منو

images

عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با اشاره به تعطیلی ۶۰درصد واحدهای کوچک و متوسط گفت: جریانی به‌نام ذینفع‌های بازدارنده در دستگاه‌های دولتی و غیردولتی وجود دارد که نمی‌خواهد برنامه‌های نظام بانکی به‌خوبی اجرا شود.

به گزارش تسنیم، یحیی آل‌اسحاق با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری سه‌شنبه‌شب شبکه دو سیما با اشاره به اینکه اکنون رکود اقتصادی در کشور وجود دارد، افزود: مشکل اصلی فعالان اقتصادی نبود نقدینگی و ناتوانایی آنان در پرداخت بدهی و هزینه‌های زیاد مالی، مالیات و تـأمین و فروش کالا است. وی با اشاره به اینکه بخش تولید کشور در سخت‌ترین شرایط است، افزود: حداکثر سود واحدهای تولیدی، ‌۸ تا ۱۰ درصد است. آل‌اسحاق گفت: سود بین‌بانکی از ۲۹ درصد به ۱۸ درصد رسید امّا سود واحدهای تولیدی ۸ درصد است که کمتر از نصف سود فعالیت‌های بانکی است. وی به آمار بانک مرکزی مبنی بر وجود ۱۰۱۷هزار میلیارد تومان حجم نقدینگی در نظام بانکی کشور اشاره کرد و گفت: اگر ذخیره‌های قانونی را از این مبلغ کم کنیم حدود ۹۰۰هزار میلیارد تومان امکانات در دست شبکه بانکی است که به‌صورت روزشمار سود می‌گیرد. وی افزود: سودی را که نظام بانکی پرداخت کرده ۴ برابر درآمد نفتی است. آل‌اسحاق تأکید کرد: مشکل عموم بخش تولید نبود نقدینگی است. عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: مدیریت توزیع تسهیلات به‌نحو مطلوب و مشکل‌گشا نبوده است و تسهیلاتی که به بخش واقعی تولید پرداخت شده نسبت به سایر بخشها ناچیز بوده است. وی افزود: ۱۴ هزار واحد بنگاه‌های کوچک و متوسط تعطیل شدند. آل‌اسحاق با ابراز “کشور ما بانک‌محور است” اضافه کرد: ۷۰ درصد از فعالیت‌های اقتصادی به‌گونه‌ای به نظام بانکی وصل است. این کارشناس اقتصادی گفت: این خوب است که نظام بانکی کشورمان مشکلات را شناسایی کرده است و برای حل آن برنامه دارد اما واقعیت این است که نظام بانکی مشکلات فراوانی دارد.

وی افزود: یک جریانی در کشور در رده‌های مختلف از جمله سازمان‌ها، نهادهای حکومتی، غیرحکومتی، مردمی و اتاق‌های بازرگانی وجود دارند که منافع آنها در حفظ وضع موجود است. آل‌اسحاق گفت: اینها ذینفع‌های بازدارنده هستند که نمی‌خواهند برنامه‌های نظام بانکی به‌خوبی اجرا شود و اینها کسانی هستند که به‌راحتی میلیاردها تومان تسهیلات می‌گیرند.

didebanSH

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0