منو

نحوه بررسی پرونده واگذاری املاک به مدیران شهرداری تهران توسط دیده بان شفایت و عدالت

توکلی: در این پرونده تدبیری اتخاذ خواهیم کرد تا اعتماد عمومی را برانگیزانیم

نشست خبری احمد توکلی رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت با حضور جمعی از اصحاب رسانه صبح امروز در دفتر دیده بان شفافیت و عدالت برگزار شد. به گزارش روابط عمومی دیده بان شففایت و عدالت در این نشست توکلی ضمن تاکید بر رسیدگی به واگذاری زمینها و ساختمانها به مدیران شهرداری و اشخاص دیگر این نهاد، یکی از علل ورود دیده بان شفافیت و عدالت را شفاف سازی هرچه بیشتر این مساله دانست و آنرا از وظایف مهم این سازمان مردم نهاد برشمرد. در ادامه توکلی گفت: بحث ما سر این مساله است که آیا این کار قانونی بوده است یا خیر.اگر قانونی بوده، قانونش چیست و شورای شهر چقدر برای اینکارها اختیار دارد؟ و این آیین¬نامۀ، مستند به چه چیزی نوشته شده است؟ بعد دیگر آن این است که بر فرض قانونی باشد، آیا این عمل منصفانه و مشروع بود و از اختیارات درست استفاده شد؟ توکلی در ادامه علت دیگر ورود این سمن را به دلیل اهمیت شورای شهرو شهرداری برشمرد و گفت: همه می دانیم که شورای شهر و شهرداری در واقع مجالس و دولت¬های محلی هستند. شورای شهر منهای سیاست خارجی و داخلی تقریباً همان کاری را می کند که مجلس انجام می دهد. در امور اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی شهر کار می¬کند و تصمیم می¬گیرد و شهرداری هم مجری تصمیمات شورای شهر است. پس اگر نهادهایی چون شورای شهر و شهر داری به خلافی متهم شدند این حق مردم است که به آن خلاف اعتراض کنند. بنابراین تأخیر در تصمیم¬گیری جرم یا خلاف آنها موجب کاهش قدرت خدمت ¬رسانی این نهادهای محلی می¬شود. رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت سومین علت ورود سمن به این موضوع را هم انتظار مردم از دیده بان شفافیت و عدالت در شفاف سازی و تحقیق و بررسی این مساله دانست و پس از آن به چگونگی ورود این سازمان مردم نهاد به موضوع فوق پرداخت و گفت: عادت من این است که وقتی مسئولی متهم به مساله ای می شود ابتدا با وی تماس می گیرم و علت را جویا می شوم. در باره این موضوع نیز همان کار قبلی را کردم و پیش از نوشتن بیانیه ذیربط با آقای قالیباف تماس گرفتم. در این تماس ایشان از من خواستند تا سازمان ما نیز به عنوان نماینده افکار عمومی به این مساله ورود کند. پس از آن ایشان به مسئولین ذیربطشان دستور صریح دادند تا تمام اسناد و اطلاعاتی را که ما می خواهیم در اختیارمان بگذارند. بخشی از این اطلاعات به دست ما رسیده و بخشی دیگر هم در حال جمع¬آوری است.
توکلی پس از بیان این موضوع به تشریح روش کار سمن در بررسی پرونده مذکور پرداخت و گفت: روش کارما این است که اولاً سعی می کنیم این فرآیند را به طور سالم طی نموده و تدبیری اتخاذ کنیم تا اعتماد عمومی را برانگیزانیم. پس دنبال اثبات امری قبل از بررسی نیستیم. تعدادی سؤال هم در ذهن داریم اما فعلا به آنها جواب نمی دهیم بلکه درصدد کشف جواب آن برمی آییم اگر حرف¬های ما تأیید شد و بازهم مشکلی وجود داشت آنرا بیان می¬کنیم. سعی می¬کنیم مشکلات هرکس را مشخص کنیم و اگر آن شخص تخلف یا جرمی واقع شده آنرا شناسایی و تبیین نماییم