منو

پرونده شهرداری تهران را قاطع و بی طرفانه رسیدگی می‌کنیم‏

آیت الله آملی لاریجانی با تأکید بر برخورد قاطع دستگاه قضا با مفاسد بدون توجه به مسائل جناحی و سیاسی، به موضوع واگذاری املاک شهرداری اشاره کرد و گفت: این پرونده با دقت و متانت و در چارچوب قانون بررسی می‌شود؛ اما در کنار آن اجازه موج سواری و سوءاستفاده از موضوع را هم به کسی نخواهیم داد.
به گزارش روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با تبریک حلول ماه پر معنویت و عظمت ذی الحجه تصریح کرد: از خداوند می خواهیم که قلوب همه ما را در این ماه پر عظمت آماده دریافت معارف حقه و تعالی و تکامل روحی قرار دهد.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به خصوصیات ماه ذی الحجه افزود: این ماه دارای خصوصیاتی است که در ماه های دیگر نیست، خصوصاً دهه اول آن که ایام المعلومات نامیده شده و نیز عید الاضحی، روز عرفه و عید غدیر که هر یک دارای ویژگی های خاصی است برای آماده سازی انسان در جهت جذب الطاف و رحمات الهی.

آیت الله آملی لاریجانی با تأکید بر توجه هر چه بیشتر به دعا و مناجات در این ماه اظهار کرد: بنا بر آیه شریفه «ادعونی استجب لکم»، در قرآن دعا همراه با استجابت دانسته شده و از سوی دیگر به حکم تعبیر آیه شریفه « انک لاتخلف المیعاد»، در این وعده الهی هیچ تخلفی نیست.
رئیس دستگاه قضا با اشاره به مضامین ادعیه در این باب و استدلال مکرر مبنی بر عدم تخلف از وعده توسط حضرت حق تعالی، استجابت دعا را مستظهر به وعده الهی دانست و خاطرنشان کرد: گاهی احساس می کنیم که دعا و مناجاتمان اجابت نمی شود، باید دید چرا این گونه است. در روایات، عللی برای این موضوع ذکر شده است که در وقت مناسب خودش باید تحقیق شود. برخی بزرگان نیز تذکر داده اند که دعا باید دعای حقیقی باشد، نه صرفاً یکسری الفاظ و لقلقه زبان.
آیت الله آملی لاریجانی با تأکید بر اینکه در دعا باید قصد انشاء و خواست حقیقی وجود داشته باشد، تصریح کرد: نمی شود توجه انسان به سمت مال و فرزند منصرف باشد و با زبان بگوید، «اللهم اغفرلی» این چه خواستی است؟ در واقع باید موانع استجابت دعا را رفع کنیم که این امر با قصد حقیقی برای دعا که مستلزم توجه و انقطاع به جناب حق است به دست می آید.
رئیس دستگاه قضا افزود: در برخی دعاها از جمله دعای کمیل می خوانیم «اللهم اغفرلی الذنوب التی تحبس الدعا» بنابراین باید یکی از مهمترین دعاهای ما، دعا برای آمادگی در حضور حق تعالی باشد، زیرا برخی امور مانع روح و نفس آدمی از حضور در محضر حق تعالی و حال دعا می شود که باید از خدا بخواهیم حال ما را حال دعا قرار دهد.
آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه عمل به رضای الهی، چشم انسان را به عظمت و جلال الهی باز می کند، چنانکه در حیث قدسی وارد است «افتح عین قلبه و سمعه حتی یسمع بقلبه و ینظر بقلبه الی جلالی و عظمتی» تأکید کرد: باید از هر فرصتی برای باز کردن راه به سمت حق تعالی حتی در میان مشغله های روزمره استفاده کنیم که بهترین دعا، دعا برای فراهم شدن همین شرایط است و بهترین ایام برای این دعا نیز همین روزها و شب هاست.
رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرا رسیدن سالروز فاجعه منا، یاد و خاطره مهاجران الی الله را گرامی داشت و با تسلیت به خانواده های قربانیان این حادثه که به شکل مظلومانه ای به شهادت رسیدند، تصریح کرد: وضعیتی که پدید آمد نشان داد که حاکمان سعودی لیاقت اداره مشاهد مشرفه و صیانت از جان و اموال مسلمین را ندارند و باید چاره ای اندیشید.
