این اوضاع و احوال نابسامان و با مشتی پول ، آسایش، رفاه، سلامت و امنیتِ آینده‌ی مردم محلی و در یک کلام، روح و جان انسان‌ها را بازی گرفته‌اند.
بی‌شک تغییر شرایط جوی، افزایش دمای هوا و بروز سیل‌های ویرانگر و فرسایش خاک و کاهش قابلیت باروری زمین، اولین نتایج این بی توجهی است، مشکلی که صدها معضل دیگر مانند؛ بیکاری، مهاجرت و سایر زیان‌های اقتصادی و اجتماعی را برای ساکنین و به تبعِ آن، برای مردم کل کشور به همراه خواهد داشت، معضلاتی که آثار شوم آن به‌تدریج در حال آشکار شدن است، آسیب‌هایی که جلوگیری از گسترش آن، تنها با کمک خود اهالی و هوشیاری ارکانی مانند؛ سازمان محیط ‌زیست، وزارت جهاد کشاورزی، نظام آموزشی کشور، رسانه‌های محلی و سراسری از جمله صدا و سیما و به‌خصوص مردم محلی و شوراهای اسلامی شهر و روستا قابل کنترل است.
ذکر این نکته ضروریست که؛ استفاده از هوای پاک و محیط باطراوت و زیبای شمال حق همه شهروندان ایرانی به‌ویژه مردم شهر آلوده تهران است، اما این حق نباید با زیرپاگذاشتن حقوق دیگران و به شکل غیرقانونی کسب شود، چراکه در غیر این‌صورت نتایج کار متخلفین و زمین‌خوران به مثابه آتشی خواهد بود که دودش به چشم همه مردم کشور، علی‌الخصوص هموطنان خطه شمال کشور خواهد رفت.
در پایان این سوألات نیز به ذهن متبادر می‌شود، که بروز این وضعیت حاصل کم‌کاری کدام یک از دستگاه‌های مورد اشاره است؟ سهم هر کدام از ارکان فوق در پیدایش این نابسامانی چقدر است؟ علت تجاوز افراد غیربومی به طبیعت بکر منطقه نامشخص نیست، اما علت نامهربانی مردم محلی منطقه نسبت به محیط‌زیست‌ خودشان چیست؟ چرا شاهد بروز واکنش‌های پیشگیرانه جدی و قاطع از سوی هیچ‌یک از نهادهای مذکور و به ویژه مردم فهیم و آینده‌نگر این خطه برای حفاظت از محیط زیست‌شان نیستیم؟ و سؤال آخر این‌که چه کسانی، چگونه و بر اساس کدام قانون و ضابطه‌ای خدمات شهری مانند؛ شبکه آب، برق، تلفن و حتی لوله‌های پرخطر گاز را در مناطق صعب‌العبور و پردرخت جنگلی به درب این منازل رسانده‌اند؟

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0