منو

مناطق آزاد موجب تضعیف اقتصاد ملی می شود‏

گفتگوی ویژه خبری شبکه دو با موضوع مناطق آزاد پخش شد. در این گفتگو، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مناطق آزاد با مدل فعلی موجب تضعیف اقتصاد ملی و کاهش درآمد عمومی دولت شده است. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، رحیم زارع با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما افزود: باید نگاه توسعه ملی،‌اجرایی و نگاه تقنینی را همزمان با هم داشته باشیم تا بتوانیم درآینده دور مناطق آزاد را توسعه دهیم. حجت الاسلام و المسلمین عبدالحمید خدری دبیر کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه گفت: از آنجا که لایحه دولت در باره افزایش تعداد مناطق آزاد با برنامه پنجم توسعه مخالفتی ندارد در نتیجه نیازی به رأی دو سوم نمایندگان مجلس شورای اسلامی ندارد.

مناطق آزاد موجب تضعیف اقتصاد ملی می شود

در ادامه زارع عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به تبصره یک ماده ۱۱۷ قانون برنامه پنجم توسعه که مقرر می دارد هر گونه معافیت و یا تخفیف مالیاتی و حقوق ورودی در طول دوره برنامه پنجم توسعه ممنوع است بنابراین لایحه دولت درباره افزایش تعداد مناطق آزاد نیاز به دو سوم آرای نمایندگان مجلس دارد. وی افزود: طبق آئین نامه داخلی مجلس هم اصلاح برنامه های توسعه به دو سوم آرا نیاز دارد و با توجه به اینکه برنامه پنجم توسعه برای امسال هم تمدید شده بنابراین نیاز به دو سوم آرای نمایندگان مجلس است. زارع با بیان اینکه از سال ۸۹ تا سال ۹۳ حدود ۷۲۶ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد انجام شده است، گفت: با توجه به اینکه هر سال واردات در این مناطق، ۳ میلیارد دلار است، این سرمایه گذاری یک چهارم این واردات و ۸ دهم یکسال صادارت ماست.

مناطق آزاد موجب تضعیف اقتصاد ملی می شود

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی هم باحضور در این برنامه افزود: میانگین سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد در هر سال ۱۴۰ میلیون دلار است یعنی در هر منطقه آزاد ۲۰ میلیون دلار که این رقم یک ‌صد و پنجاهم قاچاق در مناطق آزاد است. زارع گفت : به جای تأسیس مناطق جدید و افزایش بار مالی باید مشکلات مناطق آزاد فعلی را رفع کنیم. وی افزود: اکنون ۷ منطقه آزاد داریم و باید از ظرفیت فعلی استفاده کنیم. در ادامه حامدعلی مبارکی مدیر عامل منطقه آزاد چابهار در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به اینکه مناطق آزاد در کشورمان در مرزها ایجاد می شود گفت:‌ هدف کلی ایجاد این مناطق، فقرزدایی، تسهیل در تولید،‌ توسعه صادرات،‌ فناوری و انتقال آن و ایجاد منابع مالی است. وی افزود: مناطق آزاد، کار آزمایشی را انجام می دهند و ما باید نتیجه آن را به عنوان کار خوب و مثمر ثمر به سرزمین اصلی تعمیم بدهیم امّا به علت نبود زیر ساخت ها این کار در عمل به صورت کامل انجام نشد. مبارکی با بیان اینکه سهم مناطق آزاد از قاچاق ۳ میلیارد دلار است گفت: مناطق آزاد شفاف ترین عملکرد را در دولت یازدهم داشته است. در ادامه حجت الاسلام خدری با بیان اینکه شاخصه اصلی مناطق آزاد ،‌تجارت جهانی است گفت: نباید در مورد این مناطق، سیاه نمایی کنیم و نباید برای حل مسئله، صورت مسئله را پاک کنیم بلکه مناطق آزاد اگر مشکلاتی دارد باید آن را حل کرد. زارع هم با بیان اینکه ۲/۵ درصد صادرات کل کشور در ۷ منطقه آزاد تجاری صنعتی ما انجام می شود گفت: ابتدا باید مشکلات فعلی این مناطق را برطرف سپس مناطق جدید آزاد را تأسیس کنیم. در ادامه دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ارتباط تلفنی با این برنامه در پاسخ به این پرسش که آیا وزارت اطلاعات مخالف لایحه افزایش مناطق آزاد است گفت: وزارت اطلاعات به عنوان یک حوزه کارشناسی به کمیسیون دعوت شده بود و کسانی از دولت و مرکز پژوهش های مجلس هم دعوت شده بودند. سیدحسن حسینی شاهرودی افزود: نبود توسعه کمی و کیفی مناطق،بهبود نیافتن وضعیت اقشار دارای معافیت در آن مناطق، تسهیل واردات کالاهای لوکس و قاچاق آن به کشور، نبود رقابت و نبود شفافیت در اطلاعات از معایب و مشکلات فعلی مناطق آزاد است . در ادامه خدری گفت: مناطق جدید آزاد باید با رویکرد جدید و بدون معایب و مشکلات مناطق آزاد قبلی ایجاد شود. در ادامه حسینی گفت: باید ابتدا فرهنگسازی و ساز و کار لازم در مناطق ویژه ایجاد شود سپس این مناطق را افزایش دهیم. وی با بیان اینکه با تأسیس مناطق جدید آزاد فساد گسترش می یابد، افزود: تقریباً همه نهادهایی که در جلسه کمیسیون حضور داشتند از جمله نهاد های نظامی،‌ امنیتی و مرکز پژوهش های مجلس، مخالف توسعه مناطق آزاد بودند .حسینی گفت: از ۹ هزار و ۵۸۰ شرکت ثبت شده در کیش ، ۲۸۴۱ شرکت فقط در یک آدرس ثبت شده است و این نشان دهنده نبود شفافیت در مناطق آزاد است. حجت الاسلام خدری دبیر کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی هم گفت: دستگاه های نظارتی باید نظارت لازم را انجام دهند تا شرکت های صوری ایجاد نشود و در صورت ایجاد با آن برخورد شود. وی افزود: با رویکرد جدید ایجاد مناطق آزاد موجب توسعه آن مناطق و به تبع آن موجب توسعه ایران می شود. خدری اضافه کرد: ماکو امسال ۲۰۰ میلیارد تومان درآمد داشت که برای زیرساخت های این شهر هزینه می شود در حالی که کل بودجه استان آذربایجان ۲۲۰ میلیارد تومان بوده است. زارع هم گفت: در آمد ۲۰۰ میلیارد تومانی ماکو یا از واردات و یا از فروش زمین است و ناشی از ارزش افزوده منطقه آزاد تازه تأسیس شده نیست.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0