منو

شسیش

وزیر دادگستری با بیان اینکه حقوق‌های نجومی روان اجتماع را به هم می‌ریزد، گفت: بخش زیادی از مردم ‌درآمد یک، دو و سه میلیون تومانی دارند.

به گزارش تسنیم حجت‌الاسلام‌ والمسلمین مصطفی پورمحمدی عصر امروز در جلسه شورای اداری استان لرستان اظهار داشت: اگر سرمایه‌گذار کشت و صنعت باانگیزه کار می‌کند و جوانان استان لرستان در این مکان زیر آفتاب سوزان فعالیت می‌کنند به این دلیل است که روی گشاده مسئولان استان و سینه فراخ شما را در مشکل‌گشایی دیده‌اند.

وی افزود: اگر کشت و صنعت هزار و ۳۰۰ هکتاری  که ۱۲ سال خوابیده و سوله‌های آن ویران و مخازن انبارهای غله  و سوله‌های آن هیچ استفاده‌ای نداشته است امروز ۴۲ هزار تن گندم و جو در آن  نگهداری می‌شود، اگر امروز یک زمین پست و بی‌حاصل در قالب ۱۷۰ هکتار زیر باغ میوه رفته، بخش بزرگی از سوله‌ها بازسازی‌شده و گوسفند و گوساله گوشتی آنجا پرورش داده می‌شود، جذب نیروی انسانی فراوان و سرمایه‌گذاری با بیش از ۱۵۰ میلیارد  تومان انجام‌شده پیام‌های جالبی است.

وی بیان کرد: از مجموعه کشت و صنعت که بازدید کردیم ۱۰ هکتار گلخانه تمام‌شیشه‌ای با جدیدترین تکنولوژی که در هلند انجام می‌شود و  سرمایه‌گذار هلندی با تکنولوژی خودش با مشارکت ایرانی طرح ایجاد می‌کند و محصولش را به  کشورهای خارجی پیش‌فروش کرده است.

پورمحمدی تصریح کرد: در همه دشت‌های استان لرستان نیز می‌توان از این اقدامات انجام داد و در گردشگری نیز از این ظرفیت‌ها استفاده کرد.

وی با تذکر “باید همت کنیم و کشور را بسازیم” خاطرنشان کرد: اگر تاکنون  مقاومت اقتصادی کرده‌ایم حالا باید اقتصاد مقاومتی داشته باشیم، در مقابل تحریم مقاومت اقتصادی کردیم و تحریم  را شکست دادیم ولی الآن باید اقتصاد  مقاومتی داشته باشیم تا به قله‌های مطلوب خود برسیم.

وزیر دادگستری گفت: ما از ناهمواری‌ها عبور کرده‌ایم و حالا باید در جاده سرعت برویم و در اینجا اقتصاد مقاومتی تعیین‌کننده است و همه باید با این نگاه حرکت کنیم.

وی با اشاره به اینکه منابع ما محدود است اظهار داشت: اگر منابع نیز  محدود نبود کل منابع دولت کم است که باید دو کار انجام دهیم که یکی از این کارها صرفه‌جویی است.

پورمحمدی افزود: حجم هزینه جاری بالاست و الآن ۸۶ درصد  بودجه صرف هزینه‌های جاری می‌شود که اگر در سال ۱۰ تا ۱۵ درصد بودجه  تأمین نشود غیر از هزینه جاری بودجه‌ای نداریم که باید تا جایی که می‌توانیم در هزینه‌ها خیلی دقت کنیم.

وی عنوان کرد: نکته دوم جذب سرمایه‌گذاران است که جذب سرمایه امید، انگیزه و ایجاد جذابیت می‌خواهد؛ چهارشنبه هفته گذشته مجلس  دو الی سه مصوبه بزرگ به‌نفع  توسعه و تولید کشور مصوب کرد و پذیرفت که بخش بزرگی از بدهی بانکی را دولت بپردازد و بدهی شرکت‌های دولتی را به بانک مرکزی بدهیم.

وزیر دادگستری ابراز کرد: نتیجه این بحث مهم این می‌شود قدرت  تسهیلات‌دهی بانک‌ها بسیار بالا می‌رود، قدرت ضمانت و کارگزاری بانک‌ها برای جذب سرمایه خارجی نیز بالا می‌رود؛ کل بودجه عمرانی امسال ۴۰ هزار میلیارد است که با توجه به برآوردی که شده بیشتر از ۲۴ هزار  میلیارد نمی‌توانیم بپردازیم.

وی تصریح کرد: این نویدی به مدیران استان است که در سال ۹۵، ۴۶۰ هزار میلیارد تومان بانک‌ها تسهیلات می‌دهند که متعهد شدند بیش از نصف آن برای  تولید باشد که ما انتظار بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد داریم؛ این‌ها گام‌های بلند است که باید فعال کنیم و با فعالیت آن‌ها می‌توانیم انتظارات اجتماعی را به‌جا بیاوریم.

پورمحمدی در راستای مبارزه با فساد بحث جدی است خاطرنشان کرد: از ابتدای دولت انگیزه زیادی برای مبارزه با فساد وجود داشته که خرسندیم جلوی فسادهای متوسط به بالا را باقدرت گرفتیم و ایستاده‌ایم.

وی گفت: خوشبختانه در دو الی سه سال اخیر پرونده‌های فساد بزرگ را در کشور نداشته‌ایم، مردم ما با  فسادهای بزرگ روبه‌رو نیستند بلکه ما با این فسادهای بزرگ روبه‌رو هستیم که باید دست این‌ها را قطع و موانع توسعه کشور را برطرف کنیم.

وزیر دادگستری اظهار داشت: مردم با فسادهای کوچک روبه‌رو هستند که مربوط به فسادهای اداری و مدیران است که باید این را نیز مدیریت و کنترل کنیم.

وی افزود: انتظار دولت از همه  شما مدیران و رؤسای دستگاه‌ها این است که نسبت به کنترل بی‌انضباطی، بی‌قانونی، تبعیض و رشوه و فساد جدی‌تر باشیم و حساسیت به خرج بدهیم.

پورمحمدی در بحث حقوق‌های نجومی عنوان کرد: حقوق‌های نجومی که الآن مطرح است ۵۰، ۶۰ میلیون تومان است و پرونده فساد اقتصادی حدود ۲ هزار میلیارد تومان است که ۵۰، ۶۰ میلیون عددی نیست ولی به این نجومی گفته می‌شود که روان اجتماع را به هم می‌ریزد چون بخش بزرگی از ملت ما درآمد یک، دو و سه میلیون تومان دارند که ۱۰، ۲۰ میلیون را می‌فهمند.

وی اظهار کرد: عدد فسادی که مطرح می‌کنیم برای نظم‌دهی به کلان اقتصاد ملی است که جلوی فسادهای بزرگ  را می‌گیریم اما جامعه فساد ۲۰، ۳۰ میلیونی را می‌فهمد و نسبت به آن حساس است که باید درمان و با آن برخورد کنیم.

وزیر دادگستری تصریح کرد: مدیران استان و کسانی که در بخش‌های بازرسی، دستگاه قضا و تعزیرات کار می‌کنند باید نسبت به این مسائل حساس باشند.

وی با بیان اینکه چرا نباید شخصیت انسان در مراجعات اداری رعایت شود خاطرنشان کرد: امیدوارم منشور حقوق شهروندی توسط رئیس‌جمهور در روزهای آینده منتشر شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *