منو

وعده پلیس برای ساماندهی خلافی خودرو

ماجرای ناهماهنگ بین سایت‌های پلیس راهور با دفاتر پلیس+۱۰ ادامه دارد؛ سایت‌هایی که پلیس راهور برای اعلام میزان جرایم تخلفات رانندگی به شهروندان معرفی کرده هماهنگ نیستند.
میزان جریمه‌ای که دفاتر پلیس+۱۰در برگه خلافی اعلام می‌کنند به‌روزتر است، در نتیجه شهروندان ناچار می‌شوند به جای استفاده از خدمات رایگان اینترنتی، زحمت سفرهای درون شهری را به جان خریده و با پرداخت ۳هزار و ۸۰۰تومان پرینت تخلفات احتمالی خود را دریافت کنند، بماند که درصورتی که خلافی متقاضی بیشتر از ۳برگ باشد به ازای هر برگ اضافه ۳۰۰تومان دریافت می‌شود.

برخی شهروندان در تماس با همشهری با انتقاد از ناهمخوانی بین سایت‌های پلیس راهور، از اینکه باوجود پرداخت مبلغ جریمه‌ رانندگی، این پرداختی‌ها چند روز بعد در سامانه پلیس راهور ثبت می‌شود نیز گله دارند.

رئیس پلیس راهور در پاسخ به پرسش همشهری درباره علت به روز بودن پلیس‌+۱۰ نسبت به سایر سامانه‌های ثبت تخلفات می‌گوید: «زیرساخت‌های ارتباطی و مخابراتی دفاتر پلیس‌+۱۰ از گذشته قوی‌تر بوده و ارتباط بهتری برقرار کرده‌اند. البته اکنون سایر سامانه‌ها ازجمله شماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰یا سایت راهور ۱۲۰تأخیر زیادی ندارد، مگر اینکه مشکلی برای برخی شهروندان که جرایم خود را پرداخت کرده‌اند از طریق سامانه بانک یا پلیس ایجاد شود که جزو موارد استثناست و با مراجعه شهروندان مشکل حل می‌شود.»

سردار تقی مهری با اعلام اینکه هم‌اکنون زمان لازم برای اعلام پرداخت جرایم تخلفات رانندگی به ۱۲تا ۱۶ساعت و به‌صورت میانگین به ۲۴ساعت کاهش پیدا کرده، می‌گوید: «در هر صورت این موضوع مهمی است و ما سعی می‌کنیم زمان را تا حدی که ممکن است کوتاه‌تر کنیم.»

وی با بیان اینکه در گذشته اطلاعات تخلفات رانندگان به‌صورت ماهانه ثبت می‌شد، می‌گوید:‌ «افراد فقط از طریق درگاه بانک ملی می‌توانستند قبوض جریمه رانندگی را پرداخت کنند، ولی هم‌اکنون ۱۷بانک با پلیس ارتباط برقرار کرده تا مردم به راحتی بتوانند قبوض جریمه رانندگی را بپردازند. تا ۲‌ماه پیش حدود یک هفته زمان صرف می‌شد تا پیامک پرداخت جریمه برای رانندگان متخلف ارسال شود.‌ براین اساس ضمن برگزاری جلسات مشترک با مسئولان مربوطه و بانک‌ها، به‌ویژه ملی این زمان به ۲۴ساعت کاهش یافت. افرادی که جریمه تخلف رانندگی خود را پرداخت کنند طی۲۴ساعت در سامانه اجراییات پلیس ثبت و اعمال می‌شود.»

تأخیر در ثبت جرایم
سردار مهری با تأیید اینکه ممکن است هنوز تعدادی برگ جریمه داشته باشیم که جریمه شده باشند اما زمان آن به‌صورت آنلاین در سامانه پلیس نیامده باشد، می‌گوید: «با ابزارهایی که در اختیار داریم در مدت ۸تا ۱۲ساعت و حداکثر ۲۴ساعت در هر مقر نیروی انتظامی به‌صورت مکانیزه قبض جریمه صادر می‌شود. اطلاعات با سامانه پلیس تبادل ‌و ارتباط به‌صورت آنلاین و مستقیم بین پلیس و مکان‌هایی که دفاتر پلیس+۱۰مستقر است، برقرار می‌شود؛ از این طریق افراد می‌توانند پرینت تخلفات خود را بگیرند. البته از طریق پیامک هموطنان می‌توانند اطلاعات لازم در مورد تخلفات رانندگی خود را دریافت کنند یا از طریق ارسال کد ۱۷رقمی کارت خودرو(VIN) به شماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰در کمتر از یک دقیقه پیامک مربوط به میزان تخلفات رانندگی خود را دریافت کنند.»

به گفته او شهروندان برای دریافت اطلاعات جزئی‌تر از تخلفات رانندگی مانند تاریخ، زمان و مکان باید به دفاتر پلیس+۱۰یا سایت www.rahvar120.ir مراجعه کنند.

وعده رئیس پلیس تهران برای همخوانی سامانه‌های پلیس در صدور برگه خلافی در حالی است که سرهنگ احمد کرمی‌اسد، رئیس مرکز اجراییات پلیس راهور تیر‌ماه امسال درباره تطبیق نداشتن خلافی صادره در مراکز پلیس+۱۰و محتویات سایت پلیس به همشهری گفته بود: «همانطور که قبلا نیز اعلام‌شده محتویات سایت استعلام تخلفات رانندگی آفلاین است. اطلاعاتی که در برگه خلافی دفاتر پلیس +۱۰ ارائه می‌شود به‌روزتر است.چند روز طول می‌کشد تا فایل جرایم و اعمال قانون در سامانه ثبت شود. در برخی مواقع بین ثبت جریمه و اعمال قانون تا ثبت آن در این سامانه چند روزی فاصله ایجاد می‌شود که علت آن بروز مشکلات فنی در سامانه ثبت جرایم است و در واقع محتویات این سامانه به روز نیست.»

مردم چه می‌گویند؟
تماس‌ها و پیام‌های شهروندان با همشهری درباره این موضوع را می‌شود چنین خلاصه کرد: «در حالی سایت راهور۱۲۰وپیامک ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰برای اعلام میزان خلافی به روز نیستند که برگه خلافی با اطلاعات جدید‌تر در دفاتر پلیس+ ۱۰با دریافت ۳هزار و ۸۰۰تومان صادر می‌شود. علت به روز بودن اطلاعات دفاتر پلیس+۱۰هم این است که مردم مجبور به پرداخت این مبالغ در دفاتری شوند که احتمالا مسئولان آنها بازنشستگان پلیس و نیروی انتظامی هستند.این دفاتر بابت هر ردیف خلافی قابل اعتراض هم ۲۶۰تومان دریافت می‌کنند.»

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0