آیت الله آملی لاریجانی با ابراز تأسف از محروم شدن هموطنان از فیوضات حج امسال، اظهار کرد: شیوه ای که سعودی ها و حکام فاسد و جنایتکار سعودی در موضوع حج در پیش گرفتند بسیار خاص بود. آنها علاوه بر اینکه امروز با حمایت و تجهیز تروریست ها، مستقیم به یمن و بمباران مردم بی دفاع این کشور ورود کردند و همچنین با هدف قرار دادن مراکز فرهنگی، بیمارستان ها و مساجد، در گوشه ای از جهان، آتش به پا کرده اند که اقدام آنان مصداق بارز جنایت جنگی است، وظیفه اصلی خود را که صیانت از حجاج و مدیریت امور حج است، نتوانسته اند به درستی انجام دهند.
رئیس قوه قضاییه در ادامه با انتقاد از رفتار دو گانه نسبت به سعودی ها از سوی مجامع جهانی خاطرنشان کرد: این اتفاق در هر کشوری رخ می داد، رسانه های کشورهای سلطه تا سال ها سر و صدا می کردند اما به دلیل تبعیت سعودی ها از چنین دولت هایی، قضیه را مسکوت گذاشتند و این موضوعی است که امروز باید به طور جدی به آن پرداخته شود.
آیت الله آملی لاریجانی با تأکید بر اینکه حق حجاج گرامی ما که به معنای حقیقی کلمه شهید شده اند نباید فراموش شود و قوه قضاییه نیز در حدی که به آن مربوط است پیگیر خواهد بود، از دولت و به ویژه وزارت امور خارجه خواست که همچنان پیگیر این موضوع باشند تا سعودی ها و حامیانشان نتوانند روی این جنایت بزرگ سرپوش بگذارند و بازماندگان قربانیان این حادثه نیز احساس نکنند که پناهی برای بیان مظلومیت خود ندارند. رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع واگذاری املاک شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: قوه قضاییه در این سال ها نشان داده که در برخورد با مفاسد به هیچ وجه کوتاه نخواهند آمد و این موضوع ربطی به جناح ها و جریان های سیاسی نیز نداشته و ما با افراد متخلف از هر جناحی بدون ملاحظه برخورد کرده ایم.
آیت الله آملی لاریجانی با تأکید بر اینکه فساد مقوله ای است که جناح نمی شناسد، خاطرنشان کرد، بارها گفته ایم که هیچ کس از هیچ جناحی توقع تخفیف در مقوله فساد از قوه قضاییه را نداشته باشد. وظیفه شرعی و قانونی ماست که فساد چه در شهرداری یا دولت باشد و یا حتی در خود قوه قضاییه با آن برخورد کنیم؛ چنان که برخی می دانند برخوردهایی که با فساد در داخل قوه قضاییه هم انجام می شود اگر اشد از برخورد در جاهای دیگر نباشد، کمتر نیست.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه برخی در این موضوعات تابع احساسات می شوند و به ما می‌گویند چرا برخوردتان تند و سریع نیست، افزود: ما راه خود را عوض نخواهیم کرد زیرا برخورد قوه‌قضاییه باید قانونی، متین و درست باشد. بر همین مبنا کلیه مسئولان قضایی موظف اند بی طرفی خود را در بحث مبارزه با فساد حفظ کنند، زیرا رسیدگی در قوه قضاییه باید عادلانه و مطابق موازین و بی‌طرفانه باشد. آیت الله آملی لاریجانی گفت: در موضوع شهرداری تهران نیز سازمان بازرسی کل کشور علی القاعده وظایفی دارد و مشغول رسیدگی است. شهردار محترم تهران نیز هم در گذشته و هم در روزهای اخیر مطرح کرده اند که از پیگیری های قانونی استقبال می کنند و البته ما هم توقعی غیر از این نداریم؛ هرچند استقبال هم نکنند ما پیگیری های قانونی خود را انجام خواهیم داد.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به زاویه دیگری از این موضوع که آن را در مورد «حقوق های نجومی» نیز صادق می خواند، تصریح کرد: آنچه در موضوع اخیر و بحث حقوق های نجومی مشابهت داشت، موج سواری عده ای در داخل و خارج از کشور برای دستیابی به مقاصدی دیگر بود. آیت الله آملی لاریجانی افزود: موضوع حقوق های نجومی که عده ای با سوء استفاده از محمل های نادرست قانونی، حقوق های کلان دریافت می کردند، بسیار بد بود و قطعاً قوه قضاییه نیز پیگیر این موضوع هست، چه آنکه سوء استفاده عظیمی که در جهت تخریب اعتماد مردم صورت گرفت و هنوز هم ادامه دارد، قابل چشم پوشی نیست.
