منو

حق ارایش پرستاران

 

پرداخت حق آرایش به پرستاران خانم خبری بود که منتشر شد و بازخورد های فراوانی به همراه داشت. ترغیب پرستاران خانم به آرایش و شرط داشتن آرایش غلیظ برای ادامه فعالیت در یک بیمارستان امری نیست که بتوان به راحتی از کنار آن عبور کرد. اگرچه داشتن ظاهر آراسته اهمیت دارد اما آرایش غلیظ و الزام به این کار حتما خلاف عرف است؛ این کار بیش از آنکه به نوعی آراستگی باشد نشان دهنده استفاده ابزاری از پرستاران خانم محسوب می شود. سیامک مره صدق عضو کمیسیون بهداشت و درمان پرداخت حق آرایش به پرستاران خانم را توهین به این شغل دانست و اظهارداشت: اینکه به یک پرستار پرداختی تحت عنوان حق آرایش داده شود به نوعی استفاده ابزاری از آن پرستار است و وظیفه حراست وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و نیروی انتظامی است که حتما با این مورد مقابله کند. مره صدق گفت: این خبر عجیبی است و توهین به شان انسانی و شغل شریف پرستاری است. وی ادامه داد: پرستاری از مشاغلی است که طبق فرموده امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری از شغلهای پاک، الهی و مقدس است. اگر ما با دیدگاهی به این شغل نگاه کنیم که آن را در حد یک مدل ببینیم به ارزش های پاک و معنوی این شغل توهین کرده ایم. اگر واقعا در بیمارستانی چنین اقدامی صورت گرفته است وظیفه حراست وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و نیروی انتظامی است که حتما با این مورد مقابله کند. این نماینده مجلس تاکید کرد: ما در ایران ارزش های توحیدی و الهی داریم اما سیستم های غربی هم چنین چیزی را تحمل نمی کنند که یک نفر شاغل رشته پیراپزشکی برای آرایش دریافتی داشته باشد. مره صدق اظهارداشت: برای آن بیمارستان متاسفم و از طرف خودم از تمامی کسانیکه اینگونه به آنها توهین شده رسما عذرخواهی می کنیم. بنده حتما این مورد را پیگیری می کنم. البته خیلی وقتها این صحبتها شایعه است. اگر این فیش به دست من برسد حتما اقدام قانونی در رابطه با آن انجام می دهم. وی ادامه داد: پرداخت حق آرایش به پرستاران قابل تحمل نیست و این امر را توهین به کل سیستم بهداشتی درمانی و توهین به زحمت کش ترین قشر پیراپزشکی می دانم. این نماینده مجلس الزام برای آرایش کردن پرستاران خانم را به نوعی استفاده ابزاری دانست و گفت: از استفاده ابزاری کلمه موادبانه تری ندارم که در خصوص این موضوع بگوییم و اگر این کار استفاده ابزاری نیست پس چیست؟

مره صدق اظهارداست: ظاهر آراسته داشتن برای کسانیکه محل مراجعه مردم هستند، خیلی مهم است. منتها ظاهر آراسته داشتند یک چیز است و خدایی نکرده تبدیل شدن به شومن یک چیز دیگر. در پایان این نماینده تاکید کرد: اگر این اخبار مستند نیست اصلا چنین خبری را پخش نکنید چرا که از بین بردن قباحت این قضیه است و باید یقه کسی که چنین موضوعاتی را پخش می کند را گرفت. چراکه اشاعه این حرفها حتی می تواند شروع یک جریان باشد. برخی این حرفها را مطرح می کنند تا میزان حساسیت جامعه را نسبت به آن بسنجند و بعد اگر دیدن حساسیت زیادی وجود ندارد آن را عملی کنند.

در همین خصوص حسینعلی شهریاری نماینده زاهدان و رئیس کمیسیون بهداشت در مجلس نهم نیز به اعتمادآنلاین گفت:من هیچ اطلاعی در مورد این قضیه ندارم. این خبر غیر عادی است . ممکن است به عنوان حق لباس به کارمندان خانم پول می دهند. وی ادامه داد: به هر حال پرداخت حق آرایش و اینکه کارمندان را مجبور کنیم تا آرایش کنند غیر اخلاقی و خلاف حرفه پزشکی است (چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی). واقعا این امر را باور نمی کنم وشک دارم که این خبر صحت داشته باشد.این نماینده مجلس با بیان اینکه ترغیب پرستاران به آرایش با فرهنگ انقلابی و اسلامی ما منافات دارد، خاطرنشان کرد: نظام پزشکی و وزارت بهداشت و درمان می تواند در این مسئله ورود پیدا کرده و برخورد کند. این امر( ترغیب پرستاران به آرایش غلیظ) با فرهنگ انقلابی و اسلامی،مسایل اجتماعی و اخلاقی ما منافات دارد. اگر بگویند کدام بیمارستان چنین اقدامی را انجام می دهد حتما پیگیری می کنیم. شهریاری در خصوص بررسی این موضوع در کمیسیون بهداشت اظهارداشت: کمیسیون هنوز تشکیل نشده است. پس از تشکیل کمیسیون ها اگر اسم و مشخصات بیمارستان را به صورت مستند بدهند این مورد قابل پیگیری است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *