منو

سرنوشت زمین های چهار هزار خانواده تهرانی در شهر جدید پردیس دست چه کسی است؟

به وسیله جمع بسیاری از شهروندان تهرانی که در سال های گذشته و به امید خانه دار شدن، بعضاً تنها سرمایه زندگی خود را قانونی در شهر جدید پردیس زمین خریده اند، اطلاعاتی به دست «تابناک» رسید که نشان می دهد شرکت توسعه عمران شهرجدید پردیس با طرح برخی ادعاها، مالکیت آنها بر زمین های ثبتی را سلب و بدون تعین تکلیفِ سرمایه مالکین، جلوی نقل و انتقال زمین ها را گرفته است. «تابناک» ضمن انتشار جزئیات این اطلاعات، آمادگی دارد، در ادامه به منظور شفاف شدن موضوع توضیحات مسئولین شرکت عمران پردیس را منتشر کند.
به گزارش «تابناک» بر اساس گزارش های به دست آمده در سال های گذشته میان شرکت توسعه عمران شهر جدید پردیس واقع در شهرستان دماوند استان تهران و مالکین زمین های ثبتی فاز ۶ این شهر اختلافات حقوقی رخ داد که در نهایت منجر به سلب مالکیت صاحبان و ممانعت از نقل و انتقال زمین ها توسط شرکت مذکور شد.
در این رابطه و بر اساس گزارش مالکین آمده است: زمینهای فوق در سال ۱۳۷۱ طبق رأی کمسیون ماده ۱۲ زمین شهری موات (زمینی که قابل کشت نیست و مانعی برای ساخت و ساز ندارد) اعلام و در سال ۱۳۷۲سند اراضی به نام دولت منتقل شد، ولی با شکایت مالکین سابق در مراجع قضایی در سال ۱۳۸۳ و۱۳۸۴ مراجع قضایی حکم به ابطال موات بودن زمین ها دادند.
بعد از این حکم دادگاه، سند اراضی مذکور طبق رأی دادنامه ۱۱۶۹ شعبه ۳۹ دادگاه حقوقی تهران و رأی دادنامه ۸۳۱ شعبه سوم دادگاه تجدید نظر استان تهران به نام مالکین بازگشت و آنها نیز پس از اعاده مالکیت خود، اقدام به فروش اراضی به دیگر خریداران کردند و در این مدت از طرف سازمان ثبت شهر پردیس صدها سند تک برگ برای خریداران صادر شد.
در ادامه این گزارش اشاره شده است: این روند نقل و انتقال از مالکین گذشته به خریداران جدید که همگی و بر اساس اسناد صادره از سوی سازمان ثبت، زمین های مسکونی را برای ساخت خانه خریدند، در اوایل سال ۱۳۹۴ و با یک نامه شرکت توسعه عمران به سازمان ثبت پردیس متوقف شد. در این نامه، شرکت توسعه عمران پردیس مدعی شد، اراضی معامله شده در سال ۱۳۷۴ ملی اعلام و در سال ۱۳۸۵ طی صورت یک جلسه به شرکت عمران واگذار شده است. بر همین اساس این شرکت ثبت سند اراضی به نام خود به عنوان نماینده دولت را مطرح و موافقت مقامات قضایی را جلب می کند.
در همین درابطه یکی از مالکین که نامش نزد «تابناک» محرمانه باقی خواهد ماند، گفت: در سال های اخیر، بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران و پس از اخذ استعلام های لازم از ادارات مربوطه از جمله وزارت کشاورزی با فروش هست و نیست خود و با امید ساختن خانه ای برای خود و خانواده، اقدام به خرید زمینی در فاز ۶ شهر جدید پردیس کردم و پس از طی تشریفات، سند تک برگ آن زمین را از اداره ثبت اسناد و املاک گرفتم.
این شهروند تهرانی در ادامه اضافه کرد: در سال ۱۳۹۴ با مراجعه به دفتر ثبت اسناد پردیس با کمال تعجب مطلع شدم، شرکت توسعه عمران طی نامه ای دستور توقف خدمات ثبتی به خریداران را داده و اسناد مالکیت ما را بر اساس توان دولتی که دارد باطل کرده است.
یکی دیگر از خریداران زمین در این منطقه به «تابناک» گفت: صدور اسناد تک برگ از سوی سازمان ثبت اسناد برای ما با استعلام از اداره جهاد کشاورزی شهرستان و شهرداری پردیس صورت گرفت و هنگام خرید سازمان ثبت زمین ها را به عنوان زمین شهری و قابل ساخت برای ما سند زد.
از سویی نیز ما خریداران با اعتماد به اسناد رسمی ادارات و سازمان های دولتی اقدام به خرید این زمین ها کردیم و اکثر ما برای خرید، همه دار و ندار خود را فروختیم. اگر این زمین ها مشکلی داشت، چرا اداره جهاد کشاورزی، اداره ثبت اسناد، شهرداری پردیس و… به عنوان نهادهای دولتی در آن زمان مجوز این نقل و انتقال و ثبت را دادند؟
این مالک مالباخته در پایان ضمن تأکید بر اینکه مسئولین دولتی در حالی با تکیه بر غیرمسکونی و دولتی بودن زمین ها بنا دارند، زمین های ما را از دست ما خارج کنند که شرکت توسعه عمران مالک جدید زمین ها خواهد شد و قطعاً با مجوزهای بعدی که مبنی بر غیرقابل کشت بودن زمین ها به راحتی خواهد گرفت، در این منطقه ساخت و ساز خواهد کرد. ضمن آنکه اکنون تکلیف سرمایه ای که ما در جریان سال های گذشته زمین خریدیم، مشخص نیست و به معنای کلمه ما قربانی برنامه ریزی های غلط و هدفمند خواهیم شد.
در این باره یکی دیگر از مالکین زمین های فاز ۶ شهر جدید پردیس گفت: بیشتر کسانی که در این منطقه زمین خریدند از نظر توان مالی در شرایط خوبی نیستند و بعضاً همه سرمایه زندگی خود را در آن زمین ها سرمایه گذاری کردند. آن موقع که ما این زمین ها را خریدیم، همه به ما گفتند که در آینده نزدیک و در جریان توسعه شهر پردیس برای شما مجوز ساخت و ساز فراهم خواهد شد، ولی الان حتی امکان فروش و انتقال زمین را هم به ما نمی دهند.
این مالک ادامه داد: ما در جریان اعتراضات و پیگیری ها حتی تا دفتر ریاست جمهوری هم رفته ایم و همه مسئولین به رغم اینکه حق را به ما می دهند، اقدام مشخصی برای آزادسازی زمین های ما نمی کنند. واقعیت این است که یکسری آدم توانمند و قلدر برای به زمین های ما طمع کرده اند و می خواهند به هر قیمتی شده، هست و نیست ما را از چنگ ما درآورند.

بنا بر آنچه رفت، «تابناک» ضمن اعلام آمادگی مبنی بر انتشار توضیحات شرکت توسعه عمران شهر پردیس این سئوالات را مطرح می کند که:
۱- چرا دولت در ابتدا با موات اعلام کردن، زمین ها را از مالکیت صاحبان اصلی درآورد و با یک شکایت به آنها بازگرداند؟
۲-اگر زمین ها قابل کشت نبود و ساخت و ساز در آن مجوز نداشت، چرا ادارات دولتی منطقه از جمله سازمان ثبت اقدام به صدور اسناد تک برگ شهری کردند و با این کار هزاران خانواده را به امید خانه دار شدن یا حداقل سرمایه گذاری بلند مدت قربانی احتمالاً اشتباه خود کردند؟
۳-شرکت توسعه عمران شهر پردیس ـ که مدعی است به دلیل مسکونی نبودن زمین های مذکور و فرایند نهایی پیگیری های قضایی نماینده دولت و صاحب قانونی زمین ها خواهد شد ـ آیا برنامه ای جز ساخت و ساز در این زمین ها را دارد؟
۴-وضعیت سرمایه هزاران شهروندی که با این اقدام، هست و نیست خود را کامل از دست می دهند، چه می شود؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0