رئیس قوه قضاییه یادآور شد: ضد انقلاب خارجی با سوار شدن بر این موج، مدام می خواهد القا کند که همه در جمهوری اسلامی فاسد و دزد هستند و متأسفانه عده ای نیز در کشور آب به آسیاب آنها می ریزند که این هیچ توجیهی ندارد.
آیت الله آملی لاریجانی با طرح این پرسش که مگر رسیدگی های سازمان بازرسی کل کشور و معرفی افراد به دادگاه لزوما تابع انتشار اسامی افراد است، تأکید کرد: سازمان بازرسی کل کشور از مدتها قبل این موضوع را پیگیری می کرده است؛ این چه معنا دارد که اسامی افرادی که سازمان بازرسی درباره آنها استعلام کرده، منتشر شود.
رئیس دستگاه قضا گفت: درست است که رسانه ها در اصلاح وضع موجود نقش مهمی دارند اما این نقش را نباید به قیمت بازی با حیثیت و آبروی افراد ایفا کنند. آیت الله آملی لاریجانی با رد هر گونه برخورد دو گانه دستگاه قضایی در موضوع حقوق های نجومی و پرونده شهرداری تهران اظهار کرد: در آنجا هم گفتیم حتی اگر کسانی سوءاستفاده کرده اند، رسانه ها حق انتشار اسامی را ندارند.
رئیس قوه قضاییه در همین راستا با اشاره به عملکرد رسانه ملی در دوران برگزاری دادگاه های مربوط به متهمان فتنه ۸۸ تصریح کرد: در آن زمان هم با اینکه رسانه ملی مقاومت می کرد اما با قاطعیت گفتیم که حق انتشار تصویر و اسامی متهمان را ندارید.
آیت الله آملی لاریجانی با تأکید بر اینکه به هیچ عنوان پیش از قطعی شدن حکم در محاکم و نه صرفا نزد اشخاص، نباید اسم افراد منتشر شود، تصریح کرد: به دادستان تهران نیز عرض کرده ام که باید با رسانه هایی که از این چارچوب تخلف می کنند از هر جناحی که باشند برخورد شود.
رئیس دستگاه قضا با جمع بندی این بخش از سخنان خود بار دیگر تأکید کرد: مشی کلی قوه قضاییه برخورد با فساد در هر جا و از سوی هر شخصی است و توقع مقاومت از سوی برخی مسئولان را در این موضوع نداریم و از سوی دیگر موج سواری عده ای برای سیاسی کردن ماجرا به ویژه سوءاستفاده در مباحث انتخاباتی را تحمل نمی کنیم.
آیت الله آملی لاریجانی افزود: برخی از روزنامه ها نوشته بودند، کار قالیباف برای انتخابات ۹۶ تمام است. من در حال حاضر کاری ندارم که ایشان چه برنامه‌ای دارند و یا دارای چه صلاحیت‌هایی هستند و این وظیفه دستگاه های دیگری است اما چنین مطلبی نشان می دهد که برخی رسانه ها مقاصد دیگری دارند؛ لذا به همه آنان توصیه می کنیم که به شفافیت کمک کنند، ولی نه به قیمت آبروی افراد بر اساس ظن و گمان‌های خارج از چارچوب‌های قانونی.
رئیس قوه قضاییه همچنین با انتقاد شدید از برخی روزنامه ها که به دولت توهین می کنند، اظهار کرد: برای برخی از این روزنامه ها پرونده تشکیل شده و دادسرا و دادگاه نیز باید بی طرفانه عمل کنند. به دادستان محترم هم تذکر داده ایم که دادسراها و دادگاه ها در این نوع اتهامات سریع و بی طرفانه اقدام کنند.
آیت الله آملی لاریجانی بار دیگر درباره پرونده شهرداری تهران با اشاره به ابلاغ مأموریت به دادستان کل کشور تصریح کرد: در این ابلاغ تأکید شده که به دو مطلب رسیدگی شود؛ یکی رسیدگی به اصل موضوع و اینکه چه کسانی متخلفند و بحث بازگشت اموال عمومی به بیت المال و دیگری برخورد با کسانی که می خواهند موج سواری کنند و متأسفانه نمی دانند که با این کار خود چه آسیبی به امنیت ملی می زنند. رئیس قوه قضاییه ابراز امیدوار کرد، با بررسی های سازمان بازرسی و دادستان کل کشور این موضوع به نتیجه برسد و مردم نیز در جریان آن قرار گیرند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0