منو

توکلی 4

احمد توکلی، رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت از عموم مردم در خصوص جذب کمک های مالی برای سمن دیده بان شفافیت و عدالت طلب استمداد کرد.
وی در بخشی از نامه خود با رد همه گیر شدن این پدیده شوم در کشور می نویسد: گرچه این حکم کلی مانند اغلب احکام صادره در محاورات روزانه مبالغه آمیز است اما برآورد اهل فن این است که فساد هرچند کم و بیش مربوط به همه کشورهاست.
سپس توکلی به سیستمی شدن فساد اشاره کرد و علت آنرا سه عامل مهم دانست:
۱- گرفتار شدن دستگاه های نظارتی از جمله مجلس: توکلی در این زمینه به منفعت طلبی برخی از اشخاص در بررسی لوایح، طرح ها و پیشنهادهای نمایندگان مجلس اشاره نمود که به نوبه خود به فساد سیستمی دامن می زند.
۲- تبدیل مفسدان از معلول به علت: با فراهم شدن چنین بستری برای مفسدان این امکان بوجود می آید که اصلاح ساختارها و روش ها با مقاومت و دسیسه های آنان روبرو شده و به نتیجه مطلوب خود نرسد.
۳- کارگزاران: توکلی در این نامه کارگزاران را به مروجین فساد- همزیست با مفسد و مأیوس شدگان از مبارزه با فساد دسته بندی کرد و اذعان داشت: در این میان گروه کمی از افراد هستند که به مبارزه وفادارند و هزینه آنرا نیز می پردازند.
رئیس هیأت مدیره دیده بان شفافیت و عدالت این عوامل را خطری بزرگ برای مشروعیت اعتقادی نظام دانست و افزود: تقریباً می توان گفت هرفسادی با شکستن چند حکم قانونی به دست سیاستمداران، مدیران و یا کارمندان امکان پذیر می گردد.
وی در ادامه مقوله فساد را علت ضعف در بهره وری و سرمایه گذاری در تولید دانست و به آثار مخرب آن اشاره کرد.
در این میان توکلی به دو راهکار مهم مبارزه بافساد(راهکارهایی که کشورهای موفق در مبارزه با فساد به آن اهتمام ورزیدند و از آن نتیجه خوبی هم گرفتند) اشاره کرد که از این قرارند:
۱- مبارزه با فساد در سطح حکومت: تشکیل یک نهاد زیر نظر بالاترین مقام کشور به طوری که از هر خط قرمزی در این زمینه عبور کرده و در مبارزه با آن دوست و آشنا نشناسد.
۲- مبارزه با فساد در سطح مردم: تشکیل سازمان مردم نهاد با موضوع مبارزه برای شفافیت، حاکمیت قانون و قانون پذیری با تکیه بر حمایت افکار عمومی.
در این نامه احمد توکلی اختیارات سمن ها در قانون جدید آیین دادرسی کیفری را فراتر از قبل دانست و خاطرنشان کرد: این سمن ها در اجرای اینگونه مقررات دارای اختیارات زیادی می باشند؛ از جمله اعلام جرم در موضوعات مرتبط.
توکلی اعتماد مردم را سرمایه اصلی و پایه و اساس سازمانهای مردم نهاد دانست و اشاره کرد: اگر اعضای تشکیل دهنده سمن از افراد معتمد مردم باشند می توانند واسطه خوبی بین مردم و حکومت بوده و با کمترین هزینه به بهترین دستاوردها برسند.
وی در پایان از تمام هموطنان درخواست کرد تا در این مجاهدت(مبارزه با فساد) به نحوه های مختلف و از جمله کمک های مالی به سمن مشارکت داشته باشند.
شما می توانید کمک های مالی خود را به هر میزان و برای هر دوره به صورت همت عالی به شماره حساب ۰۱۱۰۷۳۶۹۶۷۰۰۱ نزد بانک ملی ایران و یا به شماره شبای IR4101700 00 000 110736967001 به نام موسسه دیده بان شفافیت و عدالت واریز نمایید.

برای دریافت اصل نامه کلیک کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0