منو

pat

رئیس انجمن صادر کنندگان صنایع دستی ایران در گفت‌وگو با برنامه “رویداد” رادیو گفت‌وگو ،اظهار کرد: نقش بخش خصوصی در سیاست گذاری ها،تصمیم گیری هاو راهبردهای اقتصادی کشور تقریبا صفر است و این بخش در این عرصه به بازی گرفته نمی‌شود.

مجیدرضا حریری در برنامه “رویداد”، با بیان اینکه آمار مشخصی از سهم بخش خصوصی در اقتصاد کشور وجود ندارد، اظهار کرد: به نظر می‌رسد نقش بخش خصوصی در تولید ناخالص داخلی کشور حدود ۳۵ الی ۳۶ درصد است ولی در این عرصه آن چه که مهم است این است که بخش خصوصی در سیاست گذاری ها و تصمیم گیری ها به بازی گرفته نمی‌شود.

وی با وارد کردن انتقاداتی نسبت به چگونگی اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی خاطر نشان کرد: نوع این واگذاری ها و عملکردی که در این چارچوب انجام شد منجر به تضعیف هر چه بیشتر بخش خصوصی واقعی شد و ما شاهد ایجاد بخش جدیدی به نام نهادهای عمومی غیر دولتی در این عرصه هستیم.

حریری با بیان اینکه این نهادها، شبه دولتی خصوصی هستند،که در برابر مجلس و سهامداران خود پاسخگو نیستند، تصریح کرد: در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی آنچه که مدنظر رهبری و نظام بود محقق نشد. در حال حاضر شاهد تشکیل یک سری شرکت هایی هستیم که غیرشفاف عمل می‌کنند و هر جا تخلف بزرگی صورت می گیرد یک پای آن‌ها نیز در این قضیه دخیل است.

رئیس انجمن صادر کنندگان صنایع دستی ایران با بیان اینکه طبق گزارش مرکز پژوهش های مجلس در جریان واگذاری ها و اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی حدود ۹ الی ۱۰ درصد واگذاری ها به بخش خصوصی واگذار شد و ۹۱ درصد آن در اختیار نهادهای عمومی غیردولتی است، تاکید کرد: راهکار مشکلات کنونی این است که مدیریت بخش اقتصاد به بخش خصوصی واگذار شود.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه این واگذاری ها باید توسط یک نهاد فراجناحی انجام می‌شد تصریح کرد: به خاطر عملکرد اشتباه در این واگذاری ها اکنون با بنگاه‌های ناکارآمد با مدیریت ناکارآمدتری روبرو هستیم که به هیچ کس پاسخگو نیستند.

منبع: رادیو گفتگو

didebanSH

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0