منو

سرمایه گذاری برون مرزی خاوری در زمان مدیرعاملی بانک ملی!

 

رسانه ها از اختلاف محمودرضا خاوری مدیرعامل فراری بانک ملی با شریک ایرانی اش به نام سام میزراهی خبرداده اند. به گزارش خبرآنلاین، اختلاف این دو که ظاهرا بر سر یک پروژه بزرگ ساختمان سازی در کانادا است، پای هر دو را به دادگاه بازکرده است. انتشار این خبر اما افکار عمومی را در ایران نسبت به میزراهی کنجکاو کرده است؛ مردم از خود می پرسند این ایرانی کیست که حاضر شده با فردی مثل خاوری که به اتهام دست داشتن در یکی از مشهورترین تخلفات اقتصادی تاریخ ایران تحت تعقیب است، شراکت کند؟

سابقه شراکت خاوری ها و میزراهی طولانی است

نکته جالبی که از گزارش های منتشر شده درباره اختلافات خاوری ها، پدر و پسر، با میزراهی بدست می آید این است که سابقه شراکت آن ها به قبل از برملا شدن تخلف ۳ هزار میلیارد تومانی در ایران و فرار محمودرضا خاوری برمی گردد و این یعنی خاوری در همان زمان تصدی پست مدیرعاملی بانک ملی درگیر ساختمان سازی در کانادا بوده است! بنا بر گزارش بلومبرگ “در سال ۹۰ زمانی که خاوری به کانادا فرار کرد، میزراهی قصد داشته قرارداد و مراوده مالی با آن‌ها را به بهانه اینکه خاوری به دلیل مسدود شدن حسابش در کاناد دیگر سرمایه‌ای ندارد، بر هم بزند اما خانواده خاوری اعلام کرده‌اند که حساب‌هایشان باز است”.

میزراهی کیست؟

با این وجود از کنجکاوی ها درباره سام میزراهی کاسته نمی شود؛ مروری بر مصاحبه هایی که در فضای مجازی از سام میزراهی وجود دارد، نشان می دهد او تا سال ۸۹ تنها صاحب چند خشکشویی در شهرهای مختلف کانادا بوده است! جستجویی سریع نشان می دهد که یهودیان “میزراهی” یهودیان خاورمیانه، آسیای مرکزی و قفقاز، یهودیان میراهی گفته می شود. معمولاً این یهودیان در کشورهای دارای جمعیت اکثریت مسلمان زندگی می‌کردند. یهودیان ایرانی، عراقی، سوری، افغانی، بخارایی، کردی، گرچی و غیره جزو این گروه هستند. این خشکشوی ایرانی اما دو سال قبل توانست حق انحصاری ساخت و ساز در ضلع جنوبی “یانگ و بلور” را بدست آورد و در حال ساخت یک برج ۸۰ طبقه به نام “The One” در این منطقه است؛ برجیکه توسط آرشیتکت مشهور انگلیسی “نورمن فاستر” طراحی شده است. این پروژه سر و صدای زیادی ایجاد کرد چراکه به جای یک ساختمان ۱۱۴ ساله ساخته شود و به همین خاطر هم یک عضو شورای شهر تورنتو برای به ثبت رساندن آن به عنوان میراث تاریخی تلاش زیادی کرد ولی ناموفق ماند. این برج بعد از برج CN Tower”” بلندترین برج کانادا و احتمالا گرانترین برج کانادا خواهد بود. ارتفاع آن ۳۱۸ متر و با هزینه یک میلیارد دلاری ساخته خواهد شد. میزراهی در تشریح اینکه چطور صاحبان این ملک قدیمی را برای فروختن آن متقاعد کرده است، می گوید:” فرایند آن حدود ۱۱ ماه طول کشید. کار متفاوتی که من نسبت به بقیه انجام دادم این بود که فهمیدم در کنار جنبه مالی معامله، صاحبان ملک چه احساسی دارند و چه می خواهند. اینجا فقط پول مطرح نیست. چون شما با کسانی روبرو بودید که ۱۱۴ سال صاحب ملک بودند و به آن وابستگی عاطفی داشتند. باید این را درک می کردید. چندین بار با آنها ملاقات کردم. از دفتر کارم پیاده به آنجا می رفتم و در طبقه بالای ساختمان می نشستم و قهوه می نوشیدم. ما در باره گذشته، حال و آینده با همدیگر صحبت می کردیم. گاهی صحبت هایمان ارتباطی به ملک نداشت. ما در باره زندگی صحبت می کردیم. موضوعات شخصی. رابطه بین ما به یک رابطه دوستانه توام با اعتماد متقابل تبدیل شد. چنین رابطه یی نمی تواند ساختگی باشد. ما توانستیم به عنوان دوست در کنار همدیگر بنشینیم و کار را پیش ببریم”.آیا زمینه آشنایی و شراکت میزراهی با خاوری ها هم اینگونه شکل گرفته است؟! بعید به نظر می رسد.

میزراهی در پاسخ به این سؤال که بزرگترین نگرانی صاحبان این ملک ۱۱۴ ساله چه بود و چگونه این نگرانی را رفع کرد، می گوید:”بزرگترین نگرانی آنها چه بود؟ بزرگترین نگرانی آنها عاطفی بود. دوست داشتند همه چیز بسادگی و با فشردن دست همدیگر به نشانه ضمانت انجام شود. من هم به این ارزش پایبند بودم. مساله این بود که به حرفی که می زنید پایبند باشید و به قول تان عمل کنید”!میزراهی البته توضیح نمی دهد با این همه پایبندی بر اصول اخلاقی چطور به شراکتش با خاوری که در ایران به اختلاس متهم است، ادامه داده است؟ وی درباره برج ۸۰ طبقه اش می گوید:”چیزی که شاهد آن خواهید بود، یک ساختمان منحصربفرد ۸۰ طبقه خواهد بود. چیزی را خواهد دید که هرگز در تورنتو ساخته نشده است و شبیه هیچکدام از ساختمان های تورنتو یا حتی کانادا نیست”.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *