منو

139307271507515253875804

محمدرضا راه‌چمنی نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی(دور دوم تا پنجم)، دبیرکل فعلی حزب وحدت و همکاری ملی و رئیس سازمان بهزیستی در دولت اصلاحات، کسی است که نامش در بین شخصیتهای سیاسی کشور با تحزب گره خورده است. او که کار سیاسی و حزبی‌اش در دوران اصلاحات با حزب همبستگی به اوج رسید در دولت حجت الاسلام روحانی حزب وحدت و همکاری ملی را با کمک برخی هم‌حزبی‌هایش با شعار اعتدال تشکیل داد. خبرگزاری تسنیم به بهانه تشکیل مجلس دهم و نقشه‌ راه و عملکرد اصلاح‌طلبان در مجلس دهم، به گفت‌وگوی مشروح با او پرداخته تا نظرش را پیرامون اولویتهای اصلاح‌طلبان در این مجلس و عملکرد فراکسیون امید در این مدست که در برخی موارد بحث‌برانگیز شده، بداند. آنچه در ذیل می‌آید مشروح گفت‌وگوی تسنیم با محمد رضا راه چمنی است.

 

جلوگیری از رانت‌خواری از جمله اولویتهای فراکسیون امید

راه‌چمنی در ابتدای گفت‌وگوی خود درباره اولویتهای فراکسیون امید و اصلاح‌طلبان در مجلس دهم، گفت: ترکیب مجلس دهم ترکیب یکدستی نیست بلکه از حداقل سه طیف تشکیل شده است؛ طیف اصولگرایان، طیف اصلاح‌طلبان و طیف مستقلین. اصلاح‌طلبها نیز تعداد قابل توجهی نماینده و فراکسیونی قوی با محوریت دکتر عارف دارند. نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همه نمایندگان شعاری که در جریان انتخابات مطرح کردند بهبود معیشت مردم بود، اظهار کرد: اولویت اول کشور بحث رونق اقتصادی است. طبیعتاً فراکسیون اصلاح‌طلبان باید برای رونق اقتصادی، افزایش اشتغال و کارآفرینی برنامه‌ریزی کند و بتواند وضعیت مردم را بهبود ببخشد و وضعیت معیشتی مردم را حتماً مورد توجه قرار دهند. طرحهایی که می‌توان با آن اشتغال را افزایش داد و از تولید حمایت کرد و زندگی مردم را بهبود بخشید، ارائه و  تصویب شود.

 

