منو

قیمت وام مسکن ترمز برید‏

با عبور دوباره قیمت وام مسکن از مرز ۱۰۰ هزار تومان، نرخ بهره این اوراق از مرز ۲۴درصد فراتر رفت. در شرایطی که ظرف ۲ هفته گذشته بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و بانک مسکن سکوت کرده و به روند فزاینده قیمت وام مسکن واکنشی نشان نداده‌اند. مدیرعامل فرابورس ازبررسی طرحی در ستادتدابیر ویژه اقتصادی خبر داده که براساس آن فروش وام مسکن همه بانک‌ها آزاد شود. به گزارش همشهری، قیمت اوراق تسهیلات مسکن یا همان وام مسکن در مبادلات دیروز فرابورس در ۹سررسید مختلف بار دیگر از مرز ۱۰۰هزار تومان عبور کرد، بقیه سررسیدها هم بین ۹۶تا ۱۰۰هزار تومان خریدو فروش شدند، اکنون قیمت ارزان‌ترین برگه اوراق تسهیلات مسکن ۹۶هزار تومان است. به این ترتیب در پایان مبادلات دیروز نرخ بهره مؤثر این اوراق از مرز ۲۴درصد و نرخ بهره واقعی آن (با توجه به مهلت ۱۲ساله بازپرداخت وام) از مرز ۳۵درصد عبور کرد. براساس اطلاعات آماری هرچه تقاضا برای خرید این اوراق افزایش یابد قیمت این اوراق هم افزایش می‌یابد، اما درشرایطی که تنها عرضه‌کننده این اوراق، بانک مسکن است، هم نرخ بهره ۱۷.۵درصدی وام مسکن و هم مقدار عرضه آن، در انحصار این بانک است و بانک‌های دیگر اجازه فروش وام مسکن را ندارند. به‌دلیل برابر بودن تراز منابع و مصارف بانک مسکن انتشار و عرضه بیشتر اوراق تسهیلات مسکن برای این بانک فراهم نیست. کارشناسان می‌گویند درصورت عرضه وام مسکن از سوی بانک‌های دیگر هم با ایجاد رقابت نرخ سود این اوراق کاهش می‌یابد و هم مقدار عرضه وام مسکن بیشتر می‌شود اما بانک مرکزی هنوز مجوزی برای این کار به بانک‌های دیگر نداده است. اعمال سیاست‌های دولتی برای تحریک تقاضا دلیل اصلی افزایش تقاضا و افزایش قیمت وام مسکن است. نکته دوم اینجاست که هر چقدر قیمت این اوراق افزایش یابد، هزینه تأمین مالی وام برای خرید یک خانه افزایش می‌یابد. نرخ بهره مؤثر این اوراق زمانی که قیمت این اوراق ۷۰هزار تومان باشد، ۲۱درصد و در محدوده ۶۰هزار تومان ۲۰درصد است. به این ترتیب متقاضیان وام مسکن باید توجه کنند که قیمت وام مسکن با درنظر گرفتن نرخ بهره ۱۵درصدی سپرده‌های بانکی و کاهش تورم تا محدوده ۹درصد بیشتر از ۶۰هزار تومان نمی‌ارزد زیرا باید در طول یک دوره ۱۲ساله ۳۵درصد سود به‌حساب بانک مسکن واریز کنند. این افزایش نرخ به این دلیل است که هر متقاضی برای خرید یک وام ۱۰۰میلیون تومانی باید ۲۰میلیون تومان با نرخ بهره امروز با درنظر گرفتن نرخ و بهره پول امروز پرداخت کند به همین دلیل اگرچه تفاوت حاصل از این نرخ سود ۱۷.۵تا ۳۵درصدی به‌حساب بانک واریز نمی‌شود اما نرخ بهره یا هزینه پول و همچنین تورم نرخ بهره ۳۵درصدی را به خریدار وام مسکن تحمیل می‌کند.

عرضه ۱۰۰۰میلیارد تومان اوراق رهنی
امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران در گفت‌وگو با همشهری از عرضه ۱۰۰۰میلیارد تومان اوراق رهنی جدید از سوی بانک مسکن در شهریور‌ماه خبر داد و اعلام کرد: قرار است در شهریور‌ماه بانک مسکن ۱۰۰۰میلیارد تومان اوراق رهنی مسکن منتشر و در فرابورس عرضه کند که این کار می‌تواند قدرت وام‌دهی بانک مسکن را بیشتر کند.
او با بیان اینکه با انتشار اوراق رهنی مسکن در بازار وام‌های مسکن تعادل ایجاد می‌شود، گفت: ما از افزایش قیمت و همچنین نرخ بهره وام مسکن دفاع نمی‌کنیم اما فرابورس در این زمینه تصمیم‌گیرنده نیست و این موضوع باید در شورای پول و اعتبار تصویب شود. مدیرعامل فرابورس ایران همچنین از تصویب طرحی در ستاد ویژه تدابیر اقتصادی دولت خبر داد که براساس آن فروش وام مسکن از سوی بانک‌های دیگر نیز آزاد خواهد شد و گفت: به‌تازگی طرحی در ستاد ویژه تدابیر اقتصادی که بانک مرکزی هم عضو آن است تصویب شده که قرار است براساس آن مجوز عرضه و فروش وام مسکن از سوی این بانک‌ها نیز فراهم شود و در این زمینه از فرابورس هم نظرخواهی شده است.

از او پرسیدیم که این طرح چه زمانی به تصویب خواهد رسید؟ او توضیح داد: اطلاعی از نتایج بررسی ندارم اما این موضوع هم‌اکنون در حال بررسی است اما در هر صورت این یک طرح بلندمدت است. از هامونی پرسیدیم آیا متقاضیان در کوتاه‌مدت در انتظار کاهش قیمت وام مسکن باشند یا خیر؟ او توضیح داد: با توجه به عرضه اوراق رهنی در شهریور‌ماه به‌نظر می‌رسد بازار در این زمان به تعادل برسد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0