منو

هر کس پاک باشد و اهل مبارزه با فساد، بفرماید به سازمان «داد»

همایش مدیران و اعضای هیأت مرکزی استانهای سمن دیده بان شفافیت و عدالت با موضوع “بررسی راهکارها و علل و عوامل بروز فساد روز ” پنجشنبه گذشته با حضور هیأت امنا، مدیران سمن و مدیران و اعضای هیآت های استانی سمن در محل مجتمع معلم برگزار شد. به گزارش روابط عمومی سمن، در این همایش ابتدا به اقدامات انجام شده در طول چندماه فعالیت این سازمان مردم نهاد اشاره شد. سادات نژاد مدیرعامل و عضو هیات مدیره ضمن اشاره به فعالیت های اصلی سمن گفت: پس از طی شدن مراحل ثبت قانونی توسط مراجع ذیربط ،فعالیت سمن به طور رسمی آغاز شد و ما تمرکز خود را بر سه بخش اصلی بنا نهادیم. وی اولین و اصلی ترین بخش را بررسی گزارش های مردمی نام برد و گفت: در این بخش به موضوعاتی درخصوص تخلف های احتمالی صورت پذیرفته در دستگاه های دولتی و حاکمیتی پرداخته می شود. تعداد نسبتاً قابل توجهی گزارش در سطوح مختلف برای ما ارسال شده که ارتباط ما را در بعضی بخش ها با دستگاه های نظارتی مستمر کرده است. اقدامات بازدارنده بخش دوم فعالیت های سمن می باشد که سادات نژاد آنرا اینطور تعریف می کند: در این بخش برخی از اقداماتی که ممکن است در آینده برای کشور و مردم زیان آور باشد و اعمال آن اقدامات موجب ضرور و زیان می شود بررسی می گردد. وی بحث قراردادهای نفتی را نمونه ای از اینگونه اقدامات دانست. مدیرعامل سازمان مردم نهاد دیده بان شفافیت و عدالت بخش سوم فعالیت سمن را موضوع پژوهش دانست و گفت: موضوعات پژوهشی گستره و تنوع بسیار زیادی دارد. ما در این مدت تمرکز خود را بر روی موضوع رانت و انحصار در حوزه های مختلف حاکمیتی قرار دادیم و به نتایج خوبی هم دست یافتیم.سادات نژاد پس از آن به جلسه ای که در ماه گذشته با موضوع دعوت از همکاران داوطلب ترتیب داده شد اشاره کرد (برای دسترسی به خبر جلسه همکاری داوطلبانه اینجا کلیک کنید) و گفت: برای عضویت در این بخش تقاضاهای زیادی داشتیم . بیشتر افراد عضو هم در سطح تحصیلی فوق لیسانس و دکترا می باشند بنابراین ما توانستیم با ارائه فرم کارگروه های تخصصی سمن از آنها برای شرکت در این کارگروه ها (در حوزه تخصصی خود) دعوت به عمل بیاوریم. مدیرعامل دیده بان شفایت و عدالت در پایان سخنان خود به فعالیتهای آتی بخش ارتباطات و روابط عمومی سمن اشاره کرد که سمن در حال برنامه ریزی بر روی این بخش می باشد.

فساد تهدید اصلی برای نظام است

سخنران بعدی احمد توکلی رئیس هیات مدیره سازمان مردم نهاد دیده بان شفافیت بود و سخن خود را با این جمله همیشگی آغاز کرد ؛ کودتا، تجاوز نظامی و انقلاب مخملی موجب سرنگونی جمهوری اسلامی نمی شود ولی فساد،اگر با آن مبارزه نکنیم، نظام را سرنگون خواهد کرد و گفت: ما باید حافظ آبروی اسلام، جمهوری اسلامی، شهدا و مبارزینی باشیم که در برقراری این حکومت نقش داشتند. توکلی مبارزه با فساد را مجاهدتی مقدس خواند و به این جمله امام اشاره کرد که : اگر جمهوری اسلامی شکست بخورد، اسلام ۵۰۰ سال به عقب رانده می شود. چرایی تشکیل سمن عنوان دیگر سخنرانی توکلی در این جلسه بود وی در ادامه به همراهی و استقبال عده زیادی از شخصیت های سیاسی جناح های مختلف به جهت برپایی این سازمان مردم نهاد اشاره و تأکید کرد: نوع جناح سیاسی، نوع مذهب و… در این حرکت راهی ندارد و هرکس که پاک باشد و حاضر باشد برای مبارزه با ناپاکی قدم بردارد ما دست او را برای همکاری می فشاریم. پس از آن توکلی بر غیرسیاسی بودن این حرکت اذعان داشت و گفت: اینکار دارای دو وجه اعتقادی و اقتضایی می باشد. وجه اعتقادی که روشن است و همان طور که از نامش پیداست بیانگر این است که در این مبارزه باید اعتقاد راسخ داشت و وجه اقتضایی بدین معنی است که اگر این حرکت متهم به فعالیت سیاسی شود نمی توان هیچ گونه افشاگری انجام داد زیرا فاسدان هر جناح خود را در زیر لوای پرچمدار آن جناح پنهان می کنند و خود را موجه جلوه می دهند. پس هم دین و هم اقتضای عقلی حکم می کند که ما اصولاً کار سیاسی انجام ندهیم. اما توکلی آثار این حرکت را سیاسی خواند و نفع آنرا برای مردم، نظام جمهوری اسلامی و تمامیت ایران دانست. توکلی در بخش دیگر سخنانش به سیستمی شدن فساد و درگیر شدن دستگاه های مبارزه با فساد با این پدیده شوم شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0