یک توصیه به اصلاح‌طلبان مجلس: دولت روحانی اگر اشتباه کرد؛ تذکر دهید

دبیرکل حزب وحدت و همکاری ملی با بیان اینکه فراکسیون امید باید برای اجرایی‌شدن برجام به دولت کمک کند تا برجام بطور کامل اجرایی شود، خاطرنشان کرد: فراکسیون امید ضمن اینکه از دولت روحانی حمایت می‌کند، باید به دولت روحانی اگر اشتباهی انجام می‌دهد تذکر دهد و دولت را نقد کند. راه‌چمنی با اشاره به برنامه ششم توسعه و تصویب آن در این مجلس، تأکید کرد: فراکسیون باید برای برنامه ششم توسعه حضور فعال داشته باشد. مواد قانونی‌ به تصویب برسانند که وضعیت اقتصادی را رونق می‌بخشد و در چارچوب سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری ابلاغ فرمودند زندگی مردم را بهبود ببخشند. وی با بیان اینکه بحث آسیبهای اجتماعی یکی از بحثهای جدی است که باید فراکسیون به آن ورود کند، تصریح کرد: با تصویب برخی قوانین و اجرایی‌کردن طرحهایی به پیشگیری از آسیبهای اجتماعی کمک کنند و به ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی و توانمندسازی آنها بپردازند. راه‌چمنی افزود: اصلاح‌طلبان از کارشناسان مختلف دعوت کنند و با تهیه طرحهایی، آنها را به دستگاههای مختلف دهند و یا با تصویب قوانین، مشکلات دستگاه‌های اجرایی در بحث آسیبهای اجتماعی را حل کنند. نماینده ادوار مجلس با بیان اینکه وظیفه دیگر نمایندگان نظارت بر اجرای قوانین است، خاطرنشان کرد: باید بر قوانینی که در مجلس تصویب شده و یا تصویب می‌شود نظارت کنند تا خوب اجرا شود. در زمینه مبارزه با فساد و رانت‌خواریها ورود جدی کنند و اگر رانتی وجود دارد از طریق وضع قوانین و اصلاح قوانینی که موجب رانت می‌شود مانع از سوء استفاده برخی افراد شوند. دبیرکل حزب وحدت و همکاری ملی با اشاره به اینکه فراکسیون باید در زمینه وحدت و انسجام ملی وارد عمل شود، تصریح کرد: باید تلاش کنند فضای همدلی و همکاری را در مجلس بوجود بیاورند و با همکاری دولت به حل مشکلات مردم و بهبود زندگی مردم کمک کنند. «امید» شعار اصلاح‌طلبان بود و اگر در جامعه ایجاد نشاط و امید کنند و آرامش و نشاط در جامعه و بین جوانان بوجود بیاید، انگیزه آنها را در خدمت به مردم و دفاع از جمهوری اسلامی بالا می‌برد. صاحب امتیاز روزنامه اسرار با بیان اینکه اصلاح‌طلبان باید شعارهایی که در جریان انتخابات دادند محقق کنند، گفت: باید چه از طریق توصیه و تذکر به دستگاههای اجرایی و اصلاح قوانین در این راستا تلاش کنند. به اقشار محروم جامعه توجه کنند و همانطور که حضرت امام فرمودند «این پابرهنه‌ها ولی نعمت ما هستند» در سیاستگذاریها و اصلاح قوانین به  زندگی اقشار محروم جامعه توجه کنند تا اوضاع‌شان بدتر نشود بلکه زندگی‌شان بهبود یابد.

جای خالی نادران و توکلی در مجلس/«امیدی‌»ها حزبی نیستند و فکر می‌کنند باید خودشان تصمیم بگیرند

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت‌وگوی مشروح خود با تسنیم، درباره ادعای برخی اصلاح‌طلبان مبنی بر عهدشکنی برخی اعضای فراکسیون امید در انتخابات هیئت رئیسه و کمیسیونها اظهار کرد: روحیه تحزب در کشور ما مانند سایر کشورها جا نیفتاده است. اعضای لیست امید چون نیروی حزبی نبودند و در این لیست قرار گرفتند، احساس می‌کنند خودشان باید تصمیم بگیرند و این روحیه در بین نمایندگان مختلف وجود دارد. وی افزود: نقطه ضعف فراکسیون امید حزبی نبودن افراد است. نماینده احساس می‌کند خودش باید تصمیم بگیرد ولی اگر نیروی حزبی بود در چارچوب خطی مشی اصلاحات عمل می‌کرد. در شهرستانهایی که نامزد اصلاح‌طلبی وجود نداشت برخی افراد مستقل مورد حمایت لیست امید قرار گرفتند. مسلماً این افراد در برخی تصمیمات از فراکسیون تبعیت می‌کنند و ممکن است در برخی تصمیمات تبعیت نکنند. دبیرکل حزب اصلاح‌طلب وحدت و همکاری ملی با بیان اینکه نیروهای اصلاح‌طلب مجلس نتوانستند در این موضوع فعال عمل کنند، یکی از اشکالات این مجلس را وجود نمایندگان بی‌تجربه از دو طیف دانست و خاطرنشان کرد: نیروهای مجلس دهم قابل قیاس با نیروهای مجلس نهم یا مجلس پنجم که من در آن حضور داشتم نیستند. ممکن است در بحث قوانین هم به‌دلیل کم ‌تجربگی این اتفاق بیفتد و نتوانند قوانین پخته‌ای وضع کنند. نماینده ادوار مجلس با تصریح بر اینکه در بحثهای اقتصادی کسی نمی‌تواند جای احمد توکلی و الیاس نادران در مجلس نهم و یا دکتر سبحانی در مجلس پنجم را بگیرد، متذکر شد: از لحاظ سیاسی نیز نیروهای این دوره مجلس قابل قیاس با دوره‌های قبل مانند دوره پنجم نیستند. نیروهای کنونی انسانهای خوبی هستند اما به‌دلیل کم‌تجربگی، باید با کار نمایندگی آشنا شوند و تعداد کسانی که در این مجلس با کار نمایندگی آشنایی دارند محدوداند. وی افزود: هیئت رئیسه فراکسیون امید نیز نتوانست به خوبی در انتخابات هیئت رئیسه برنامه‌ریزی کند و می‌توانست بهتر از این عمل کند و نیروها را سازماندهی کند. نتوانستند عملیات خوبی انجام دهند و شاید برای سالهای بعد که با مسائل مجلس آشنا شدند بتوانند کارهای بهتری انجام دهند.

 

 دولت با متخلفین فیشهای حقوقی برخورد و آنها  را برکنار کند/ قطعاً به دولت روحانی نقد وارد است

محمدرضا راه‌چمنی در ادامه این گفت‌وگو درباره کارنامه دولت روحانی در سه سال گذشته اذعان کرد: دولت روحانی اقدامات خوبی از جمله حل معضل پرونده هسته‌ای انجام داد. سالها بود که این مسئله بصورت معضل درآمده بود و تیم مذاکره کننده در چارچوب سیاستها و تدابیر مقام معظم رهبری توانستند این مسئله را حل کنند و برجام اتفاق بیفتد. وی افزود: فضای مسمومی که در دنیا بر علیه جمهوری اسلامی ایجاد شده بود که به دنبال سلاح هسته‌ای است، تغییر یافت. بخش قابل توجهی از تحریمها حل شد. در گذشته کالاها را باید از چند دست واسطه می‌خریدیم و نمی‌توانستیم نفت بفروشیم. فروش و استخراج نفت به ارقام خوبی رسیده و تا پایان دولت روحانی می‌تواند به رقم قبل از تحریمها برسد. رئیس سازمان بهزیستی در دولت اصلاحات با بیان اینکه بحث کاهش تورم قدرت خرید را بالا می‌برد و دولت اقدمات خوبی را تاکنون انجام داده است، اظهار کرد: فضای داخلی کشور تا حد زیادی ثبات پیدا کرده و نسبت به قبل فرق کرده است. تحرکی در احزاب بوجود آمده و خانه احزاب شکل گرفته است و جلساتی با وزیر کشور برگزار می‌شود. وی افزود: در بعد اقتصادی دولت مصمم است اقتصاد مقاومتی را به اجرا دربیاورد تا تحرکی در بخش تولید بوجود بیاید. دولت روحانی در این مدت در مجموع عملکرد مناسبی داشته است اما هیچ دولتی خالی از نقد نیست و قطعاً به این دولت هم نقد وارد است. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب یکی از نقدها را مسئله فیشهای حقوقی دانست و خاطرنشان کرد: دولت باید با متخلفین فیشهای حقوقی برخورد و آنها را عزل کند. حتی اگر وزیری در این مسئله قصور کرده و باعث این اتفاقات شده باید با وی برخورد و حتی اگر لازم است برکنار شود تا دولت نشان دهد در این زمینه برخورد جدی می‌کند. راه‌چمنی با بیان اینکه در شرایط فعلی مردم ما وضعیت اقتصادی مناسبی ندارند، گفت: به‌ هیچ‌ وجه صحیح نیست که مدیران حقوقهای این چنینی دریافت کنند و مردم در مضیقه معیشتی باشند. دولت باید با هر مدیر یا وزیری که تخلف کرده است برخورد کند تا قاطعیت خودش را نشان دهد. قطعاً بدلیل این سهل‌انگاری به دولت نقد وارد است و دولت هم قبول دارد که اشتباه کرده است. دبیرکل حزب وحدت و همکاری ملی در پایان مصاحبه خاطرنشان کرد: اینها مسائلی بود که درباره عملکرد دولت روحانی به ذهنم می‌رسد اما برای بررسی بهتر عملکرد آن در زمان دیگری گفت‌وگو خواهیم کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0