تا مرتکبان احتمالی شناخته شده و در نهایت نتایج به اطلاع مردم برسد. توکلی شیوه اعتمادسازی عمومی در بررسی پرونده های نجومی را هم مشارکت نیروهای عدالتخواه اصلاح طلب برای بررسی پرونده خواند و گفت:راهی که بیشتر می¬تواند اعتماد عمومی را برانگیزد تا به نتیجه بهتری دست یابیم این است که از تعدادی نیروهای عدالت¬خواه و طرفدار شفافیت و پاکدست دوستان اصلاح¬طلبم را دعوت کردم که در این کار مشارکت کنند تا بتوانیم به دو هدف برسیم ؛ یکی تشکیل گروه کارشناسی که قرار شد از امروز در شهرداری مستقر شود و اقدام به جمع¬آوری اطلاعات می¬کند و نقایص اطلاعاتی را مشخص و پیگیری می¬کند و دیگری گروه بررسی و تصمیم گیری است که با شرکت متخصصانی از رشته های چون حقوق، اقتصاد، حسابداری و متخصصین ساختمان و زمین و برخی از نمایندگان مجلس که دارای سوابق بالا در زمینۀ تحقیق و تفحص بوده اند و همچنین افرادی که در شهرداری و شورای شهر سمت داشتند . این گروه نتایج کار کارشناسی را بررسی کرده و اگر نقصی در آن نبود تصمیم نهایی را گرفته و در صورت داشتن نقص آنرا برطرف کرده و سپس برای آن تصمیم می گیرد. وی در ادامه گفت: برای رسیدن به نتیجه سریع هم تنها موضوعات مربوط به واگذاریها را مورد بررسی قرار خواهیم داد: موضوعاتی چون: واگذاری¬های شهرداری بر چه اساسی صورت گرفته است؟ این واگذاریها به چه افرادی تعلق گرفته و میزان تخفیفات صورت گرفته چقدر بوده است؟ بر چه مبنایی این تخفیفات انجام شده است؟ قیمت واقعی زمین در موقع واگذاری چقدر بوده است؟ و ملاک هایی چون قانونی بودن، منصفانه بودن، مشروع بودن، مقرراتی بودن و … تماماً بررسی خواهد شد. توکلی ابراز امیدواری کرد تا در صورت شفاف و واضح بودن اسناد و مدارک، مجموعه تحقیقات انجام شده تا رسیدن به نتیجه به بیش ازیکی دو ماه به طول نیانجامد .
رئیس هیات مدیره دیده بان شفایت و عدالت مراحل پایانی تحقیقات را هم اینگونه شرح داد: کسانی که این امتیازات را گرفتند حداقل به شکل تصادفی انتخاب می¬شوند. آنهایی که سرشناس¬ترند یا مبلغ بیشتری تخفیف گرفتند در اولویت مصاحبه قرار می¬گیرند و اطلاعات بدست آمده با هم مقایسه می¬شود و ان¬شاءالله به نتیجه خواهیم رسید. در بیانیه نهایی که ارائه خواهیم داد شرح ماجرا را به طور شفاف بیان خواهیم کرد. تبیین خواهد شد که تخلف یا جرمی واقع شده است یا خیر و مرتکبان آن چه کسانی بودند و انتظارات مردم را هم از نحوۀ برخورد با این پدیده بیان خواهیم کرد تا کمکی باشد برای تصمیم¬گیری قانونی مسئولین و پس از آن بیانیه را برای اطلاع مردم منتشر می کنیم و رسماً به بازرسی کل کشور، قوه-قضاییه، شهردار و شورای شهر تهران خواهیم فرستاد.
توکلی در پایان سخنانش از مردم و نیروهای شرافتمند شهرداری درخواست کرد تا اگر در این زمینه اطلاعات خاصی دارند در اختیار سمن گذاشته تا دیده بان شفافیت و عدالت بتواند به نتایج درست و کاملی دست یابد. وی همچنین از برخی از رسانه ها یی که در شفاف کردن موضوع پیش قدم بودند تشکر کرده و گفت: ان شاء الله این روند به کمک مردم و رسانه ها تکمیل خواهد شد.ما هم می خواهیم شفاف کنیم که چه کسی مقصر بوده یا نبوده و انشاء الله که عدالت را هم رعایت کنیم. این خبر تکمیل می شود…

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0