منو

635559715628590762

حسین آذین عضو هیات رییسه کمیسیون اصل نود مجلس نهم گفت: بعد از تشکیل کمیسیون اصل نود در مجلس نهم با حضور ۸ عضو ثابت، کمیته های ۵ گانه ای شامل کمیته فرهنگی و اجتماعی، کمیته اقتصادی، فنی و عمرانی، کمیته سیاسی و نظامی، کمیته قضایی و کمیته مجلس و امور ویژه تشکیل شد که هر کدام پرونده ها و شکایات واصله مربوط به سازمان ها، نهادها و وزارت خانه های مرتبط به خود را مورد بررسی قرار می دادند. در عین حال کمیته خاصی نیز تشکیل شد که برای بررسی شکایات و پرونده های حوزه سلامت اداری بود. به گزارش خبرآنلاین، نماینده مردم رفسنجان و انار همچنین اظهار کرد: کل شکایات وارده به کمیسیون اصل نود در دوره نهم مجلس ۱۷ هزار و ۴۵۲ فقره بوده که از این تعداد ۱۱ هزار و ۸۰۴ فقره در صلاحیت کاری کمیسیون تشخیص داده شده و مکاتبات با مراجع ذی ربط در خصوص این شکایات صورت گرفته است. شاکیانی نیز که پرونده های آنها در حوزه کاری ما نبوده راهنمایی شدند که برای حل مشکل خود باید به چه مرجعی رجوع کنند. به گفته وی، ۱۲ هزار و ۹۷۷ فقره جوابیه اعم از واسطه ای یا قطعی به ثبت رسیده و هزار و ۶۶۷ پاسخ دستگاه ها به شاکیان ارسال شده و آنها راهنمایی شدند که با این پاسخ ها در ادامه باید چه کنند. برای این منظور حدود ۶ هزار و ۳۴۷ فقره نامه راهنمایی به شاکیان ارسال شده است. آذین خاطر نشان کرد: از نامه های ارسالی به دستگاه ها که موظف بودند ظرف یک ماه پاسخ دهند حدود ۵ هزار و ۱۲۹ فقره پاسخ دریافت نشده که نامه پیرو داده شده، ۵۱۰ شکواییه به دلیل فقدان آدرس یا تکراری بودن بایگانی شده، ۲۴۳ فقره شکواییه نیز هم اکنون در دستور کار کمیته های کمیسیون قرار دارد. وی ادامه داد: حدود ۶۱۰ پرونده با طبقه بندی محرمانه تشکیل شده که ۳۵۰ فقره آن بررسی و مختومه شده و ۲۶۵ پرونده همچنان جاری است. این عضو هییت رییسه کمیسیون اصل نود مجلس همچنین گفت: در مجلس نهم ۷۹ شکواییه از طرز کار مجلس و نمایندگان مجلس به کمیسیون واصل شد که جهت بررسی به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ارسال شد. از این میان ۵۲ فقره پس از بررسی و رسیدگی مختومه شده و ۱۸ فقره در دست بررسی است. آذین با اشاره به گزارش های ارجاع شده از کمیسیون اصل ۹۰ به صحن علنی مجلس، تصریح کرد: در این دوره ۷ گزارش جهت قرائت از تریبون مجلس در اختیار هیات رییسه قرار داده شده که نهایتا ۶ گزارش قرائت شده و به اطلاع عموم رسیده است. این گزارش ها عبارتند از گزارش «عدم رعایت موارد قانونی ابلاغ قانون و دستور انتشار در روزنامه رسمی و عدم ابلاغ برخی از قوانین مصوب مجلس از سوی رییس جمهور»، گزارش «ایرادات وارده بر طرز کار دولت در نحوه احیا و چگونگی تشکیل جلسات و تصمیم گیری شورای عالی حفاظت محیط زیست و رعایت نکردن قوانین آن»، گزارش «وضعیت خودروهای وارداتی»، گزارش «ارزیابی عملکرد دولت در حمایت و دفاع از حقوق اتباع ایرانی آسیب دیده از اقدامات کشورهای خارجی»، گزارش «عملکرد دولت در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها» و گزارش «عملکرد وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال با موضوع فساد در فوتبال». به گفته وی گزارش از «وضعیت آلایندگی بنزین های تولیدی صنایع پتروشیمی» اگرچه از سوی کمیسوین اصل نود آماده شده بود اما در صحن مجلس قرائت نشد.

