منو

شورای نگهبان اصلاحیه بودجه ۹۵ را رد می‌کند

رئیس هیات مدیره دیدبان شفافیت و عدالت با اشاره به اصلاحیه بودجه مجلس، گفت: بدهکار کردن دولت جمهوری اسلامی ایران به دولت روسیه برای اولین بار پس از انقلاب در مجلس تصویب می‌شود که این یک فاجعه است. احمد توکلی در گفت‌وگویی با اشاره تصویب اصلاحیه بودجه در مجلس، اظهارداشت: در مدت ۱۰ دقیقه با تصویب مجلس، پیشنهادی در مجلس به تصویب رسید که براساس آن دولت جمهوری اسلامی ایران ۵ میلیارد دلار به روسیه بدهکار می‌شود. وی افزود: این مصوبه، فاینانس نیست زیرا در فاینانس، وام بابت یک پروژه خاص دریافت و در دوره مشخصی بازپرداخت می‌شود ولی با این مصوبه مجلس، دولت بدهکار یک دولت خارجی می‌‌شود. این نماینده سابق مجلس تصریح کرد: این برای اولین بار است که بدون درخواست دولت، رئیس کمیسیون (برنامه و بودجه) دست به کار غریبی زد و با طرح این پیشنهاد، برای اولین بار پس از انقلاب، دولت جمهوری اسلامی ایران را می‌خواهند به دولت روسیه بدهکار کنند و این خود فاجعه دیگری است. توکلی تاکید کرد: درباره این مصوبه مجلس بعدا موضع‌گیری خواهم کرد.

* انتظار می‌رود شورای نگهبان اصلاحیه بودجه را رد کند

این نماینده مجلس نهم درخصوص تبصره ۳۵ اصلاحیه بودجه سال جاری که به دولت اجازه تسعیر دارایی‌های ارزی بانک مرکزی را می‌دهد، گفت: این کار با توجه به قانون «نحوه محاسبه و اعمال تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» دولت نمی‌تواند چنین درآمدی را شناسایی کند. وی ادامه داد: شورای نگهبان بارها به مجلس نامه نوشته و تاکید کرده که مجلس نمی‌تواند در حین تدوین و تصویب بودجه‌های سالیانه قوانین دائمی را نقض و یا قانون‌گذاری کند،بنابراین انتظار می‌رود به طور طبیعی شورای نگهبان اصلاحیه بودجه سال ۹۵ را رد کند. توکلی تصریح کرد: در روزهای آینده درباره مصوبه مجلس برای تسعیر دارایی‌های ارزی نامه‌ای به شورای نگهبان ارسال می‌کنم.
بر اساس این گزارش به موجب مصوبه مجلس در قالب اصلاحیه بودجه سال ۹۵، به دولت اجازه داده شده است با رعایت سقف مقرر در تبصره ۳ قانون بودجه سال ۱۳۹۵ کل‌کشور تا مبلغ ۵ میلیارد دلار وام از روسیه برای طرح‌های تملک‌دارایی‌های سرمایه‌ای با شرایط ذیل اخذ کند:
۱. وام دریافتی صرفاً برای طرح‌های تملک‌دارایی‌های سرمایه‌ای امور زیربنایی و تولیدی پیوست شماره یک قانون بودجه کل‌کشور با اولویت انرژی‌های نو، هسته‌ای، نیرو، راه‌آهن، بزرگراه‌ها، سدها، شبکه‌های آبیاری و طرح‌های انتقال آب اختصاص می‌یابد.
۲. طرح‌های موضوع بند یک با پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.
۳. نحوه اعمال حساب وام دریافتی، تعیین مدت بازپرداخت و میزان سهم ساخت داخلی و سایر شرایط وام به پیشنهاد مشترک وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازمان برنامه و بودجه کشور به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *