منو

راز مسکوت ماندن پرونده تحقیق و تفحص از بنیاد شهید؛ باج یا فشار سیاسی؟

از بیستم خرداد سال ۹۲ تا امروز که به روایت تقویم سوم شهریور ماه سال ۹۵ را نشان می‌دهد، روزشمار یکی از پرحاشیه ترین پرونده‌های تحقیق و تفحصی مجلس است، روزشماری که هنوز به نقطه پایان نرسیده تا مشخص شود بالاخره در بنیاد شهید دوران دولت احمدی نژاد چه گذشته است. به گزارش خبرآنلاین، از روزی که این تحقیق و تفحص در سال ۹۲ کلید خورد تا روزی که حسن خجسته در قامت رئیس کمیته پس از کنایه‌های رئیس مجلس مبنی بر نامعلوم ماندن نتیجه پیگیری‌ها، مجبور به برگزاری نشست خبری شد، روزهایی در مجلس نهم تا مجلس دهم سپری گشته اما هیچ کدام به نام «روز قرائت گزارش تحقیق و تفحص از بنیاد شهید در مجلس» ثبت نشده اند.

*تحقیق و تفحص از کجا آغاز شد؟

فقدان شفافیت جریان مالی در مراکز تحت پوشش بنیاد مانند بیمارستان خاتم، مسدود کردن پرونده ایثارگران،تصمیم‌های خلاف قانون زریبافان به عنوان رئیس بنیاد، ، بی‌عدالتی در نظام پرداخت ایثارگران برداشت خلاف قانون از حساب‌های ایثارگران، فروش ساختمان‌های متعلق به بنیاد و شفاف نبودن شیوه هزینه آنها، مشکلاتی بودند که دست به دست هم دادند تا مجلس ردای تحقیق و تفحص را بر دوش چند تن از نمایندگانش قرار دهد و آنها را ملزم به پیگیری این مشکلات کند. مجلس نهم کارش را در این زمینه شروع کرد و همه چشم انتظار گزارش نهایی کمیته تحقیق و تفحص بودند. اما روزها گذشت و هر بار به بهانه‌ای این گزارش برای قرائت در صحن علنی مجلس به دست هیئت رئیسه نرسید.

*سکوت دنباله دار کمیسیون اجتماعی در برابر تحقیق و تفحص از بنیاد شهید

از سال ۹۲ تا سال ۹۴، هیچ روزنه امیدی برابر قرائت تحقیق و تفحص گشوده نشد و به سکوت گذشت تا سرانجام در سال ۹۴ که خجسته به دلیل تصویب نشدن گزارش در کمیسیون اجتماعی زبان به گلایه گشود. او در نطق خود که گویی حکم اتمام حجت با کمیسیون اجتماعی داشت، گفت:« چرا باید تعلل کنیم و به نحوی حرکت کنیم که از بیرون بگویند قدرت مجلس چه شد؟! آیا اتفاقات بیمه دی و سازمان اقتصادی کوثر و صرافی بانک دی که صدها میلیارد تومان از آن برگردانده شد، مستندات ندارد و حب و بغض است؟ آیا دست سلطانِ شکر در شرکت اقتصادی سبحان مستندات ندارد؟ فشارهای سنگین سیاسی و تطمیع و تهدیدها را تحمل کردیم و امروز مردم انتظار قرائت گزارش را دارند؛ چرا گزارش قرائت نمی‌شود؟» گلایه او هم چندان راهگشا نبود و تغییر در نظر کمیسیون اجتماعی ایجاد نکرد.» خجسته که از کمیسیون اجتماعی مجلس نهم ناامید شده بود، گزارش تحقیق و تفحص را به امید قرائت شدن به هیئت رئیسه مجلس سپرد، اما نه نطق گلایه امیز «او» و نه واگذاری گزارش به هیئت رئیسه مجلس، گره از کار تحقیق و تفحص بنیاد شهید باز نکرد. این دست روی دست گذاشتن کمیسیون، موجب شد تا اعضای کمیته تحقیق و تفحص در سکوتی مبهم فرو بروند. در حالیکه در آن سوی میدان اهالی بنیاد شهید از جمله مسعود زریبافان رئیس سابق بنیاد شهید که در سیبل مرکزی انتقادات قرار داشت، زبان به سخن گشود و هرازگاهی طعنه‌ای به گزارش تحقیق و تفحص می‌زد.

زیبافان در آخرین اظهارت جنجالی خود در خردادماه سال جاری گفته بود:«متاسفانه یا خوشبختانه، تهیه کنندگان گزارش نتوانستند نظر کمیسیون اجتماعی را برای تصویب گزارششان جلب کنند. اینکه شما نتوانستید کمیسیون اجتماعی را برای تصویب گزارشتان متقاعد کنید، اشکال از من است؟ اینکه می‌گویید فشارهای سیاسی مخوف نگذاشتند، آیا این توهین به نماینده‌های مجلس نیست؟»

*کنایه توأم با گلایه رئیس مجلس به تفحص کنندگان

مجلس نهم تمام شد و همه منتظر مانده بودند که ببینید با شروع مجلس دهم آیا گره از کار تحقیق و تفحص بنیاد شهیده گشوده می‌شود یا خیر؟ هر چند بسیاری گمان می‌کردند صحبت‌های حاشیه ساز زیبافان مبنی بر اینکه تخلفی در دوره مدیریت او در بنیاد شهید روی نداده است، عاملی برای واکنش نمایندگان پیگیر تحقیق و تفحص شود، اما اینگونه نشد. اعضای کمیته همچنان به سکوت خود ادامه دادند تا شاید دست برتری وارد میدان شده و موانع پیشروی قرائت شدن گزارش را بردارد.

علی لاریجانی، رئیس مجلس آن دست برتری بود که با کنایه زدن به فعالیت کمیسیون اجتماعی مجلس نهم در مورد تحقیق و تفحص، موجب درخشش نور امید در چشمان منتظران قرائت گزارش بنیاد شهید شد. در ۳۱ مرداد ماه بود که رئیس مجلس در دیدار با اعضای فراکسیون شاهد گفت:« تحقیق و تفحص-از بنیاد شهید-در مجلس قبل با چند صد میلیون خرج انجام شد و بعد رفت در کمیسیون ماند و اصلا متوجه نشدیم چه شد. »این جملات کوتاه کافی بود تا سرانجام نافرجام تحقیق و تفحص از بنیاد شهید بار دیگر مورد توجه قرار بگیرد. موضوع تا جایی پیش رفت که محمود صادقی نماینده اصلاح طلب مجلس دهم نیز در نطق میان دستور خود در روز چهارشنبه-۳ شهریور- طعنه‌ای به تطمیع شدن نمایندگان پیگیر این پرونده زد و گفت:« وقتی نهادهای نظارتی که خود مسئول مبارزه با فسادند آلوده به فساد هستند، وقتی کسانی که مسئول پیگیری تحقیق و تفحص از بنیاد شهید هستند، باج گرفته‌اند و تطمیع شده‌اند نباید نتیجه‌ای جز فساد ساختاری که اینک به آن مبتلا شده‌ایم انتظار داشته باشیم. اما همزمان با قرائت این نطق در مجلس، یک نشست خبری نیز در حاشیه صحن علنی مجلس با طعم بنیاد شهید در حال برگزاری بود. گویی طعنه و کنایه رئیس مجلس مثمر ثمر واقع شد تا خجسته رئیس کمیته تحقیق و تفحص از بنیاد شهید، بعد مدتی سکوت خود را شکسته برای شفاف سازی دست به اقدام بزند. او در صحبت‌هایش به تلاش برخی برای متوقف کردن تحقیق و تفحص اشاره کرد و همچنین در رابطه با هزینه چند صد میلیونی برای به حاصل نشستن این تفحص گفت: ۴۵ نفر برای تحقیق و تفحص کار کرده اند. ۳۰۰ الی ۴۰۰ میلیون تومان پولی نیست که برای تحقیق و تفحص هزینه کرده ایم، در عوض صدها میلیارد تومان به بیت المال بازگشته است.» خجسته در میان کلامش گریزی هم آن سوی میدان نبرد تحقیق و تفحص یعنی زیبافان زد. او در این رابطه معتقد است:« انصاف قضیه این است که زریبافان رئیس سابق بنیاد شهید هیچ مورد خاصی نداشته و مدیران میانی و اقتصادی مورد داشته اند؛ البته انتقاد ما این است که اگر ایشان مدیریت قوی و کارآمدی اعمال می کرد و نظارت می شد، این مفاسد اتفاق نمی افتاد.» «بسیاری از اموالی که غارت شده بود برگرداندیم و در روزهای آینده بخش دیگری از متخلفان دستگیر خواهند شد.» این جملات بخشی از سخنان امید بخش خجسته بود که بعد از مدت‌ها سکوت بیان شد. شاید تشری از بالای مجلس نیاز بود تا بخشی از فعالیت‌های تحقیق و تفحص شفاف شود و امید داشت که این گزارش با برخورد کامل متخلفان به نقطه پایان برسد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0