گزارش از مسکن مهر و سازمان حج به مجلس دهم واگذار شد

نماینده مردم رفسنجان در مجلس تاکید کرد: در حال حاضر دو گزارش «بررسی عملکرد دولت در مسکن مهر» و «طرز کار سازمان حج و زیارت» آماده است که پس از تصویب در صحن کمیسیون، برای قرائت به هیات رییسه مجلس آماده شده است اما به دلیل نبود زمان کافی در روزهای پایانی عمر مجلس نهم، قرائت آن به مجلس دهم موکول خواهند شد. وی با بیان اینکه ۱۳۲ پرونده مهم در مجلس نهم وجود داشته که در کمیسوین اصل نود مورد بررس قرار گرفته است، به برخی از آنها اشاره کرد و افزود: از جمله پرونده های قابل توجه مطرح شده پرونده ممانعت سازمان صدا و سیما از حسابرسی توسط سازمان حفاظتی، تعیین تکلیف قانون سازمان تعزیرات حکومتی، عملکرد دیوان محاسبات کشور، زمین خواری در منطقه هشتگرد و لواسانات،بررسی عملکرد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، بررسی عملکرد شرکت سهامی دارویی کشور، نحوه واگذاری شرکت مخابرات ایران، بررسی برداشت های غیر مجاز از حساب ذخیره ارزی، بررسی عملکرد سازمان خصوصی سازی، بررسی قاچاق چای خارجی، بررسی طرح شبنم، نحوه ایجاد دانشگاه ایرانیان، بررسی اختلاس در بانک تجارت کرمان، تخلفات در بازارچه های مرزی، پرونده شرکت های وابسته و رژیم صهیونیستی، بررسی پرونده عفاف و حجاب و … است. این نماینده مجلس خاطر نشان کرد: برخی از این ۱۳۲ پرونده مهم هنوز نهایی نشده و احتمالا به کمیسیون اصل نود مجلس دهم ارجاع خواهد شد.

آذین در ادامه گزارش خود اظهار کرد: کمیسیون اصل نود به منظور تعامل با دستگاه های کشور و آگاهی از عملکرد و برنامه های آنها و در عین حال جهت بررسی پرونده های مطروحه در کمیسیون، حدود ۴۸ نشست با مسئولان نهادها، سازمان های مربوطه در قوای سه گانه و همه وزرای دولت برگزار کرده است. به طور کلی در دوره نهم مجلس ۱۰ هزار و ۲۸۸ نفر اعم از شاکی و متشاکی به کمیسیون دعوت شده و در جلسات حضور پیدا کردند. وی یادآور شد: نشست های ویژه ای نیز با رییس  قوه قضاییه و رییس مجلس برگزار شده و اعضای کمیسیون از مناطقی همچون منطقه پارس جنوبی، عسلویه، تاسیسات هسته ای فوردو و نطنز و شهرهای دماوند، کرج، فیروزکوه، بندرعباس، بوشهر، زاهدان، اهواز، ایلام، ماهشهر، کرمانشاه، مشهد، سنندج، کرمان و مناطق شمالی کشور جهت بررسی پرونده های مطروحه بازدید داشته اند. در عین حال هیچ یک از اعضای کمیسیون در دوره چهار ساله سفر خارجی نداشته است.

 ۲۴۳ پرونده ناتمام در کمیسیون وجود دارد

این عضو هییت رییسه کمیسیون اصل نود با اشاره به ۲۴۳ پرونده باقی مانده در کمیته های کمیسیون متبوعش گفت: در کمیته فرهنگی و اجتماعی ۱۶۰ پرونده، در کمیته اقتصادی، فنی و عمرانی ۲۲ پرونده، کمیته سیاسی و نظامی ۴۳ پرونده، کمیته قضایی ۵۸ پرونده و کمیته مجلس و امور ویژه ۱۴ پرونده باقی مانده که بررسی آنها نهایی نشده و در دست بررسی هستند.این موارد نیز به مجلس دهم ارجاع داده می شود.

didebanSH

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0